John Galliano šokoval svět: Miluje Hitlera!

Světoznámý návrhář John Galliano si už u Diora neškrtne. Prestižní módní dům mu doručil výpověď poté, co v jedné pařížské kavárně zasypal nadávkami dvojici hostů – a nešlo o žádná jemná slova.

Jak dokazuje videozáznam pořízený mobilním telefonem, Galliano v kavárně veřejně prohlásil: „Miluju Hitlera! Lidi jako vy by měli být mrtví! Vaše matky, vaši předkové, všichni měli jít dávno do plynu.“ Vida, kolik nenávisti se skrývá v uznávaném profesionálovi, jehož modely si oblíbily i přední světové hvězdy typu Madonna nebo Nicole Kidman. Stačí pár skleniček alkoholu a slupka se poodhalí.

Nikdo to ovšem od Galliana nečekal. „Gallianovy výroky jednoznačně odsuzujeme. Jsou v naprostém rozporu s trvalými hodnotami, které zastává Christian Dior,“ uvedl ve svém prohlášení ředitel společnosti, kde milý Galliano nadobro skončil. „Tím videem jsem hluboce šokována a znechucena… Jakožto žena hrdá na svůj židovský původ nechci být žádným způsobem s panem Gallianem spojována,“ uvedla k případu oscarová herečka Natalie Portman, která Dioru v současné době propůjčuje tvář. „Doufám, že nám tyhle otřesné komentáře aspoň připomenou, že podobné předsudky pořád existují a musíme proti nim bojovat.“

Samotný návrhář se teď před novináři schovává. Sám hněvu veřejnosti čelit nedokáže, a tak pověřil svůj tým právníků v Londýně, aby sepsali rozumné prohlášení, které by ho obhájilo. Šikovní mistři pera a diplomacie pak zplodili následující dopis: „Naprosto popírám obvinění proti své osobě a plně spolupracuji s policejním vyšetřováním. Několik nezávislých svědků už policii potvrdilo, že jsem byl toho večera vystaven slovnímu obtěžování a nevyprovokovanému útoku. Jeden z útočníků mě chtěl uhodit židlí, protože měl výhrady k mé vizáži a k mému stylu oblečení. Moje slova byla jen odpovědí na jejich urážky a hrozby.“

Takže si z toho, milé čtenářky, vezměte ponaučení. Až si k vedlejšímu stolu v kavárně přisedne podnapilý chlapík s vizáží piráta z Karibiku, dejte si pozor, abyste se neposmívaly jeho převleku. Nemusí jít o maškarní kostým, ale exkluzivní model renomovaného návrháře, který byste pod padesát tisíc nepořídily. Pokud mistra urazíte, mohly byste se dozvědět, že patříte do plynu.

Celé moje dílo je inspirováno touhou spojit všechny lidi na světě bez ohledu na rasu, náboženství nebo sexuální orientaci. Svou módou jsem vždycky oslavoval jejich kulturní a etnické odlišnosti,“ napsali právníci do Gallianova prohlášení. Není ale jasné, zda to bude na očištění jeho jména stačit.

Zatím není známo, co na návrhářovy výroky říká topmodelka Kate Moss, která jen několik dnů před popsaným incidentem Galliana požádala, aby jí osobně navrhl svatební šaty. Možná se nakonec vrátí ke své původní myšlence a navrhne si je sama.

4.3.2011 12:00| autor: Nataša Slánská

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist