Kocour: Sam Worthington

Za dobu kratší než rok se změnil z neznámého Australana v hollywoodskou hvězdu, jejíž tvář, když už ne jméno, znají miliony. Stačilo si jednoho z jeho obvyklých zranitelných hrdinů zahrát v komerčně nejúspěšnějším filmu všech dob.

Ke slávě mu pomohla trilogie blockbusterů, kterou zahájil čtvrtý Terminátor a zakončil moderní remake milované báje z 80. let Souboj titánů a kam především patřil i Avatar, sci-fi pohádka Jamese Camerona, která se stala nejvýdělečnějším filmem všech dob.

Ve všech těchhle filmech hrál Sam postavy na první pohled neohroženě drsné a jenom napůl lidské, v skrytu ale překvapivě zranitelné a upřímné. Jak nejen Cameron poznal, právě taková rozpolcenost tomuto ramenatému herci s dětským pohledem sedí. „Doufám, že do stých hrdinů dávám víc hloubky než Jean-Claude Van Damme,“ říká Worthington.

Jak jeho přízvuk pořád prozrazuje, pochází z předměstí Rockinghamu, nedaleko Perthu, jediného většího města na západním pobřeží Austrálie. Tam ho spolu se starší sestrou vychovávala matka v domácnosti a otec, jehož díky práci v elektrárně Sam veřejně přirovnal k Homer Simpsonovi.

Střední školu nedodělal, zato si od táty půjčil peníze na cestu do Cairns, tedy přes celý kontinent. Na jízdenku zpátky už neměl, aby si musel vydělávat a naučit se postarat sám o sebe. Po vandrování po celém státu se jako mnozí jiní nakonec usídlil v největším městě Sydney. A tam pohodový dredař začal chodit s holkou, která chtěla být herečka a která mu tím změnila život.

Sam se totiž spolu s ní přihlásil na hereckou školu a na rozdíl od ní přijímačky udělal. Čímž sice přišel o vztah, ale získal kariéru, která se mu začala slibně rozvíjet už od jeho debutu, domácím hitu Tanečník v roce 2000, kde hrál nezvedného bratra hlavního hrdiny, zamilovaného do stejné dívky. A to ještě v době, když ho přijímali na onen prestižní National Institut of Dramatic Art, pracoval jako zedník a nevěděl, že Anton Pavlovič Čechov opravdu není postava ze Star Treku.


Většinu studia ještě stíhal i propařit, když ale ze školy vyšel, rozhodl se být už profesionál. „Napsal jsem si jméno každého australského herce a sledoval jsem všechny jejich videa a snažil jsem se najít mezi nimi nějakou mezeru. Protože kdybych byl moc stejný jako tenhle nebo moc jako tamten, tak bych nikdy žádnou práci nedostal,“ prozradil svou metodu.

V Austrálii hrál nejčastěji v krimi, mezinárodně nejvýraznější bylo ale úspěšné hororové dobrodružství Krokodýl: Návrat do krvavé laguny, kde si ho Hollywood zapamatoval jako onoho zdánlivě drsného chlápka, který v krizi odhalí dobré srdce. Umělecky nejvýraznější bylo zase nezávislé poetické drama Salto do života, o mladé dívce, která se po útěku z domova vrhá do vztahů s muži, ve snaze najít u nich bezpečí. Za roli vnitřně nejistého mladíka, který si odmítá pustit kohokoliv příliš k srdci, získal Sam domácí filmovou cenu od Australského filmového institutu.

Přesto na něj kolem třicítky přišla krize. Vyřešil ji razantně, stylem, kterému sám říká CTRL+ALT+DELETE. Prodal všechno, co měl (kromě pytle s oblečením a pytle s knihami), a začal žít v autě podle filozofie, že když nemá, co ztratit, může jenom získat. A zrovna v té době mu zavolal James Cameron.

Hollywoodský mogul se o Australanovi dozvěděl z konkurzu, na který Sam šel, aniž by věděl, na jakou roli nebo film se vůbec hlásí. Což ho štvalo a bylo to vidět a nejspíš právě to zaujalo Camerona, který hledal herce do role cynického, ochrnutého ex-mariňáka, co se změní v hrdinu za osvobození neznámé planety v technicky revolučním trojrozměrném Avataru. Než se pohádka stala skutečností, musel Cameron přemluvit studio, aby do hlavní role nejdražšího filmu všech dob povolilo herce, kterého v USA nikdo neznal. A Worthinton ten půl roku dalších castingů a rozhodování musel vydržet.

Od Avataru už Sam nemá o nabídky nouze a dokonce i občas na filmy, kde jen nerozdává rány. Poté, co naše kina si už definitivně minulo milostné drama Last Night, se k nám dostává aspoň zajímavý thriller Dluh, kde se Worthington objevuje jako jeden ze tří izraelských agentů (ten nejmelancholičtější) vyslaných do východního Berlína chytit nacistického zločince. Svou práci si prý herec vybírá tak, že bere filmy, na které by sám šel do kina. Snad svou sympatickou pohodovost neztratí.

Další fakta o Samu Worthingtonovi:

Narodil se 2. srpna 1976 anglickým rodičům v Anglii, když mu ale bylo půl roku, rodina se přestěhovala do Austrálie.

Pár let chodil s australskou herečkou Maeve Dermody, dobu slávy Avataru prožil se stylistkou Natalií Mark. S ní se po třech letech rozešel letos. Už má prý náhradu.

24.10.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist