V jaké barvě vyrazit do práce? Buďte in!

Chystáte se do práce, kde vás čeká důležitá porada a vy už dopředu tušíte, že šéf nejspíš nebude moc příjemný? Jednou ze zbraní jak pohovor se ctí zvládnout je i výběr oblečení. Barvy se mohou v zaměstnání stát vaším velkým pomocníkem, budete-li je umět využít ve svůj prospěch. Co tedy zvolit a čeho se naopak vyvarovat?

Černá: Všeho s mírou
Elegancí sice nikdy nic nezkazíte, ale celá v černém se úplně ztratíte v davu, což nemusí být vhodné, pokud chcete v zaměstnání autoritativně a dlouhodobě prosazovat myšlenky a názory. Navíc můžete na někoho působit negativně. Černé kalhoty nebo sukně se sakem bohatě stačí.

Bílá: Chlad brání spolupráci
Na jednu stranu působí pozitivně a navozuje důvěryhodný pocit, na druhou ale vyzařuje chlad, povrchnost a uzavřenost. Chcete-li proto poskytovat různé poradenství a koučink, celou v bílém vás klienti budou vnímat spíše jako ledovou královnu, před kterou budou mít problém se otevřít. Vaše spolupráce tak bude spíše váznout. Bílá halenka nebo košile je ideální volbou.

Šedá: Nebuďte pořád jako myš!
Nestihly jste své úkoly v termínu, zákazník vám řekl, že přechází ke konkurenci a vy čekáte, až vám šéf vynadá? Pak se asi skutečně cítíte tak, že den jinak než v šedém oblečení nepřežijete. Pokud je ale tahle barva vaším denním chlebem, nemůžete se divit, že vás vždycky všichni všude přeběhnou. Já vím, jste sice seriózní vždy a za všech okolností, ale udělat nějaký bláznivý kousek občas není od věci.

Červená: Příliš mnoho energie škodí
Pracujte s ní velice opatrně, protože přitahuje pozornost. Stačí šátek nebo kravata, kabelka nebo lodičky už jsou nebezpečné. Působí příliš vyzývavě a vaše pozitivní energie a životní optimismus se rázem změní v provokaci. U starších a solidních kolegů s tímhle rozhodně neuspějete. Přehnaná sebedůvěra odradí i zákazníky.

Modrá: Nikam se neženu
Hodí se na košili nebo halenku a je většinou vnímaná jako barva klidu a myšlenek. Jste-li spolehlivá, nerada měníte své zvyky, lpíte na starých zažitých tradicích, nejste příliš originální a nerada vybočujete z řady, je to ideální barva pro vás. Vyjadřuje vaše klidné a stabilní vnitřní já, které tak bude intenzivněji vnímat i vaše okolí.

[[related]]

Zelená: Nezávislá dáma
Nepatříte-li mezi zrzky, u téhle barvy platí, že méně je více. Působí sice hrdě, nezávisle, vyrovnaně a svobodně, stejně jako vy sama, ale to může být v některých případech při pracovním jednání spíše na škodu. Protějšek bude mít pocit, že mu brzy můžete přerůst přes hlavu a to není věc, kterou by si chtěl nechat líbit. Úspěch a nezávislost se v Čechách bohužel neodpouští.

Hnědá: Důvěrná kamarádka
Spojujeme ji se stálými hodnotami, trvalostí věků. Cítíte-li, že potřebujete vyjádřit solidnost, volte ji v tmavších barvách kombinovaných s teplejšími, třeba s oranžovou. Vytvoříte pohodu a pocit důvěry. Zákazníci se k vám budou vracet a kolegové od vás budou chtít poradit. Ideální pro majitelku butiku, kosmetického salónu, zkrátka všude tam, kde se sejdou dobré kamarádky.

Fialová: Se sny opatrně
Také s těmito odstíny pozor. Pro někoho může být fialová spojená spíše s tajemnem, blouznivým sněním a hlavou v oblacích, než s racionálním uvažováním a přesností, takže pokud jste účetní a jdete odevzdat uzávěrku, vaše stylizace do fialových odstínů není nejvhodnější. Nemuseli by vám uvěřit, že jsou čísla správná.

Oranžová: Obchod raději ne
Větší množství téhle barvy může vzbuzovat laciný pouťový dojem. Chcete-li zákazníkovi nabídnout dražší zboží, o kterém jste ale přesvědčená, že je skutečně kvalitní, sytě oranžového kostýmku se při tomto jednání proto raději vyvarujte. Nejspíš byste neprodaly. Naopak majitelka prosperujícího designového studia si něco takového klidně může dovolit.

Žlutá: Pozor, nebezpečí!
Vzpomeňte si, jak vypadá vosa nebo sršeň. Ostrá žlutá hlavně ve spojení s černou působí skutečně výstražně a jedovatě. Zvolíte-li sytý odstín navíc ještě v kombinaci s další výraznou barvou, jakobyste si na sebe pověsili tabulku s textem: Pozor, nebezpečná!  Nedivte se pak, že se k vám bude šéf obracet i ve chvíli, kdy vám to bude nejméně příjemné.

A co vy? Vzpomenete si na situaci, kdy vám při jednání pomohlo vaše oblečení k pracovnímu úspěchu? Vyvedla jste někdy své kolegy oblečením z míry?

5.9.2012 10:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist