Domácí účetnictví

Také máte takovou radost z novoročního zdražování? Máme pro vás cenné rady, aby se korunky nerozkutálely…

Podle dostupných informací způsobuje všeobecné zdražování v Česku dokonce mírnou paniku. Lidé již koncem roku skupovali potraviny, které měly být po Novém roce znovu výrazně zdraženy a senioři obsadili linky důvěry v obavách, že se pro ně rok 2008 stane finančně neúnosným. V čem je problém?

Na rozdíl od minulých let, kdy bylo možné pomocí různých osobních omezení přizpůsobit životní styl politice zdražování, letošní situace nenechává nikoho z nás na pochybách. Zdražování se vyhnou pouze ti občané Česka, kteří nebudou v roce 2008 nic jíst, pít, přestěhují se do parku, nebo pod most – odkud budou docházet do zaměstnání výhradně pěšky, a kteří se natolik otuží, že vůbec nikdy neonemocní.

Možností, jak se bránit je pomálu

Kromě emigrace, vyloupení bezpečnostní agentury a jiných stále snad ještě avantgardních řešení  zbývá jedno staré, jednoduché, levné a velice účinné.
Úspěšně je používaly naše babičky i babičky našich babiček, které sice nic nevěděly o managementu řízení domácnosti, ale zato měly nejméně jeden pečlivě vedený sešitek s nápisem „Výdaje domácnosti“.

Suché a nudné počty?

Možná. Ovšem jak pro koho.
Ten, kdo dosud nikdy nevedl nic, co by alespoň vzdáleně připomínalo domácí účetnictví, může být překvapen až zaskočen, když zjistí, o jak napínavé čtení může jít. Mnoho našich domácností  totiž skýtá následující obraz: účty a složenky jsou „zastrkány“ do hrníčků, košíčků, nebo mističek v kuchyni, pojistky, úvěry, leasingy, doplatky apod. jsou zase roztroušeny po šuplících. Když se to potom jednoho dne sepíše, zalapá po dechu i vytrénovaný detektivkář. S takovým chaosem se totiž sice dá žít, ale nikoliv šetřit.
Chaos v domácím účetnictví se nejvíce podobá děravému vodovodnímu potrubí – platíte, platíte a platíte a nechápete, kam ta „voda“ mizí….

Pořádek dělá přátele

A to dokonce i v případě, že chcete být dobrými přáteli sami sobě. Chcete-li se bránit zdražování, musíte mít nejprve přehled o tom, kolik za co utratíte – teprve potom můžete začít utrácet s rozvahou – tedy tak, aby vás státní politika nesrazila finančně na kolena.
Jak to uděláte, záleží jen na vás – na trhu existují různé varianty domácího účetnictví.
Náročnější z vás určitě uspokojí počítačové programy  prodávané právě pod názvem „Domácí účetnictví“ , jejich cena začíná na zhruba 700Kč. Předností těchto programů je naprostá profesionalita, se kterou budete pouze vyplňovat údaje do úhledných tabulek a program vše ostatní zpracuje za vás. Jediným kliknutím se tak dozvíte okamžitou hotovost, spotřebu energie, či  průměrnou měsíční útratu za jakékoliv položky. Tyto účetní programy jsou ale schopny zpracovávat i další nadstandardní data – například vaše sbírky, či kalendář rodinných oslav apod.
Někoho profesionalita těchto programů nadchne, někoho může ale naopak děsit. Pro ty z vás, kteří nechtějí domácí finance hlídat s pocitem kancelářské práce, je tu stále ještě tradiční řešení – bloček a tužka.
Nepostačí však ledajaký bloček – ideální je velký, silný kostičkovaný sešit, nebo dokonce předtištěné verze „Domácího účetnictví“, jaké je možné zakoupit v papírnictví. A i když je těžké tomu v 21.století uvěřit,  i tato levná metoda, jejíž minimální pořizovací cena bude zhruba 25Kč, je stále plně funkční. Tedy pokud…..

Nestačí jen zapisovat

Domácí účetnictví v obyčejném sešitě funguje v případě, že si vše dobře promyslíte. Pokud by jste jen zapisovali výdaje a příjmy, váš sešitek by se brzy proměnil ve změť čísel, ve které se nevyzná ani sám autor. Vše je třeba rozdělit do kolonek a tím zpřehlednit.
Úplný základ tvoří vždy příjmy – je dobré je dále rozdělit na stálé (zaměstnání), příležitostné (brigády),  a pro ty šťastnější z vás i výnosy.
Stejně důležité jsou samozřejmě výdaje – tady platí, čím více kolonek, tím větší přehled „na první pohled“. Domácnost můžete rozdělit na nájem, energie, telefony, potraviny, drogerii, apod. Osobní spotřebu můžete dále rozdělit na výdaje za oblečení, kosmetiku, sporty, kulturu, zájmy apod. Zcela zvlášť je dobré vést různé úvěry, půjčky apod. a stejně tak i spoření a pojistky. Zapomenout by jste neměli ani na tzv. zvláštní výdaje – kam můžete zařadit jak dovolenou, tak třeba doplatky za spotřebu energií.
S tímto jednoduchým základem můžete začít hned teď v lednu a pokud to uděláte, už v únoru získáte určitý přehled, který vás automaticky povede k možnostem úspor. Časem své kolonky určitě rozšíříte a obohatíte o další, které budou vyplývat z vašich výpočtů a povedou vás už jen rozumnějším směrem a k rozumnějším řešením vašeho soukromého finančního řízení domácností.

Pozitivní  vedlejší  účinky

Jakmile jednou začnete, bude vás vedení domácího účetnictví stát jen o něco málo více času, než by vás stálo vhození složenky do šuplíku, ale získáte mnoho. Kromě již zmíněné možnosti
úspor, získáte hlavně klid na duši. Pokud totiž nejste stát, nemůžete si dovolit končit každý měsíc a rok s deficitem v rodinném rozpočtu, jinak si na vás právě stát povolá své exekutory, soudce a četníky. Ale budete-li vlastnit alespoň jeden obyčejný čtverečkovaný sešit s tužkou a investujete-li  trochu svého času, nikdy se vám to nestane.

Dalším nezanedbatelným vedlejším účinkem bude, že se začnete více zamýšlet nad tím, co od života po materiální stránce vlastně očekáváte, do čeho si skutečně přejete investovat své peníze, které vám určitě nerostou na švestce za oknem, a bez čeho se naopak s klidem obejdete. To vás jednak ochrání před neuváženými, a leckdy i zbytečnými, nákupy v tzv. „výhodných akcích“, ale povede vás to i v případě velkých životních rozhodnutí. Vždyť pro někoho je vysoká hypotéka za dům „skousnutelnou“ nutností, protože vlastnit rodinný dům je jeho celoživotním snem, ale pro jiného by byla hypotéka za jakýkoliv dům nechutným „ždímáním“ z peněz, protože si od dětství přeje pouze nikdy nekončící cestování. Ale ať už sníte o čemkoliv, domácí účetnictví vás také, mnohem konkrétněji než vaše sny, dovede  k možná novým úvahám o tom, jak a kde získat finanční prostředky k jejich uskutečnění. Taková řešení samozřejmě málokdy objevíme z hodiny na hodinu, ale už jen tím, že o tom přemýšlíme, jsme svým cílům o krok blíž.

4.1.2008 12:00| autor: Mirka Kolářová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist