HEPA filtr – pro bydlení bez prachu

HEPA filtr je převratnou záležitostí a při výběru vysavače je dobré se po něm poohlédnout. H.E.P.A. filtr – (z anglického High Efficiency Particularte Air) je totiž něčím, co vám pomůže značně snížit prašnost v bytě.

Zajímavé také je, že původně byla tato technologie vyvinuta v NASA pro ochranu osob při radioaktivním zamoření.

Účinnost HEPA filtrů

Je to číslo, které najdete na štítcích. Procento se udává podle účinnosti filtru, tedy z každých 10.000 částic o velikosti nad 0,01 mikrometru propustí dál jen 3 částice (to je popis účinnosti HEPA 13)

HEPA 10 – pobere 85 % částic
HEPA 11 – pobere 95 % částic
HEPA 12 – pobere 99,5 % částic
HEPA 13 – pobere 99,95 % částic

Ačkoliv existuje i téměř stoprocentní HEPA 14, u vysavačů se nejčastěji setkáte s účinností 11-13, přičemž 13 hledejte u těch kvalitnějších vysavačů.

HEPA jako harmonika

Běžný filtr ve vysavačích vypadá jako molitan, filc či prodyšný papír. HEPA filtr poznáte na první pohled, je totiž skládaný jako harmonika. Obsahuje několik vrstev a právě velikost a hustota těchto vrstev zaručuje dobrý účinek. Na malé ploše je tak poskládáno až 1800 cm čtverečních filtru. Samozřejmostí je dobré těsnění vysavače a okolí filtru, které je třeba čas od času kontrolovat. HEPA filtr je doporučeno měnit asi po roce používání, i když v některých případech stačí výměna i po dvou letech. Cena nového filtru je v rozmezí od 350-1500,-Kč záleží na kvalitě a značce.

Omyvatelné HEPA

Existují také omyvatelné HEPA filtry, které se používají především u bezsáčkových vysavačů. Omývají se proudem vody a nechají se uschnout. I tak však v záhybech zůstává množství nečistot a tento filtr se častěji a rychleji zanáší. Nehledě na to, že hrozí při manipulaci mechanické poškození, které pak filtr zcela znehodnotí. I omyvatelné HEPA filtry můžete jednoduše vyměnit za nové, u většiny modelů je „omyvatelnost“ pouze takovou možností navíc a je na vás, zda ji využijete či nikoliv.

Vyšší výkon

Díky kvalitnímu těsnění a hustotě filtru je potřeba u těchto vysavačů dbát na vysoký sací výkon, ideálně kolem 300-400W sacího výkonu a cca 1800-2000W příkonu. HEPA filtr se zařazuje na konec celého sacího systému, protože je určen pro dočištění procházejícího vzduchu od těch nejjemnějších částic. Zdá se tedy zbytečné mít v běžné domácnosti vysavač se dvěma HEPA filtry, vstupním i výstupním. Lze o tom však uvažovat, pokud jste silně alergičtí.

Co všechno vysaje?

Vysavač s HEPA filtrem zbavuje prachu, roztočů a jejich ještě menších výkalů, zvířecích chlupů, pylů a jiných alergenů. Je to proto vysavač vhodný pro alergiky, ale uplatní se v každé domácnosti, kde máte pocit, že je neustále příliš mnoho prachu. Běžný vysavač totiž do ovzduší vrací velké množství vysátého prachu (někde se uvádí až 1/3, což je opravdu mnoho), a to pak skoro přemýšlíte nad smysluplností luxování… Emise u vysavačů s HEPA se uvádí velmi hluboko pod jedním procentem, někde až v číslech podobných 0,003 mg/m3.

Jak vybírat?

Vysoká cena neznamená vysokou kvalitu vysavače. Vybírejte však raději známou a ověřenou značku, kde není problém s následným servisem a náhradními díly. Kvalita je u těchto renomovaných značek srovnatelná.

22.8.2008 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist