Rozvod, na co mám právo?

Chci se rozvést. Na co mám právo? Mám právo i na nemovitosti, které jsou napsané na manžela, ale nenabyly jsme je v manželství? Mám právo na podíl ve firmách? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

obecně se dá říct, že máte právo na polovinu toho, co je uvedeno v tzv. SJM (společném jmění manželů). SJM vzniká automaticky ze zákona okamžikem uzavření manželství. Nespadá do něj to, co měl každý z vás ve svém vlastnictví před uzavřením manželství, ani to, co jeden z manželů nabyl darem, nebo zdědil během trvání manželství. Naopak do něj spadá vše ostatní, co nabyl jeden z vás, nebo oba během manželství, včetně výplat a příjmů z podnikání. Pozor, toto se týká i dluhů. V případě, že Váš manžel založil firmu před začátkem Vašeho manželství, máte právo na výnosy z podnikání a případně i na část investic, které byly během manželství využity k podnikání této firmy ze SJM. Pokud firma vznikla během manželství s využitím společných prostředků, ale podniká pouze jeden – součástí SJM při rozvodu bude i majetková hodnota obchodního podílu. Co se týče nemovitostí, Váš dotaz není jasný, takže se pokusím odpovědět obecně. Pokud jste nabyli nemovitosti v době před manželstvím, ale jsou psány i na Vás i na manžela, máte nárok na velikost podílu podle toho, jaká velikost podílu je na Vás napsaná. Pokud manžel zdědil, byl mu darován, nebo koupil nemovitosti ze svých vlastních prostředků, které nespadají do SJM – jsou jenom jeho, ačkoliv si neumím představit, proč byste v takovém případě byla napsaná jako spoluvlastník. Proto se domnívám, že pokud jste uvedená u jednotlivých nemovitostí jako spoluvlastník ze SJM, máte nárok na polovinu z uvedených nemovitostí.

2.7.2021 4:22

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist