Dokonale umytá okna. Jak na to?

Už máš vyčištěná okna? Zejména na jaře („jarní úklid“) a někdy kolem listopadu („předvánoční úklid“) je tato otázka v krajích dokonalých hospodyněk na denním pořádku. Vyblýskaná okna rovná se dokonalá hospodyňka… Nebo ne?

myti-oken-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Naštěstí už nikoliv. Některé z nás jsou vděčné za žaluzie, které skryjí podzimní nečistoty na oknech, jiné vsadí na záclony a nakonec proč se obtěžovat? V zimě je holá hloupost lézt po oknech s hadrem v ruce a riskovat nachlazení, v létě je hloupost mýt okna, aby se na nich v následujících dnech úchvatně lepila pylová zrníčka a prach letních dešťů… Jestliže ovšem na mytí přece jen dojde, určitě oceníte tyto skvělé tipy…

Babské rady

Těmi začneme! Nejspíš je jich mnohem více, ale mezi ty nejúspěšnější patří čištění okenních tabulí octovou vodou, která odmašťuje a dodává lesk. Poněkud to nevoní, ale efekt to určitě má. Podobnou službu prý udělá i hodně silný alkoholový destilát, ovšem jak je to doopravdy, netuším, nezkoušela jsem… Ze stejného šuplíčku pochází i rada, že okna se dají dobře umýt teplou vodou s troškou rozmíchaného pudingového prášku. Z moudrostí našich babiček jsou také dvě opravdu dobré rady – okna nemyjte v příliš teplém počasí, rychle schnou a nepodaří se vám vyčistit zanechané šmouhy a také se vyhněte mrazivému počasí. Nejen kvůli sobě samé, ale okna jdou vyčistit velmi špatně, špína na nich drží a vodu z nich jen těžko dostanete…

Jarem nebo čističem?

Klasický saponát na nádobí je obyčejně to, po čem saháme jako první. Voda a kyblík s pěnivou vodou jsou v první fázi dobrou zbraní. Vyčistíme jím rámy a až poté se vrháme na skla. Samozřejmě s úplně novou vodou. Ne opačně, při mytí rámů byste opět ušpinili čistá skla.

Řekněme, že máte tu skvělou výhodu a máte okna plastová, tudíž vám odpadá složité šroubování a mytí oken zevnitř. Jarovou fázi můžete směle vynechat, máte-li okna jen lehce zašpiněná, či je jen brousíte „do lesku“. Jsou-li však špinavá více, určitě neváhejte a špínu odmočte. Hrubé nečistoty zkuste vyčistit hadříkem, měkkou houbičkou nebo starými silonovými punčochami a nyní přichází opravdu dobrý tip.

Stěrka je k nezaplacení

Neutírejte tu špínu dosucha, trvalo by vám to nekonečně dlouho. Úžasné jsou stěrky, gumové, dobře přiléhající. V obchodě určitě neberte tu nejlevnější, dívejte se dobře na gumovou část, která bude klouzat po okně. Musí být dostatečně pevná, ale zároveň pružná a hlavně rovná. Jakákoliv nerovnost vám bude dělat na okně mokrou šmouhu… Rozhodnout se můžete i pro stěrky s houbičkami, kterými pak můžete dělat i první fázi úklidu, a sice rozpouštění nečistot. Máte-li velká či špatně přístupná okna, uvažujte také o možnosti nastavitelných rukojetí. Takže špínu rozmočenou ve vodě z oken jednoduše setřete směrem dolů. Sklo tak bude téměř suché. Jen si k dolnímu rámu připravte další hadřík, aby vám špinavá voda nestékala na parapet nebo na koberec. U velmi silně znečištěných oken musíte celý postup s odmočením a setřením i vícekrát zopakovat.

Doleštit do lesku? Čím?

Ideálně starými novinami – tvrdí babičky… Do jisté míry je to pravda. Postačí i leták, ale musí být z „novinového papíru“, nikoliv z lesklého. Ale použít můžete i zámotek z papírových kuchyňských utěrek nebo švédskou jemnou utěrku či jelenicí. Na okna pak nastříkejte přípravek pro leštění oken, přebírat příliš nemusíte, v kvalitě jsou si téměř rovny, přesněji, nenarazila jsem na vyloženě špatný…chvála se pěje na Clin na okna, přípravky, které tvoří po nastříkání „aktivní pěnu“ jsou skvělé, přípravek totiž nestéká… jednou jsem dokonce použila i přípravek na autoskla, výsledek byl skvělý.  A nemáte-li po ruce drogerii, zkuste babský recept. Do rozprašovače dejte ocet a nastříkejte ho na skla – poté rozetřete a rozleštěte na okně.

Kvalitní utěrky jsou základem úspěchu…

Dejte si pozor na jakékoliv chloupky – nepoužívejte nekvalitní hadříky, ani na umývání ani na doleštění – chlupy puštěné na okně vás rozhodně nepotěší a práci naopak přidělají.

Speciální okna?

Okna s fólií – mytí se v podstatě neliší od mytí klasických oken, nepoužívejte však nic ostrého ani nic, co obsahuje drobná zrníčka, abraziva a podobně…

Okna se spoustou malých tabulek – to je mravenčí práce, výborným pomocníkem jsou miniaturní stěrky, v horším případě vám musí stačit saponát a hadříky.

Mycí služba?

Úklidové firmy nabízí jednorázové mytí oken. Ceny jsou různé, ale zhruba můžete počítat s cenou kolem 10 Kč za metr čtvereční. Třípokojový byt pak může vyjít zhruba na 400 – 1000,-Kč, ceny kolísají podle individuálního ceníku firem a také podle toho, používají-li svoje přípravky a nástroje, nebo ty vaše. V ceně může být svěšení a pověšení záclony, úklid parapetu nebo i ošetření rámů speciální impregnací, která zaručí vyšší bělost a méně se na ně poté chytá špína.
2.4.2010 12:00| autor: Renata Petříčková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist