Kocourek: Owen Wilson

Vypadal by jako větší fešák, kdyby jeho tvář nenarušoval dvakrát zlomený nos. Působil by jako roztomilý bláznivý rošťák, kdyby v něm nebyla i melancholie a zranitelnost, která ho nejen v některých filmech mění v smutného klauna.

dva bratry, tak se na sebe naučil upozorňovat po svém. Hlavně vtipem a průšvihy. Po jednom z nich, konkrétně poté, co ukradl učitelce učebnici, z níž chtěl opsat domácí úkol, musel opustit střední školu a přejít na jinou. Na vzdělávací instituce přesto nezanevřel. Naštěstí. Po návštěvě vojenské akademie se totiž zapsal i na univerzitu v texaském Austinu, což změnilo život jemu i americké komedii (aspoň trochu). Právě tam totiž poznal Wese Andersona, budoucího režiséra a scénáristu těch nejlepších bizarních filmů, a právě po jeho boku vstoupil světa filmu.

I když nehraje zásadně jenom v komediích (viz Anakonda, Armageddon nebo Za nepřátelskou linií), jako komik se prosadil především. Poprvé samozřejmě díky Andersonovi, s nímž v roce 1994 natočil kraťas jménem Bottle Rocket. Příběh tří amatérských bankovních lupičů se líbil natolik, že mladíci dostali finance na natočení dlouhé verze (česky nazvané Grázlové). A jejich kariéra jako raketa i odstartovala.

Během ní si Owen v Hollywoodu našel dalšího věrného parťáka, Bena Stillera, s nímž si zahrál už jedenáctkrát (Starsky a Hutch, Fotr je lotr, Zoolander). Expresivní komika sympatického blonďáka se vůbec hodí do páru. Úspěch měl třeba i jako ukecaný kolega čínského akčního komika Jackie Chana v dobrodružství ve stylu westernů s asijskými prvky Tenkrát na východě a Šanghajští rytíři. Spoustu svých dialogů si tam Wilson sám přepsal, ostatně sám se víc považuje za scénáristu než za herce. Za scénář dostal taky zatím svou jedinou nominaci na Oscara, díky Andersonově Takové zvláštní rodince.

Mimo svět Wese Andersona Wilson vystupuje většinou za až nezodpovědně bezstarostného výtržníka s štěněčím šramem. Zatím jen Anderson ale dokázal přesně využít, že se v jeho kamarádovi skrývá kromě komediálního talentu i duše zranitelného melancholika. Wilson byl u všech jeho absurdních smutných komedií o osamělých nefunkčních rodinách jako Život pod vodou nebo Darjeeling s ručením omezeným.

„Považuji se za smutného člověka. Dělám si starosti. Ale líbí se mi myšlenka, že bych byl optimista. Možná jsem ten druh optimisty, který hluboko uvnitř ví, že to nebude fungovat,“ říká Owen Wilson. Jak moc s jeho andersenovský charakter podobá jeho vlastnímu, se nečekaně ukázalo v srpnu 2007, kdy byl hospitalizován po pokusu o sebevraždu a na veřejnost se dostaly zprávy o jeho boji s depresemi a závislostí.

Nyní má za sebou o něco šťastnější období, když se mu v lednu narodil prvorozený syn, s dnes už bývalou přítelkyní, leteckou šerifkou. Taky má za sebou pár dalších různě úspěšných komedií. Včetně dosud největšího diváckého hitu Woody Allena Půlnoc v Paříži, kde mu slavný režisér upravil hlavní roli nostalgického spisovatele na tělo.


Další fakta o Owenu Wilsonovi:

Narodil se 18. listopadu 1968 v texaském Dallas jako Owen Cunningham Wilson. Vyrostl v rodině fotografky a reklamního agenta jako prostřední ze tří bratrů, kteří se taky věnují filmu, starší Andrew občasně, mladší Luke pravidelně

Chodil se zpěvačkou Sheryl Crow a dvakrát i s herečkou Kate Hudson, kterou poznal při natáčením jedné ze svých slabších komedií My dva a křen.

19.9.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist