Tip: Pomocník na šicí stroj i kapající kohoutek

Dámy, určitě to dobře znáte: zrovna když mužskou ruku nejvíce potřebujete, je někde v nedohlednu a musíte se spokojit s tou, kterou najdete na konci svého ramene. Jenže chytrá ženská si dovede s lecčíms poradit, zvlášť když má poruce vychytávku zvanou trochu tajemně WD-40.

Jde o zvláštní přípravek, který američtí vědci původně vynalezli pro kosmické rakety jako ochranu proti korozi a vlhkosti. Jak se později ukázalo, jeho vlastnosti jsou nečekaně výborně zužitkovatelné i v běžném životě. V podstatě se to s ním má jako s nějakým univerzálním čisticím prostředkem: nač se zásobit řadou přípravků, když může stačit jeden?

Promaže i vyčistí
Základní plus WD-40 spočívá v jeho vysoké přilnavosti ke kovům, takže dokáže snadno pokrýt celý ošetřovaný povrch včetně všech jeho mikroskopických nerovností. Povlak, který tak vznikne, chrání kov před vlhkem a jinými korozními faktory, voda se na něm prostě „skulí“ do kapiček a jednoduše odteče. Druhým výrazným kladem je vzlínací schopnost přípravku: díky ní se látka dostane do všech spojů, ať jsou jakkoli utažené, zarezlé nebo zanesené prachem. Stačí nechat WD-40 nějakou dobu působit, a najednou i slabá ženská ruka dokáže pohnout se „zkamenělou“ matkou či závitem u kapajícího kohoutku. A ještě si přitom jakoby mimochodem poradí s usazeným vodním kamenem, a to nejen kdekoliv v kuchyni a v koupelně.

Zatočí s lepidlem, nálepkami i se šmouhami
K dalším příjemným trikům, jimiž tento „kosmický“ výrobek disponuje, je schopnost rozpustit většinu lepidel, takže se náramně osvědčil i jako odstraňovač různých nálepek. No a konečně umí zatočit i se šmouhami na neporézních površích. O tom, že pěkně promaže třeba šicí stroj, bicykl, zámky a různé panty, takže přestanou nepříjemně vrzat, ani nemluvě. Ostatně, určitě je rozumné si jednu maličkou lahvičku preventivně vozit i s sebou v autě: před příchodem mrazů jako když ho najdete, funguje totiž až do – 73 stupňů Celsia. Zabránit zamrznutí zámku u dveří vozu je tedy pro WD-40 doslova hračka.

Manželovi raději kupte vlastní
Jakmile totiž zjistí, že WD-40 dokáže odvodnit cokoli (od zapalování až po elektromotory, elektrické kabely či akumulátory) a co práce odvede na automobilových součástkách (zapalování, zámky, rozdělovače a cívky) i elektroinstalaci, bude vám na něj určitě chodit. Navíc bude chtít využít tohoto pomocníka i při údržbě zahradní techniky, ať už jde o sekačky, vrtačky nebo pily, či k promazání navijáku u rybářského prutu. A jestli hraje golf, jeho hole se bez WD-40 určitě neobejdou. Přípravek funguje už v minimální vrstvě, není tak mastný jako obvyklá maziva a neobsahuje silikon, takže nepřitahuje prach. Díky tomu není nutné bát se vzniku brusné pasty, a tudíž ani není potřeba konzervaci tímto olejem odstraňovat.

Doporučená cena jednoho balení WD-40 je podle velikosti od 99,- do 179,- Kč. Seženete ho v železářství, hobby centrech a obchodních řetězcích.

24.5.2008 12:00| autor: Redakce

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist