Charismatická síla Benicia Del Tora

Rodák z Portorika musel vydržet roky, kdy mu dávali jen role padouchů nebo vůbec žádné, než zisk Oscara přesvědčil většinu, že je opravdu jedním z nejlepších herců dneška. A nejcharismatičtějších.

Prošel si obdobím, kdy mu nabízeli hlavně role lidí chudých, z okraje společnosti, kriminálníků. Konec 80. let strávil hraním zlodějíčků a drogových dealerů v amerických seriálech jako Miami Vice. Ostatně už jeho první větší role byl padouch – a ne ledajaký, ale přímo ten z bondovky, Povolení zabíjet. To mu bylo 21 let a nikdo mladší si zatím nikdy protivníka Jamese Bonda nezahrál.

V 90. letech aspoň podobné role dostával v lepších filmech, jako když se stal jedním z Obvyklých podezřelých, kde k takřka nesrozumitelné dokonalosti dovedl svůj mumlající řečový projev. Už tam si mohli mnozí všimnout, že na Benicio Del Torovi není nejdůležitější, co říká, ale jak a s jakými gesty a grimasami. A ti, co si nevšimli, už definitivně o jeho přítomnosti muselo v roce 2000 informovat drogové drama Traffic od Stevena Soderbergha. Tam Del Toro kupodivu nebyl za zloděje, ale za policajta a vyhrál za to řadu cen, včetně Oscara. Když byl o tři roky později nominovaný na Oscara znovu, za nepřehlédnutelný výkon bývalého trestance s mučivými výčitkami v drásavém dramatu 21 gramů, už se počítal mezi hvězdy.

Za to, že tak skvělému a živočišnému herci to tak trvalo a že se jeho kariéra vyvíjela, tak jak se vyvíjela, může zčásti fakt, že se v únoru 1967 narodil v Portoriku a celým jménem se jmenuje Benicio Monserrate Rafael del Toro Sánchez. Hollywood žije pořád v zajetí stereotypů a vzhled a původ určuje, do jaké škatulky vás přiřadí a ve které zůstanete, pokud ji nerozbijete sílou svého talentu. Co na tom, že Benicio od 13 let vyrůstal v USA a pochází z akademické středostavovské rodiny dvou právníků, jejichž starší syn se stal pediatrickým onkologem na Manhattanu. Pro Hollywood prostě dlouho vypadal jenom jako latinskoamerická spodina.

Beniciova matka zemřela na žloutenku, když mu bylo devět. Otec chtěl, aby mladší syn kráčel v jeho stopách a dal se na právo nebo něco podobně stabilního a respektovaného. Benicio měl ale jiný nápad. Sice ještě začal studovat obchod na univerzitě v San Diegu, ale z ní zběhl na studium herectví v New Yorku. Dostal se i k slavné učitelce Stelle Adler, pokračující v slavném americké škole herectví metody, která nutí adepty své role pořádně prožívat a podle Del Tora taky učí herce, jak do své představivosti zapojit i smysl pro realitu. Otec byl z jeho rozhodnutí zklamaný. „Protože herectví je jedna z nejtěžších profesí, když chcete, aby vás uživila. Když se dívám zpátky, souhlasím s ním,“ říká Del Toro.

Sám se totiž už přesvědčil, že to je pravda. Jeho nepopiratelný talent a výběr ne zrovna líbivých rolí mu totiž paradoxně někdy uškodil. Třeba když se tak přesvědčivě převtělil do role tlustého zdrogovaného Doktora Gonzy z tripu Terry Gilliama Strach a hnus v Las Vegas, že ho po tom nikdo pár let nechtěl obsadit. „Lidi si asi mysleli, že se ze mě stalo opilé tlusté prase,“ snaží se to vysvětlit herec.

Obtížné role ale vyhledává dál. Nejvíc hrdý je na to, že si zahrál Che Guevaru, legendárního argentinského marxistu a bojovníka za svobodu latinské Ameriky, ve dvoudílném opusu Stevena Soderbergha. Získal za to cenu v Cannes, ačkoliv filmy samy se dočkaly rozporuplných reakcí a k nám do kin dorazil pak jen první díl. Náročné na tomto projektu nebylo jen natáčení, pro Del Tora obtěžkané mimořádnou tíhou zodpovědnosti, protože i on Guevaru vidí jako fascinující postavu. Skoro nemožné bylo na film ve španělštině, skoro bez děje a o muži, který USA nenáviděl, sehnat vůbec peníze. Del Torovi to trvalo sedm let. I tak dokáže být vytrvalý, když mu o něco jde.

Po menší přestávce od průměrného Vlkodlaka se Benicio letos se do kin vrátí v krimi thrilleru Divoši a nyní i v roli režiséra úvodní povídky z kolektivního filmu 7 dní v Havaně. Schopnosti tohoto muže jsme možná ještě neviděly v plné kráse.

Další zajímavosti o Beniciu Del Torovi:

Prohlašuje, že nestojí o manželství ani rodinu. Nicméně od loňska jednu dceru má, ačkoliv byla počata neplánovaně, během románku s dcerou Roda Stewarta, modelkou Kimberly, s níž už herec milostný vztah neudržuje.

Od loňska je i španělským občanem, v Barceloně žije část jeho rodiny. Váží si ho i v rodném Portoriku, kde dostal čestný univerzitní doktorát.

24.8.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist