Opalujte se podle pravidel

Hřejivé sluneční paprsky přímo lákají k tomu, abychom se natáhli a vystavili svá těla sluneční lázni. Bronz přeci frčí. Jenže….rozhodně byste neměli zapomenout na zásady opalování, aby naše pokožka netrpěla a nezvyšovalo se riziko rakoviny kůže.

Správná ochrana kůže
Tak zní základní pravidlo opalování. Bez toho se kůže může velmi snadno spálit. A i menší klopýtnutí si pokožka pamatuje. Pokud se spálíte hned několikrát, můžete si být jisté, že dříve nebo později vám to pokožka vrátí v podobě pih, pigmentových skvrn a vrásek. Proto je potřeba i tady v Čechách používat opalovací prostředky s UV faktorem. Ve městě používejte alespoň krém s SPF 15, tzv. street faktor. U vody pak vytáhněte 30+ a pro děti vždy volte krém s SPF 50.

Spálení zabráníte také tím, že se přímému slunci vyhnete mezi 11. a 15. hodinou. V té době jsou paprsky nejintenzivnější a mimo spálenou kůži může hrozit i úpal nebo úžeh. Dále je potřeba chránit i oči, a to slunečními brýlemi. Zvýšenou ochranu si zaslouží také určité části těla. Jde o uši, nos a zadní stranu krku, u mužů navíc o pleš. Také čerstvé jizvy nevystavujte přímému slunečnímu svitu, aby nedošlo k jejich větší pigmentaci. To samé platí o mateřských znaménkách a tetování.

článek

Co jsou fototypy?
Ty popisují, jak kůže reaguje na první pobyt na slunci, zda se spálí nebo opálí. Ten je charakterizován barvou pleti a vlasů. Existují čtyři fototypy:
Fototyp 1: velmi světlá pleť, objevují se i pihy, má blond či zrzavé vlasy, modré nebo zelené oči. Kůže je citlivá na slunce, vždy se spálí, a to už mezi 3 – 10 minutami. Opalování je pro tento typ zbytečné, kůži jenom škodí. Nejlepší je pro takovou pokožku samoopalovací krém.
Fototyp 2: světlá pleť, vlasy jsou tmavě blond, modré oči. Kůže není tolik citlivá na slunce, opálí se pomalu a většinou se spálí, a to během 10 až 20 minut.
Fototyp 3: tmavší pleť, hnědé vlasy, objevují se různé barvy očí. Kůže se opálí snadno a opálení dlouho vydrží. Ke spálení může dojít během 30 minut.
Fototyp 4: světle hnědá pleť, tmavě hnědé až černé vlasy a tmavé oči. Kůže není na slunce citlivá a opálí se velmi snadno a rychle. Ke spálení by pak mohlo dojít až za 40 minut.

Kdy slunce škodí?
Zastánci opalování tvrdí, že ze slunce pokožka vstřebává důležitý vitamín D. To je sice pravda, ale pro jeho dostatek stačí na slunce vystavit 2x týdně na 15 minut ruce a obličej. Slunce pak škodí pokožce zejména tehdy, spálíme-li se do červena a do puchýřů. Pokožku může slunce potrápit i tehdy, když na něj chodíme pravidelně, tedy v letním období velmi často a ještě bez ochrany. Obecná bezpečná doba pobytu na slunci neexistuje. U každého je to jinak, ale můžeme mluvit o přirozené ochraně kůže pigmentem melaninem. Dle fototypu je to bez ochrany od 10 do 40 minut.

článek

Jak se chránit?
U dětí je nejbezpečnější kombinace ochrany textilem a krémem s vysokým SPF faktorem.dospělých stačí jen forma krému či spreje. Výše faktoru pak záleží hlavně na fototypu, ale vyšším číslem chybu neuděláte. A první pomoc na spálenou kůži? Mléka či pěny s panthenolem a vitamínem E, nejlépe vychlazené z ledničky.

Foto zdroj: profimedia.cz

18.7.2013 12:00| autor: Tereza Líbalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist