Rooney Mara: Dívka, která chtěla být asociální

Kdo je ta nová herečka, která se odvážila spojit svůj osud s Lisbeth Salander, milovanou nespolečenskou hrdinkou proslulé temné krimi trilogie Milénium?

Scarlett Johansson, Natalie Portman, Emma Watson nebo Carey Mulligan. Všechny tyhle hvězdy chtěly roli Lisbeth Salander v americké verzi bestseleru Muži, kteří nenávidí ženy. Všechny tyhle hvězdy porazila skoro neznámá Rooney Mara. Některým ze začátku připadal tahle mladá Američanka na roli příliš hezká. Ale jen do doby, než uviděly první fotky Mary jako Lisbeth, na nichž působila divně, dětsky, chlapecky, malinká jako vrabec.

Její herecký životopis až do předloňska nikoho neohromil. Hrát začala v roce 2005, když jí bylo dvacet, a sama ani neví proč. „Vždycky jsem milovala, když jsme se s mámou dívaly na staré filmy. Možná ten nápad vyskočil odtamtud. Ani nevím, že bych se pro herectví opravdu rozhodla,“ vzpomíná. Možná na její volbu měla vliv i starší sestra Kate, která se taky dala na hraní (viděly jsme ji třeba v dramatu 127 hodin). Až do roku 2010 byla největší role mladší Mary ta hlavní v okamžitě zapomenutém remaku slavného hororu Noční můra v Elm Street.

Pak se ale začínající herečka setkala s režisérem Davidem Fincherem. Nejdřív během natáčení jeho filmu o vzniku Facebooku Social Network, kde hrála přítelkyni Marka Zuckerberga, co se s ním v první scéně rozejde. Bylo to jen pár dní práce, ale zanechala dojem. Když pak při rozsáhlém hledání ideální Lisbeth padlo její jméno, Fincher, který věří, že jádro osobnosti daného herce musí odpovídat postavě, chvíli pochyboval. Než mu na konkurzu ukázala, že dokáže být úplně jiná, než ji znal. A pak o ni začal bojovat.

Věděl, že Rooney je dostatečně inteligentní, jako absolventka newyorské univerzity, kde vystudovala psychologii a sociální politiku se zamřením na neziskové organizace a ještě před tím stačila procestovat Jižní Ameriku. Taky věděl, že stejně jako on chce prozkoumat každý záhyb své postavy, aby ji co nejvíc pochopila. A že je dostatečně odhodlaná a umanutá udělat pro ni cokoliv.

Třeba naučit se jezdit na skateboardu, aby chodila víc jako kluk, začít s kickboxem, navštívit Stockholm, kde se po ní na chvíli slehla zem. Rooney taky začala pracovat na svém přízvuku, naučila se víc používat počítač, chodila do školy pro autistické děti a do centra pro sexuálně zneužité ženy. To všechno ještě před tím, než roli vůbec dostala. Byla ochotná se i večer strašně opít, na Fincherův návrh, aby ráno vypadala přesvědčivě na fotkách, kterými režisér hodlal podpořit její obsazení před hollywoodským studiem Sony Columbia. Zkrácení a obarvení vlasů, odbarvení obočí a piercing (falešný i pravý) pak už byla maličkost.

Lisbethin vzhled se herečce zalíbil natolik, aby kompletně změnila svůj šatník. Kratší černé vlasy i propíchnuté bradavky si zatím udržuje, pro pravděpodobné natáčení zbylých dvou dílů příběhu.  „Je skvělé být jiná, ale vlastně už to tak ani nevnímám. Když se podívám do zrcadla, jsem to prostě já,“ říká dívka, která taky tvrdí, že Lisbeth rozumí a odkáže se s ní ztotožnit. „Jsem taky spíš samotářská.“

O tom, jak tato role změnila její skromnou kariéru, vypovídá aktuální nominace na Zlatý globus za nejlepší herečku v dramatu, i pozvání do příštího filmu mistra Terrence Malicka po boku Ryana Goslinga či Christiana Balea. Snad měsíce v kůži a účesu narušené hackerky příliš neovlivní i její osobnost.

Další fakta o Rooney Mara:

Kromě sestry Kate má i dva bratry. Její matka je realitní makléřka, otec pracuje pro tým amerického fotbalu New York Giants, který založil jeho děda. Pradědeček z matčiny strany zase založil tým Pittsbutgh Steelers.

Narodila se v dubnu 1985 v Bedfordu, městě na sever od New Yorku, jako Patricia Rooney Mara. Má italské a irské předky.

Založila neziskovou organizaci Uweze, která poskytuje péči a pomoc hladovějícím sirotkům v keňské Kibeře.

12.1.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist