Kocour: Michael Douglas

Dokázal opustit stín slavného otce a získat si vlastní jméno jako ikona 80. let. Dokázal překonat osobní problémy a na podruhé se šťastně oženit. Dokázal překonat rakovinu. Energie Michaela Douglase neutuchá ani v 67 letech.

Nejdřív neplánoval, že bude následovat své rodiče, především otce Kirka, slavného představitele Spartaka.Myslel jsem, že nikdy nemůžu být takový herec jako on, tak jsem se tomu chvíli vyhýbal a nějakou dobu jsem prostě byl hipík,“ vzpomíná na mládí v 60. letech. Nakonec se v něm ale herecké geny probudily. Místo na prestižní univerzitu Yale odešel studovat drama a pak požádal otce o pomoc a začal pracovat jako asistent a později herec mini rolí na jeho filmech.

První průlom nastal v roce 1972 díky televiznímu krimi seriálu Ulice San Francisca, kde mladého Douglase zaučil hollywoodský veterán Karl Malden. Pak se Michael zapsal jako prozíravý producent, když dal důvěru českému emigrantovi Miloši Formanovi, aby zfilmoval román Přelet přes kukaččí hnízdo. Teprve s producentským Oscarem na kontě si začal budovat pořádnou kariéru jako filmový herec. Ta vyvrcholila v polovině 80. let dalším Oscarem, za roli chamtivého finančníka ve Wall Street.

Výhra tohoto Oscara pro mě opravdu hodně znamenala. Když jste z druhé generace úspěšných, je o vás postaráno, to je velká výhoda. Ale chybí vám onen dramatický příběh, jak jste se vypracoval z ničeho, a lidi opravdu neocení, co jste dokázal. Až zisk Oscara za Wall Street mi pomohl tohle překonat. Navíc když v tomto byznysu vyrůstáte a uspějete, čekalo se to, protože podle lidí jste pro to nemusel nic dělat. Když neuspějete, jste prostě stejný blbec jako každý jiný,“ popisuje Douglas. Přitom sám ví, jak jsou takové názory zavádějící, vždyť jeho nevlastní bratr Eric, kterému se stín slavného otce překonat nepodařilo, se v 46letech předávkoval.

I Michael neměl nedávno daleko ke smrti, když mu v roce 2010 doktoři našli rakovinu hrtanu v posledním stádiu. Po půlroční intenzivní léčbě ji překonal, měsíce nejistoty ho ale naučily vážit si života a především své rodiny. Do ní patří jeho druhá žena, britská herečka Catherine Zeta-Jones a jejich dvě malé děti. Pozdní otcovství si Douglas i v 67 letech užívá naplno. „Rád nechám Catherine pracovat a zůstanu doma s dětmi. Cením si času s nimi,“ říká herec, který pracuje už jen, když ho nějaký projekt opravdu zaujme. Naposledy měla takové štěstí akce Zkrat od Stevena Soderbergha.

Ne vždycky ho ale rodinný život takhle naplňoval. „Během mého prvního manželství pro mě byla nejdůležitější moje kariéra,“ přiznává. Jeho selhání jako otce se nejspíš podepsalo na prvním synovi, dnes 33letém Cameronovi, který se potýká s drogami a se zákonem. „Mladým radím, aby založili rodinu až později. Až budou mít vyřešenou svou kariéru,“ říká Douglas.

Sám má navíc s konfliktem práce vs. rodina hořké zkušenosti i z druhé strany, i jeho otec si totiž radši všímal svých filmů než jeho. Manželství Kirka a Diany Douglasových se rozpadlo, když bylo jejich prvnímu synovi šest. „S bratrem jsme vyrůstali u matky na východním pobřeží, za otcem do Los Angeles jsme jezdili o prázdninách. Vždycky jsem obdivoval jeho houževnatost, ale jako dítě jsem se ho bál. Jako spousta herců byl pohlcený svými ambicemi.“

Oba slavní Douglasové se v průběhu let nakonec smířili a dnes spolu vycházejí dobře, oba měli taky štěstí na nové rodiny. Kirk se podruhé oženil s ženou, s níž je dodnes, Diana si vzala muže, který se stal pro její syny skvělým nevlastním otcem. „Uměl skvěle naslouchat a ukázal mi, jak vypadá krásné manželství, takže jsem mohl věřit, že takový svazek může fungovat,“ vzpomíná Michael Dougals.

Jemu se manželství povedlo taky až napodruhé, ale zato jeho druhou ženu, kterou si vzal v roce 2000, mu kdekdo záviděl. Krásná, talentovaná a temperamentní Velšanka Catherine Zeta-Jones je o 25 let mladší než on, ale pokud jim proto někdo nepředpovídal dlouhou společnou budoucnost, mýlil se. Tenhle vztah přitom překvapil i samotného Douglase, který teprve po rozluce s první manželkou Diandrou zjistil, jak upřímně se dá jednat s ženami, když nechodí se dvěma najednou.

Kromě rolí krutých, chladných, mocných mužů jako byl Gordon GekkoWall Street se Douglas proslavil i jako sobecký šovinista bojující se zvráceným feminismem v erotických thrillerech jako Osudová přitažlivost nebo Základní instinkt. A kus této image zůstala i na jeho soukromé osobě, zvlášť v době jeho bouřlivého rozchodu s Diandrou poznamenaného nevěrami a závislostí na drogách a alkoholu, z níž se herec léčil na klinice. Dnes jsou tyto hříchy krize středního věku zapomenuty a zapomenuta je naštěstí i rakovina a strach, že o tuto hvězdu druhé generace přijdeme, ještě dříve než o jeho otce.

Další informace o Michaelu Douglasovi:

Narodil se v roce 1944, 25. září, ve stejný den jako jeho budoucí manželka Catherine Zeta-Jones, mladší o 25 let. Jeho první žena Diandra, kterou si vzal v roce 1977, je mladší o 19 let.

Pár žil deset let na Bermudách, než se přestěhoval do New Yorku, kde jejich dvě děti chodí do školy.

Jeho otec Kirk, syn emigrantů z Ruska, měl ze dvou manželství čtyři syny.

13.3.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist