Vánoční inspirace: Ozdobte si sváteční stůl (ne)tradičním adventním věncem

Adventní věnec je jeden z tradičních symbolů Vánoc. Dotváří slavnostní atmosféru a dětem zpříjemňuje čekání na Ježíška. Než se dostal do našich domácností, musel urazit dlouhou cestu.

Co domácnost, to (většinou) originál. Každý má představu o ideálním adventním věnci jinou. Někdo se snaží dostát duchovní či rodinné tradici, jiní zase svému stylu. Pokud netoužíte po naprostém originálu, který se bude vyjímat jen a pouze na vašem svátečním stole, s klidem můžete vybírat z poměrně široké nabídky adventních věnců na trzích, v květinářstvích či supermarketech. Toužíte-li však po unikátním kousku, nechte si vyrobit věnec na míru, nebo si ho vyrobte svépomocí.

Z větviček, šišek či vlny

Když se řekne adventní věnec, pravděpodobně si většina z nás představí jedlovými větvičkami obalený kruhový korpus, na něm čtyři svíce, mašle a nějaké drobné ozdoby. Moderní doba však nabízí netradiční alternativy, jako jsou například věnce obalené šiškami, mušličkami, kameny či drobnými vánočními koulemi. Za pozornost určitě stojí i ty pletené, kovové nebo vyrobené ze skla.

Na tvaru stolu záleží

Tradiční adventní věnec je kulatý, jeho předobrazem bylo totiž kolo od vozu. Svůj domov si ale můžete zkrášlit i tvarově atypickými kousky. Tvar věnce se snažte sladit s tvarem stolu. Na kulatý či oválný stůl podle floristů patří kulatý věnec, na čtvercovém či obdélníkovém stole lépe vynikne hranatý věnec či věnec ve tvaru hvězdy.

článek

Adventní věnec na talíři

Místo chvojím obloženého slaměného nebo polystyrenového korpusu můžete k tvorbě adventního věnce využít například talíř, misku či tác libovolného tvaru. Je to jednoduché, nápadité i elegantní. Jak na to? Zvolte si vhodnou nádobu – porcelánovou, skleněnou, keramickou nebo dřevěnou. Do nádoby, v našem případě se jedná o talíř, umístěte čtyři svíčky, mohou být i asymetrické a seřazené podle velikosti. Kolem svíček poté nasypte ozdoby, třpytky nebo hrst perliček. Vystačíte si však i s obyčejnou stužkou anebo krajkou, kterými jednotlivé svíce ovážete. Nevíte-li si rady s barvou, do jaké věnec sladit, mějte na paměti, že tradiční barvou Vánoc je červená. Ale sáhnout můžete i po jiných barvách – bílé, stříbrné, zlaté, modré, žluté, oranžové, fialové či zelené. Fantazii a vkusu se v tomto případě meze nekladou.

Přírodní materiály se vrací na výsluní

Nepotrpíte-li si na přílišnou zdobnost, vytvořte si věnec jen z přírodních materiálů. Místo skleněných ozdob použijte žaludy, kaštany, použít můžete i celou skořici či badyánovou hvězdičku. Vůni a styl dodají vašemu věnci plátky sušeného ovoce, například pomerančů a jablek. Kouzlo Vánoc zdůrazní také perníčky nebo různé ozdobičky z vizovického těsta.

Nezapomínejte na bezpečnost

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli variantu adventního věnce – přírodní, čistě tradiční či ultra moderní a minimalistickou – nikdy nezapomínejte na bezpečnost. Na věnec umisťujte zásadně svíce určené pro adventní věnce. Před Vánoci se prodávají téměř v každém supermarketu či drogerii. Poznáte je tak, že se prodávají v balení po čtyřech kusech. Na věnec z chvojí a slámy svíce připevněte raději pomocí kovových stojánků, které stojí jen pár korun a které výrazně sníží riziko požáru. A jedna dobrá rada k nezaplacení: nenechávejte věnec hořet bez dozoru.

článek

Tradice adventního věnce se zrodila v Německu

Ačkoliv vnímáme adventní věnec jako tradici, která tu byla od nepaměti, v 19. století se jednalo o žhavou novinku. První adventní věnec vznikl v roce 1839. Vytvořil ho mladých pedagog Johann Heinrich Wichern, který tehdy pracoval v hamburském sirotčinci. První adventní věnec neměl sice podobu, na jakou jsme zvyklí dnes, ale stal se prapředkem těch dnešních. Johann použil pro základ věnce dřevěné kolo od vozu. To zavěsil ke stropu. Po obvodu kruhu rozmístil dvacet tři svíci. Z toho čtyři velké bílé a devatenáct malých červených. Od prvního prosince pak denně, vždy po ranní pobožnosti, zapálil jednu svíci. Teprve o dvanáct let později, přesněji v roce 1851 se prapůvodní adventní věnec přiblížil zase o krůček dnešní podobě věnců, byl totiž obalen jedlovými větvičkami. Tento vánoční zvyk si brzy získal příznivce po celém Německu a v přilehlých zemích.

Inspirace u židovského svátku světel

Jiná teorie však praví, že adventní věnec vychází z židovské tradice, tzv. svátku světel neboli chanuky. Tento svátek je starý více než dva tisíce let. Při chanuce se na speciálních osmiramenných chanukových svícnech postupně zapalují jednotlivé svíce. K židovské tradici byla pak údajně přimíchána špetka pohanské a křesťanské liturgie.

Foto zdroj: profimedia.cz

29.11.2013 8:00| autor: Jana Hlavatá

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist