Jak krásně vonět

Krásná vůně je znakem opravdové dámy. Jak to ale udělat, aby nám elegantní vůně vydržela po celý den?

Už v dobách antického Říma byly vonné koupele a masáže vonnými mastmi pravidelnou milostnou předehrou. Používaly se vonné olejíčky, které už od starověku patřily k nejdražším komoditám trhu. Vazba vůně na olej byla opodstatněná – tak totiž vůně vydrží nejdéle.

Ekvivalent dávného olejíčku se používá i dnes. Rozdíl mezi účinkem jednotlivých forem vůní je skryt v poměru obsahu oleje a alkoholu. Čím více oleje obsahuje, tím déle vydrží vonět. Nejvíce oleje obsahují parfémy, ty jsou nejbližší zmiňovaným starověkým vonným olejům, ale také nejdražší. Tzv. eau de parfume mají stále ještě velmi vysoký obsah oleje. Toaletní vody (eau de toilette) a kolínské vody (eau de cologne) mají naopak vyšší obsah alkoholu a minimum oleje.

Každá forma vůně má svůj specifický účinek, ale musí být správně aplikována. Dokonce je možné (pro plný zážitek z vůně) využít celou škálu vůní, ale pozor! – je nutné dbát na pořadí, správnou aplikaci a v neposlední řadě – vůně se nám nesmí „bít“.

Koupelové produkty
Zde máte opravdu široké pole výběru. Je v podstatě jedno, použijete-li tělový či sprchový gel, pěnu do koupele, koupelové mléko, uhličité koupele nebo některé klasické (tvrdé nebo tekuté) mýdlo. Všechny tyto prostředky slouží především k velmi jemnému čištění a zjemňování pokožky. Zároveň ji velmi příjemně a přirozeně provoní. Pokud máte potíže se suchou pokožkou, pomůže vám koupelový olej.

Po koupeli – hydratace
Po koupeli potřebuje pokožka hydratační krém. Můžete proto použít voňavý krém či pleťové mléko, čímž „zabijete dvě mouchy jednou ranou“, nebo použít nejdříve krém či mléko bez vůně a poté nanést voňavý pudr, který je obzvláště vhodný v prostředí s vysokou teplotou a vlhkostí vzduchu. Také je dobrým řešením při problémech s nadměrným pocením. Pudr se nanáší lehkým poprášením do podpaží, mezi a pod prsy a všude jinde, kde se hromadí pot.

Toaletní voda

Velmi důležité je aplikovat vůni vždy na kůži. Nejlépe je tedy být ještě naprosto nahá. Rozprašte vůni lehce nad a před sebe tak, aby vznikl oblak vůně. Vstupte do něj a stříkněte vůni také za sebe, aby Vás obklopila skutečně ze všech stran. Nyní už si jen můžete užívat tu lehkou příjemnou provoněnost od hlavy až k patě.

Parfém
Síla parfému je s předešlými typy nesrovnatelná. Proto se nanáší vždy jen maličké kapičky na tzv. pulsní body – za ušní lalůčky, po obou stranách hrdla, zezadu na šíji, mezi prsa, na vnitřní stranu zápěstí, do záhybů paží, do jamek pod koleny a na vnitřní stranu kotníků (pro denní potřeby stačí použít jen pár z nich).

Žádná vůně Vám ale nebude vonět věčně, proto je vhodné ji během odpoledne, ale především však před večerním odchodem na společenskou akci, obnovit. Nejsnazší je opětná aplikace parfému na pulsní body. Vmasírovat si kapičku parfému také do rukou není nikdy k zahození. Podaná ruka (o políbené už ani nemluvím) naváže příjemný kontakt.

Antiperspirant
Aby vůni nic nezkazilo, je samozřejmostí používání antiperspirantu v oblasti podpaží. Nejpraktičtější jsou tuhé antiperspiranty, existují ale také ve spreji, nebo kuličkovém aplikátoru. Nanášejte jej buď ještě před oblečením se, ale nezapomeňte se oblékat opatrně, abyste se vyvarovala šmouhám na šatech. Pokud se oblékáte do něčeho úzkého nebo černého, raději aplikujte antiperspirant již oblečená. O to větší důraz je nutno klást na kvalitu, aby antiperspirant nezanechával skvrny, nedrolil se a dlouho vydržel.

Nakonec několik zásad:

1. Nikdy nestříkejte vůni přímo na šaty. Olej a alkohol by mohly zanechat nepříjemnou skvrnu (často nevypratelnou). Parfém také vždy reaguje s kůží, což vytváří vůni charakteristickou a jedinečnou právě pro vás.

2. Vůni vždy skladujte na chladném místě.

3. Dejte si vždy pozor na množství, které aplikujete!!! Není příjemné sedět vedle „chodící parfumerie“.

4. Jdete-li se opalovat, dejte si pozor s parfémováním. Po parfému by vám na pokožce mohly zůstat odbarvené skvrny.

5. V létě používejte pouze jemnější, lehčí vůně. Horko vonné vjemy zintenzivňuje.

6. K nanášení parfému nepoužívejte uzávěr z lahvičky (mohla by se do lahvičky zanést nějaká nečistota či bakterie).

14.4.2008 12:00| autor: Katka
Více o tématu: parfémvůněřím

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist