Samhain: tajemný svátek, kdy se otevírá opona mezi světem živých i mrtvých

Máme před sebou jeden z mála dnů v roce, kdy se dle tradice starých Keltů otevírá po setmění opona mezi světy, a my máme příležitost setkat se na duchovní úrovni s našimi předky. Pojďte se s námi podívat na to, jaké se k tomuto dni vážou tradice…

Pro kelty znamenal Samhain, potažmo 31.říjen a 1.listopad ještě něco jiného, než jen den, kdy se otevírala opona, byl to pro ně také začátek nového roku. Do tohoto data muselo být z polí a stromů vše sklizeno, dobytek a ovce byly zahnány z pastvin do stájí.

A co dál se vázalo k mystickému datu? 

  • 31.října se porážel dobytek, maso se nakládalo a sušilo na zimu. Poté se shromáždil celý kmen, k oltáři každý položil obětní jídlo.
  • Po setmění okolo svých příbytků rozvítili svíčky, aby duše předků našla cestu domů, a ke stolu pro imaginárního hosta přichystali židli.
  • Oblékli se do bílého roucha, ozdobili se slámou, ale záměrně volili převlek opačného pohlaví, aby zmátli zlé duchy.
  • Druid, což byl příslušník kněžské kasty, zapálil velký oheň, do kterého naházeli kosti, a různé pokrmy, a prováděli oběť bohům přírody, dle pověstí to bylo nejmladší zvíře kmene, aby měli dostatek hojnosti v dalších dvanácti měsících. Do ohňů také házeli různé kameny, které byly označeny.
  • Reje a taškařice, připodobnitelné k našemu karnevalu, trvaly dlouho do noci, proto se nikomu nedoporučovalo během Samhainu v noci cestovat na koni, protože kůň by se mohl leknout a splašit.

článek

  • 1.listopadu ráno pohazovali podél cest jablka, slámu, ale i alkohol, aby zatoulané kusy dobytka, lesní zvěř a lidé bez domova nepošli hlady.
  • Popel z ohně byl rozházen po polích, aby jim půda zajistila v příštím roce dostatečnou úrodu.
  • Z ohniště se vytáhly kameny, a podle jejich vzhledu věštili druidové budoucnost.
  • Poté keltové ještě dva dny slavili. Na stole v žádném příbytku nechyběla svíčka, ošatka s jablky, ořechy, podzimní zeleninou, mošt, karafa s medovinou, a jeden talíř pro předka, který odešel za světlem.
  • Před dveře pokládali osvětlený vydlabaný tuřín nebo dýni, ale pouze proto, aby jejích příbytek našli méně movití, kteří během Samhainu chodili od dveří ke dveřím, a každý jim přispěl ze svého stolu, aby také oni mohli oslavit příchod nového roku. (Tuto prastarou tradici, vydlabané dýně a koledování potažmo žebrání přinesli do USA irští přistěhovalci. )
  • Nicméně je nutno dodat jedno zásadní…  Samhain keltové slavili v den, kdy se Slunce pohybovalo na 15.stupni Štíra, který je přesně uprostřed mezi podzimní rovnodennosti a zimním slunovratem, což letos vychází na 7.listopadu, a vše ještě víc zamotalo zavedení pevného kalendáře a zásah církve.

A co vy, máte v rodině nějaký zvyk během Samhainu? Slavíte Halloween? 

Foto: Profimedia.cz

31.10.2013 12:00| autor: Naďa Šmídová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist