Bill Nighy: Nepřehlédnutelný divoch s drogovou minulostí

Na někoho sláva nečeká nikdy, někoho si najde, když už mu je padesát. O hubeném britském herci s příchylností k rocku a dříve i k alkoholu a drogám, by ale nikdo neprohlásil, že je starý i mentálně.

V Lásce nebeské byla spousta hvězd a pohledných – Colin Firth, Hugh Grant, Liam Neeson… Nakonec se ale jeho největší hvězdou tak nějak stal Bill Nighy v roli neodolatelně nemravného a upřímného vyžilého rockera Billyho Macka, který se snaží vrátit na výsluní hitparády. A z tehdy 54letého herce, o nějž se režiséři zatím nezajímali, byla najednou celebrita. A lidi začalo zajímat, jak moc se Nighy od Macka vlastně liší.

Ne o moc. I Nighy má za sebou minulost divokou tak, že by se za ni žádný rocker nestyděl. Dospíval ostatně v 60. letech (narodil se v prosinci 1949), k tomu miloval kapely jako Rolling Stones. Poklid jihoanglického Surrey nejmladšímu dítěti automechanika a sestřičky na psychiatrii nevyhovoval, tak hned po základní škole utekl do Francie, s naivním snem, že se tam stane druhým Hemingwayem. Když mu došly peníze, vrátil se domů a dál přemýšlel, co se sebou. Naštěstí jeho tehdejší přítelkyni napadlo, že by se hodil na herectví. A Bill se jí chtěl natolik zalíbit, že se přihlásil na prestižní Guilford School of Drama.

Nikdy jsem si nemyslel, že budu hrát moc dlouho, jestli vůbec. Byl jsem běžný mladík, zmatený a rozháraný, a v hlavě jsem neměl žádnou myšlenku, která by za něco stála,“ vzpomínal později. Dvouleté studium herectví ale jeho osud pevně nasměrovalo.

Po dvacítce se chytil v regionálním divadle, s nímž jezdil i po hospodách, věznicích nebo parkovištích, prostě kamkoliv, kde se našlo nějaké publikum. Po třicítce se uchytil v národním divadle a stal se otcem dcery Mary, dnes také herečky, kterou povil s herečkou Dianou Quick, s níž žil až do roku 2008. Po čtyřicítce začal hrát v televizních dramatech. Po padesátce přišel úspěch i u filmů, kterých teď Nighy točí požehnaně a ne všechno je takový průměr jako Underworld nebo nový Total Recall (vzpomeňte na Zápisky o skandálu, Nepohodlného, Valkýru, Piráty na vlnách nebo Piráty z Karibiku).

Jeho dráha ovšem nebyla tak pomalá a lehká, jak by se mohlo zdát. Jako Billy Macky, i Bill Nighy si prožil svá trápení s návykovými látkami, především alkoholem. Závislosti se zbavil až na odvykací kůře, v 42 letech. Na filmovou šanci čekal ještě déle. První velkou roli dostal až v roce 1998 v komedie Still Crazy, shodou okolností šlo o stárnoucího, sobeckého rockera, který se snaží o comeback. Až do roku 2003 ovšem mohl tvrdit: „Děti, kteří hrají u mého domu fotbal, ví, že jsem herec, ale litují mě, protože nikdy neviděli nic, v čem jsem hrál.“

[[related]]

Od Lásky nebeské už ho znají i ti, co neví, kde bydlí. Bill Nighy se totiž dá špatně přehlédnout. V komediích září jako excentrický provokatér, v dramatech zase mrazí zrádnými vybranými způsoby, které se podle něj hodí k slizkým zlosynům, které hraje. „Machiavelistický dandy, nádherně neupřímný, umí využít své dekadentní čelisti a záludných očí,“ pějí dnes na něj ódy recenzenti. „Pokud hledají někoho, kdo bude hrát muže jistého věku, který se hroutí, moje jméno jim projde hlavou. Měl bych být buď polichocen, nebo bych měl změnit krejčího,“ říká o své nynější kariéře držitel Zlatého globu a dvou britských Baft.

5.9.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist