Retrospektivní výstava Björk uchvátila New York. Podívej se čím!

Její koncerty lidem berou dech. Nejen kvůli hudbě, ale i kostýmům, protože mnohdy vypadají jako science fiction daleké budoucnosti. Björk teď ukázala světu všechno, co ji dělá takovou, jaká je. A to na jednom místě!

Patříte mezi skalní fanoušky islandské zpěvačky, skladatelky a textařky? Tak to už jistě víte, že v červenci přijede potěšit i české publikum na Colours of Ostrava (16. až 19. července). Sice má tři roky zpoždění, ale budiž jí odpuštěno. Ona si to vynahradí.

Výstava okouzlila širokou veřejnost

Aby dokázala, že nedělá nic jako ti ostatní, požaduje u nás vystoupit za denního světla. A to je hodně neobvyklá záležitost, která určitě bude stát za to. Ona vlastně neumí tvořit hudbu jen tak napůl. A stejné to asi má i v životě. Důkazem je její výstava, která se konala v newyorském muzeu MoMa. Sklidila vlnu nadšení. Však to taky nebyla žádná troškařina!

S pompézností nejdál dojdeš…?

Vystavované předměty zabraly „jen“ tři patra. Ale proč ne, islandská hudebnice vystupuje už nějaký ten pátek, takže má co ukázat. Aby se „zážitkuchtiví“ v celém prostoru neztratili, po cestě je doprovázel psaný průvodce od básníka Sjóna, rodáka z Reykjavíku. Kdo že to má být? Tvůrce nejlepších filmových písní za poslední dobu, držitel Zlatého Glóbu. To už je nějaká pocta za dobře odvedenou práci! A čím vším se mohli přítomní kochat?

Kostýmy, nástroje i klipy. Vše v jednom

V prvním podlaží množstvím podivuhodných nástrojů, jenž Björk vystřídala během svého kariérního vzestupu. Kdo by hledal obyčejné housle či elektrickou kytaru, byl by mimo mísu. Pozornost na sebe strhla zejména pověstná gravitační harfa, která měla hlavní roli při turné Biophilia v roce 2011.

Další patro ukrývalo přehlídku všech videoklipů točených třeba Michelem Gondrym. A že to není žádný amatér, ale přední světový a velice uznávaný režisér hudebních klipů, to je všem jasné.

S Björk začali spolupracovat už v roce 1993, takže k vidění bylo nepřeberné množství materiálu. V poslední části výstavy se v jedné veliké místnosti nacházely všechny noty, dosavadní texty písní, různé vizuální instalace a ostatní věci, které vás napadnou hned, když vyslovíte její jméno.

Labutí šaty jako třešnička na dortu

Například roboti z klipu All is Full of Love nebo nádherné labutí šaty od makedonského návrháře Marjana Pejoskiho, ve kterých se zpěvačka procházela po červeném koberci při předávání Oscarů v roce 2001. Tato garderoba je považována za umělecké dílo. A nejen to.

„Myslím si, že Björk je obrovská inovátorka a hlavně umělkyně, která se snaží zvukem a malbou popsat atmosféru našeho světa. Tohle je ta pravá retrospektiva budoucnosti,“ nechal se slyšet hrdý kurátor výstavy a velký přítel Björk Klaus Biesenbach s tím, že divu poznal v roce 2000, ale teprve až teď ji k realizaci výstavy konečně přemluvil. Měla odkrýt její nitro. Podařilo se.

O zbytku její osobnosti se budete moci přesvědčit právě v červenci. Pokud nechcete tak dlouho čekat, podívejte se na trailer ke skladbě Black Lake, která je součástí nového alba.

Foto zdroj: Profimedia.cz, pinterest.com

 

15.4.2015 10:00| autor: Lucie Feiková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist