Femina.cz » Magazín » Bydlení » Domácnost jako vysavač na peníze? Víme, kde můžete ušetřit!

Domácnost jako vysavač na peníze? Víme, kde můžete ušetřit!

Domácnost jako vysavač na peníze? Víme, kde můžete ušetřit!

Magazín: Bydlení | autor: Helena Stejskalová | vydáno 25. 09. 2013

Lucie vyklepala z peněženky posledních pár drobných a povzdychla si. Zase bude mít další výdaje na dluh. Už skoro půl roku, měsíc co měsíc pravidelně před výplatou sahá na kreditní kartu. Také máte dojem, že je vaše domácnost černou dírou na peníze? Nemusí být, zjistili jsme pro vás, kde se dá skvěle ušetřit!

Vyměňte klasiku za úsporky

Platí, že sporák s troubou, lednička, žárovky a pračka jsou největšími žrouty energie v domácnosti. Jak na ně vyzrát? Úsporné žárovky energetické třídy A vám ušetří až 80 % nákladů na svícení proti klasické žárovce třídy E a navíc mají až 15 krát delší životnost. Klasické žárovky proto používejte jenom pro krátkodobé svícení tam, kde není kvůli častému rozsvěcení vhodné používat žárovky úsporné, například na WC. Obecně totiž časté rozsvícení a zhasínání úsporkám škodí. Svítíte někde zbytečně? Naučte se za sebou zhasínat a vyžadujte to od celé rodiny.

Pokličky patří na hrnce

Patříte-li mezi správné hospodyňky, které pravidelně a rády vaří, pak byste měly vědět, že nejvíce energie ušetříte na sporáku s indukčními deskami. Za nimi potom následují sklokeramické ohřevné desky, plynové hořáky a jako poslední řešení litinové plotýnky elektrických sporáků. Energii výrazně ušetříte i při úsporném vaření. Jak takové vaření vypadá? Používejte pokličky, spotřeba energie sporáku klesne podle propočtů až o 30 % a navíc bude jídlo rychleji hotové. Na plotýnku dávejte vždy jenom nádobí přesných rozměrů, ušetříte si tím až 40 % energie. Malé hrnce nemají na velkých plotýnkách co dělat! Použitím tlakových hrnců snížíte spotřebu ještě o dalších 40 %.

Můj šéf mě nesnáší. Nevím, co s tím...

Můj šéf mě nesnáší. Nevím, co s tím...

Před necelým rokem jsem přišla o práci, proto mě velmi potěšila nabídka místa od jedné firmy. Sic...

Pozor na rychlovarné konvice

Žroutem na peníze jsou i tolik oblíbené rychlovarné konvice. Pokud je používáte, vězte, že spotřebujete za stejnou dobu čtyřnásobek energie, než kdybyste stejné množství uvařily na plotně elektrického vařiče. Ještě chcete mít kávu okamžitě? Podobnými polykači energie jako rychlovarné konvice jsou i různé další domácí spotřebiče, třeba kuchyňské roboty a mixéry. Občas se bez nich neobejdeme, ale třeba takové těsto na koláč můžeme uhníst i vařečkou, alespoň se procvičíme.

Lednička

Dnes už se prodávají jenom ledničky třídy A+ a vyšší a investice do nich se rozhodně vyplatí. Na úsporách se vám částka, kterou za ně zaplatíte, vrátí přibližně za pět let. Přičemž podle propočtů mohou rozdíly mezi neúspornou lednicí starou 10 let a současným modelem tvořit až 80 %! Úsporné ledničky třídy A++ mají o 25 % nižší spotřebu než ledničky kategorie A+ a o 40 % nižší než ledničky s pouhým A. Pokud ledničku pravidelně odmrazujete, odlehčíte její spotřebě asi o 30 %. A pozor, je-li námraza vyšší než 3 milimetry, zvyšuje se spotřeba až o neuvěřitelných 75 %! Ideální je nastavit teplotu v ledničce na 5 °C. Pokud nastavíte na 3 °C, znamená to plus 15 % spotřebované energie. Také pozor na umístění ledničky. Je-li v teplé místnosti, tak každý další stupeň nad 20 °C zvyšuje spotřebu o 5 %.

Pomáhá nižší teplota i lepší prášky

Než vůbec začnete prát, zjistěte, máte-li dost prádla, abyste pračku naplnila. Jestliže ne, počkejte, až se vám nahromadí další kousky. Spěcháte-li ovšem, protože vyprané prádlo budete brzy potřebovat, zvolte alespoň úsporný program. I krátké šetřící programy, takzvaná rychlopraní, vyperou kvalitně. Snížením teploty praní lze ušetřit asi 25 % energie. Na méně špinavé prádlo také můžete použít praní ve studené vodě, což přinese úsporu až 80% energie. Nové pračky kategorie A+++ mají mnohem nižší spotřebu energie i vody, takže pokud uvažujete o nové investici, lze ji jenom doporučit. Používejte značkové prášky. Ačkoli jsou dražší, vyperou lépe i při nižší teplotě a tím také ušetříte.

10 největších lží o hubnutí

10 největších lží o hubnutí

Rad jak zhubnout je tolik, že se v nich už skoro nelze vyznat. Jen některé z nich jsou navíc skut...

Myčka není luxus 

Možná že jste si ještě nepořídily myčku na nádobí, protože ji zkrátka považujete za zbytečný luxus. Po přečtení následujících řádků už ale nejspíš váhat nebudete. Když totiž porovnáte mytí nádobí pod tekoucí vodou a v myčce, čísla hovoří jednoznačně pro myčku, protože ušetříte až 60 % energie za ohřívání vody. Pochopitelně myčku spouštějte jenom naplněnou.

Žere i pohotovostní režim

Na první pohled se to sice nezdá, ale i televizor nám ukradne dost energie. Nejmenší spotřebu má moderní plazmová, za ní LCD monitory, ovšem nejvíc energie smlsne klasický CRT monitor. Využívejte u televize časovač, nebude vám tak hrát zbytečně, když vy u ní stejně pokojně chrupkáte. Pokud na delší dobu odcházíte nebo odjíždíte, vypínejte ji úplně. Stand by režim, kdy je jakoby vypnutá, ale dá se zapnout dálkovým ovládáním, také spolkne trochu energie. Navíc podobných přístrojů ve stand by režimu určitě máte v domácnosti více, třeba DVD přehrávač a všechno se samozřejmě sčítá. Nepodceňujte ani výběr počítače. Notebooky mají mnohem nižší spotřebu než PC.

Tak co, už se vám naše rady zhmotnily v příjemně cinkající korunky? Přejeme úspěšné šetření!

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
26. 02. 2014 Kefyna :) (reakcí: 0)
25. 02. 2014 brontik Domácnost jako vysavač na peníze? Víme, kde můžete ušetřit! (reakcí: 0)
30. 01. 2014 glady ... (reakcí: 0)
26. 09. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
25. 09. 2013 Elisa19 +++ (reakcí: 0)
25. 09. 2013 lidka2 . (reakcí: 1)
25. 09. 2013 viki11 ... (reakcí: 0)
25. 09. 2013 Bobina1 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

29. 03. 2017 Horoskop Ryby

Zdravý životní styl máš v malíčku, ale jen teoreticky, praxe poněkud pokulhává a začíná to být znát na tvé postavě. M... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist