Poznejte svůj typ pleti

Máte problémy s pletí? Už několikrát jste vyhodila nebo darovala krém, za který jste zaplatila nekřesťanské peníze, protože vám „nevyhovoval“? Pak asi neznáte správný typ vaší pleti. Dnes vám pomůžeme ho správně určit.

Znalost typu pleti je v kosmetice základ, od kterého se odvíjí vaše celková krása. Následkem špatné volby produktů a péče o pleť si sama, i když nechtíc, můžete způsobit přecitlivělost, předčasné stárnutí, zarudnutí, ekzémy nebo vznik rozšířených cévek. Ani jedno nevypadá hezky a zaručeně vás to bude trápit.

Typy pleti

„V kosmetické praxi se velmi často setkáváme se ženami, které svou pleť vůbec neznají a používají krémy nebo čistící kosmetiku určenou na jiný typ pleti, která jim spíše uškodí, než pomůže“, říká Lenka, majitelka předního kosmetického salónu v Praze. Už jste asi slyšela, že máme 4 základní typy pleti, ale co je pro ně specifické?

1. Mastný typ pleti

Mastná pleť je spíše výsadou mládeže, ale nebojte se, může pěkně znepříjemnit život i vám.  Projevuje se olejnatou vrstvičkou, jež je způsobená nadprůměrnou produkcí kožního mazu. Mimo to, mívá majitelka tohoto typu pleti rozšířené póry, které jsou často kryté černými kloboučky a díky make-upu se velmi snadno ucpávají a mají sklon k zánětům. Určitě vás potěší, že mastná pleť je velmi odolná, ale vyžaduje pravidelnou péči.

Tip redakce: Na mastnou pokožku používejte přípravky, které neobsahují oleje a pohlcují přebytečný maz. Nezapomeňte však na to, že všeho moc škodí a proto si nepořizujte produkty s přemírou alkoholu.

2. Suchý typ pleti

Suchou pleť trápí snížená tvorba kožního mazu. Důvodem je nedostatečné vyvinutí mazových žláz nebo jejich nízký počet. Majitelky suché pleti si stěžují na pocit drsnosti, křehkosti a popraskání. „Kůže se mi neustále šupí a mám pocit, že mi za chvíli pukne,“ svěřila se mi kamarádka. Mimo to jsem si u ní všimla lehkého zčervenání a popraskaných žilek. „Ty mě štvou asi nejvíc, ale zase nemám skoro žádné rozšířené póry,“ se smíchem dodává. S postupem věku už tak slabá produkce kožního mazu ustává, a proto má tato pleť sklony k rychlejší tvorbě vrásek.

Tip redakce: Suchá pleť bývá bledá a velmi snadno se spálí, proto používejte krémy s UV faktorem. Při nákupu krému se tedy nesoustřeďte pouze na to, zdali se krém hodí pro vaši pleť, ale i na hodnotu ochranného faktoru, který by měl být nejméně 15. Třeba jako Skin Life SOS.

3. Normální typ pleti

Ideál a přání všech žen. Pleť se nadměrně nemastí, ale zároveň není vysušená. Produkce mazu je rovnoměrná a póry se neucpávají. Navíc jsou téměř neviditelné. Vypadá hebce, je pružná a nemá sklon ke vzniku vrásek. Majitelkám této pleti osobně závidím, protože se nemusí budit s hrůzou, co jim přes noc na obličeji vyrašilo.

Tip redakce: Jednou za čas dopřejte pleti výživnou masku.

4. Smíšený typ pleti

Jedná se o koktejl mastné pleti se suchou nebo normální. Maz je produkován nerovnoměrně a pouze v některých částech obličeje. Nejčastější a tedy i nejlesklejší částí obličeje je takzvaná T-zóna, která je tvořena čelem, nosem a bradou. V těchto místech se vyskytují i ucpané a zanícené póry. Smíšený typ pleti má většina českých žen a péče o ni se řadí mezi jednu z nejnáročnějších.

Tip redakce: Smíšená pleť potřebuje dvojitou péči – mastné partie je nutné důkladně čistit, zklidňovat a hydratovat, suchým částem pak dopřát pořádnou dávku výživy. Zkuste třeba novinku od Vichy, ta by to měla řešit.

Testujeme typ pleti

K tomu, abyste zjistila váš typ pleti, nepotřebujete žádnou složitou techniku. Postačí vám voda a papírový kapesník. Před testem si důkladně omyjte obličej čistou vodou, ale pozor! Vynechejte všechny kosmetické přípravky, které by mohly test ovlivnit. Poté si pleť jemně vysušte a počkejte 30 minut. Po půl hodině přitlačte kapesník na obličej a chvíli vydržte. Jakmile ho sundáte, vidíte, jaké pleti jste majitelkou. Pokud je kapesník mastný na většině míst, je vaše pleť mastná. Jestliže nezpozorujete žádnou skvrnu, máte pleť suchou. Najdete-li obtisk pouze ve středu, veselte se. Máte normální pleť. Nezapomínejte však na to, že mastnota v T-zóně vás odsuzuje ke smíšenému typu pleti.

Test je možné provést i po delším časovém horizontu. Já jsem to udělala tak, že jsem si obličej omyla a šla spát. Ráno jsem přiložila kapesník a zjistila, že moje pleť je bohužel jako u většiny žen, smíšená.

8.11.2010 12:00| autor: Pája Brettová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist