Mia Wasikowska: Talent z říše divů

Nastupující hvězda nejmladší generace narozené během pádu východního bloku, má polské kořeny a jméno, australský domov a díky americkým filmům i světové uznání.

Narodila se v Austrálii a i když se tam objevila třeba v úspěšném hororu Krokodýl, svět by ji neobjevil, kdyby se nedostala i za velkou louži. Začalo to seriálem HBO V odborné péči, vyvrcholilo úspěšnou Alenkou v říši divů a pokračovalo dalším hitem Děcka jsou v pohodě. Její přítomnost se jmenuje Jana Eyrová a budoucnost se jmenuje „jedna z nejvyhledávanějších hereček své generace.“ Už teď má naplánované další čtyři filmy.

Až sem se tedy dostalo prostřední dítě, které se v říjnu 1989 narodilo v Canbeře australskému fotografovi a polské fotografce, jejíž příjmení Mia nosí (čte se Wašikowska). V Polsku taky rodina asi rok i žila, když matka dostala grant na kolekci fotek zachycujících zkušenost emigrantky. Mie tehdy bylo osm.

Jako řada jiných hereček, i ona nejdřív snila o baletu a brala svůj první sen velmi vážně. Hned po škole šla na trénink, který zabral 35 hodin týdně! Ve čtrnácti ale už měla tlaku na dokonalost a celého tanečního světa obecně dost a sekla s tím. „Tanec je o přesnostech, kterých si spousta lidí ani nevšimne, ale tanečníci jsou vycvičení, aby je viděli a aby strávili hodiny obsesivním pozorováním sebe v zrcadle. Jsou drženi v neustálém stádiu před-puberty a tenhle typ tlaku v nich probouzí nejistoty,“ sdělila později svůj názor na věc. Nicméně je ráda, že si tímhle výcvikem prošla. „Byla bych jinak docela jiný člověk. Tanec vás opravdu zocelí.“

Kromě baletu byla v mladém věku vystavena taky vlivu filmu. Potom, co uviděla Piano a Ženu pod vlivem, se rozhodla pokusit o herectví, ačkoliv se v dětství styděla a hrát ve školních hrách odmítala. Za svým novým cílem šla opět cílevědomě. Vygooglila si kontakty na dvacet agentur a všem napsala. Stačilo, že se ozvala jedna. Mia tam nepřestala volat, dokud se s ní nesešli.

V patnácti pak debutovala ve filmu, za který hned dostala nominaci na cenu pro mladé australské herce. Další role nepřekvapivě následovaly a už v sedmnácti si ji všimla Amerika. Kvůli seriálu V odborné péči vyměnila školu v Canbeře za korespondenční vzdělávací kurzy a odstěhovala se na tři měsíce do L. A. Edwarda Zwicka, režiséra jejího prvního amerického filmu Odpor, zaujala, protože „její vnitřní život je tak živý, že to je na ní vidět, i když je v klidu.“

Něco podobného v ní musel vidět i Tim Burton, když ji po dlouhém hledání obsadil do role Alenky na prahu dospělosti ve své verzi milované knížky Lewise Carrolla. Tahle postava jí prý byla blízká. Stejně moc toužila i po roli Jany Eyrové. Dostala ji po doporučení od uznávaného režiséra Gus Van Santa, s nímž už taky spolupracovala. Vlastně s Miou Wasikowskou teď chce pracovat tolik lidí, že Mia musí některé dobře znějící nabídky odmítat, z časových důvodů. Takže opravdu nehrozí, že bychom o ní už neslyšeli.

Další zajímavosti o Mie Wasikowské:

Jako její rodiče, i ona je nadšená fotografka. Během natáčení Jany Eyrové si nechala všít do kostýmu tajnou kapsu na foťák, aby mohla fotit mezi záběry.

Kvůli roli ve filmu That Evening Sun se naučila jižanský americký přízvuk za dvě hodiny, tím, že koukala na klipy z filmu, kde se tak mluvilo. Za roli pak dostala nominaci na prestižní Independent Spirit Award.

Hlavně díky úspěchu Alenky se ocitla na druhém místě žebříčku časopisu Forbes o nejvýdělečnější hereckou hvězdu loňska. Dělila se o něj s Johnny Deppem, lépe na tom byl jen Leonardo DiCaprio.

27.7.2011 2:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist