Vera Farmiga: Herečka, co se neptá na dovolení

Nestojí o slávu, ale o pořádné ženské role. Nebojí se pálit scénáře, které se jí nelíbí. A když to je nutné, sama si natočí film, kde se může realizovat.

Kritici si jí poprvé všimli v roce 2004 v roli drogově závislé v nezávislém dramatu Down to the Bone. Diváci si ji poprvé všimli v roce 2006 v roli psycholožky rozpolcené mezi Mattem Damonem a Leonardem DiCapriem v oscarové krimi Skrytá identita. Pak byla Američanka s ukrajinským jménem k vidění v dalších různě důležitých vedlejších rolích. Jako rumunská prostitutka filozofující s Judem Lawem ve filmu Dveře dokořán nebo jako žena velitele koncentračního tábora v dramatu Chlapec v pruhovaném pyžamu. Loni, kdy dostala nominaci na Oscara, už tak její tvář nebyla neznámá.

Ta nominace, která se každému herci pak už navždy píše k jménu, ji ale nejspíš nepotěšila tolik, jako samotná role v smutné komedii Lítám v tom. „Bylo osvěžující najít ženu, která má svůj život pod kontrolou a neomlouvá se za své touhy a potřeby,“ říká Farmiga o Alex, sebejisté byznysmance, která je se svým poněkud amorálním způsobem života srovnaná mnohem lépe než její milenec (George Clooney).

Sedmatřicetiletá herečka se už taky naučila neomlouvat se za své touhy a jen proto, že se v Hollywoodu točí víc peněz, se v jeho velkofilmech nehodlá moc angažovat. „Směřuji spíš k nezávislému filmu, protože studiové snímky mívají ženské postavy dost nijaké. Určitě nezobrazují ženy, jak je znám.“ Takové slabé scénáře pak odkládá na hromadu a tu pak zapálí a popel použije jako hnojivo na své zahrádce v newyorském bytě. „Recykluju. Koneckonců, scénáře jsou vlastně ze dřeva. Zvlášť ty dřevěně napsané.“

Takovému spalujícímu osudu se vyhnul scénář akčního thrilleru Zdrojový kód, v němž Veru můžeme od tohoto týdne vidět v našich kinech. V tomhle žánru zatím nehrála, ale dobře odhadla, že v rukou Duncana Jonese, talentovaného syna Davida Bowieho, to nebude jen tak obyčejná akční jízda. Vystupuje tu jako profesionálně odtažitá vojačka, který instruuje hlavního hrdinu Jakea Gyllenhaala, aby našel teroristu, co vyhodil do povětří vlak.

Na papíře její role možná působí nezáživně. Ale na plátně herečka ukazuje, v čem jej její přednost. Jak umí jenom naznačit úsměvem nebo gestem skrytou emoci a na chvíli odhalit netušený rozměr své postavy. „Vždy jsem věřila, že když jste přesní ve svých myšlenkách, nejsou důležité dialogy, které říkáte, ale to, co existuje mezi nimi. Nejvíc mě zajímá to, co se nechá nevyřčeno,“ říká.

Pokud nenajde víc filmů jako Zdrojový kód, kde něco takového bude možné, obstará si zajímavou práci sama. Nedávno si zahrála ve filmu Higher Ground o boji jedné ženy s vírou v boha, který i sama natočila. „Jsem už unavená z toho, abych se ptala na dovolení hrát role, co chci. Mou ambicí je, aby mě práce neustále inspirovala. Nemyslím si, že bych žádala hodně.“

Další fakta o Veře Farmiga:

Narodila se v srpnu 1973 v New Jersey jako druhé ze sedmi dětí, počítačovému analytikovi a učitelce, ukrajinským imigrantům. Chodila do ukrajinské katolické školy, vystupovala s ukrajinským tanečním souborem a anglicky neuměla až do šesti let.

Jako dítě uvažovala, že by se živila jako optička nebo taky pastevectvím. Donedávna se starala o stádo angorských koz. „Byla to dobrá terapie, kdykoliv jsem dokončila film a cítila jsem se deprimovaná.“

Osm let byla vdaná za herce Sebastiana Roché. Podruhé se vdávala těhotná v roce 2008. S nynějším manželem Rennem Hawkeym, tesařem a bývalým muzikantem, vychovává dvouletého syna a několikaměsíční dcerku. Kvůli druhému těhotenství přišla o hlavní roli v Madonnině romantickém filmu W. E.

20.4.2011 2:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist