Bábovku nebo pekáč od prababičky!

Víte, jaký je rozdíl mezi touhle formou a většinou ostatních? Přežije vás klidně o 100 let.

Může za to kombinace bytelné šedé litiny s dokonale vytvrzeným dvouvrstvým smaltem. Naše prababičky moc dobře věděly, že na tyhle formy je spolehnutí. Litina stejnoměrně vede teplo, hladký smalt uzavírá a chrání povrch a pomáhá bábovku, či buchty pěkně vyklopit. I ta kachnička, či kuřátko upečené pěkně pomalu v litině jsou šťavnatější… A proto podobné pečící formy a pekáče nechyběly počátkem 20 století snad v žádné domácnosti. Za největšího rozmachu Komárovských železáren dokázali místní slévači z litiny odlít snad úplně všechno, od lívanečníku, přes několikatunovou sochu až po majestátný Hanavský pavilon, který mimochodem dodnes stojí na pražské Letné.

Starý režim litině nepřál

Pak ale postupně tyto krásné věci mizely kdesi ve sklepech a na půdách a neprávem na dlouhý čas upadly v zapomnění.  Nikdo neměl zájem je vyrábět. Možná i proto, že tak připomínaly lesk zatracované buržoazní První republiky. Z litiny se stal téměř čistě průmyslový artikl. Používala se krom jiného na součástky v automobilovém průmyslu. Zavládla éra umělých hmot a různých náhražek. Čím levnější tím lepší. Zatímco soudruzi v NDR dělali chyby a východní kuchyně plnil laciný hliník, plech a plasty, šly dějiny. Ale to jistě znáte…

O to krásnější je její návrat

Naštěstí nejrůznější parádní litinové kousky nezmizely.  Lidé je jen zase vytáhli na denní světlo a začali si je v rodinách předávat jako rodinné stříbro. Dnes se díky šikovným českým rukám z firmy Smalt vrací ve vylepšené podobě do našich domácností. Snoubí se v nich vysoká kvalita, funkčnost a nádherný dobový design. „Hodně se prodávají bábovky, veliká poptávka je i po starodávných pekáčích vytvarovaných do špičky, aby z nich šla pěkně slít šťáva,“ říká s úsměvem Eva Dosedělová, která se ve společnosti Smalt stará obchod.  “Z barev zatím stále vede tradiční modro bílá kombinace, v závěsu je červená, ale své zákazníky si nacházejí i pestré odstíny, které nově nabízíme od léta. Ráda bych také upozornila na možnost renovace starých litinových výrobků, kterým dokážeme vtisknout původní mladou podobu.“ Takže pokud se vám zrovna někde na dvorku povaluje oprýskaný lavor, nebo litinová výlevka. Šup s nimi do Smaltu a budou jako nové.

Nově vyvzorované kousky v deseti odstínech připomínají krásně rozkvetlou louku. Na tomto nádobí je příjemné, že přes svůj nezaměnitelný “babičkovský“ design, jsou plně využitelné v současných sofistikovaných kuchyních. Hodí se do každého typu trouby i do myčky. A co dodat? Tohle nádobí, v němž se skvěle vaří, peče, je navíc jedním slovem krásné. A v nových pestrých odstínech ozdobí doslova každou kuchyň. Ať už je pojata přísně futuristicky nebo ve stylu retro.

A pokud vaření a pečení není zrovna váš šálek kávy?

I pro vás se ve Smaltu něco najde. Třeba v rozmanitém sortimentu smaltovaných cedulí, které tu udělají i přesně na míru a třeba podle vašeho vtipného původního návrhu.

Už tu prý měli leccos. V poslední době je pobavil například nápis v čínštině, který znamenal: Ať žije Slávie!

Více na www.smalt.euNajdete nás i na www.facebook.com/ceskysmalt

20.11.2015 11:00| autor: Komerční prezentace

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist