Blanka Matragi: Když modelky padají

Před třiceti lety založila česká krajanka Blanka Matragi (56) v Bejrútu svůj módní salon Blanka Haute Couture. U příležitosti kulatého výročí otevřela první butik i v Praze a v Obecním domě uspořádala velkolepou přehlídku, která však neproběhla zcela podle jejích představ. Co se přihodilo?

Při sestavování kolekce pro rok 2012 se Blanka inspirovala především hudbou, architekturou a grafikou. Dotek pohádek Tisíce a jedné noci však v jejích modelech tradičně zůstává a večerní róby připomínají šaty pro princezny. Dlouhé a široké sukně s mnoha spodničkami zamotaly nohy nejedné modelce – dívky na mole se pohybovaly vratce, často zakopávaly a jedna z nich se přímo skácela na zem. Dobře naladěným divákům to však nijak nevadilo – návrhářku na konci přehlídky odměnili bouřlivým potleskem ve stoje.


Blanka Matragi možná předvídala, že bohatě vrstvené róby arabských princezen nebudou připadat českým ženám praktické na nošení, a tomu přizpůsobila i pražský butik. V něm se zaměří hlavně na prodej sportovní kolekce a módních doplňků.

Klopýtání a pády modelek na přehlídkách nejsou ve světě ojedinělé. Výstřední modely a hlavně boty na neskutečně vysokých podpatcích se nepředvádějí lehce ani profesionálním modelkám ze špičkových agentur. Publikum se dobře pobavilo například na charitativní přehlídce čokoládové krásky Naomi Campbell uspořádané v rámci letošního filmového festivalu v Cannes. Jedna dívka se poroučela k zemi celkem čtyřikrát – vzhledem k tomu, že šlo o akci pro dobročinné účely, nikdo se na ni nedíval s pohoršením.

Horší je to na prestižních přehlídkách značek zvučných jmen, jejichž představitelé si nechtějí utrhnout ostudu. Řekněte sama – kdo by si koupil krkolomně vypadající boty, v nichž si zvrkne nohu i ostřílená profesionálka? Možná tak do sbírky za vitrínku.

Módní doplňky – inspirativní fotogalerie

módní doplňky inspirace fotogalerie

Podívejte se na Video: Nejdrsnější pády modelek

Na loňském londýnském týdnu módy například zklamala s napjetím očekávaná přehlídka prestižní značky Burberry, při které upadly hned tři modelky. První pád diváky roztleskal, při druhém pádu publikum ztichlo a když se poslední modelka sesula k zemi metr před odchodem do zákulisí, ozval se jen zklamaný povzdech. Dotyčné dívky se určitě v tu chvíli neodvažovaly podívat směrem k šéfredaktorce amerického magazínu Vogue Anně Wintourové, která pády sledovala s kamennou tváří a nepřítomným pohledem. Kdo viděl film Ďábel nosí Pradu, pochopí, že zamítavé gesto takové mocné dámy v módním průmyslu znamená hotovou popravu. Ještě že Wintourovou nikdo nepozval na přehlídku Blanky Matragi do Obecního domu!

12.10.2011 2:00| autor: Nataša Slánská

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist