Předvánoční půst není dieta

Naši předkové jej drželi z náboženských důvodů. Byl součástí duchovní přípravy, sloužil k utlumení tělesného a ke ztišení věčně neklidné mysli, která se tak mohla plně soustředit na uctění vzpomínky na Kristovo narození.

A se stejnými cíly ji i dnes podstupují věřící na celém světě.
Pokud mezi ně nepatříte, nebo pokud má vaše víra jinou a méně konzervativní podobu, můžete půst vyzkoušet i z jiných důvodů.

Fyziologický  aspekt

Při  dodržení všech důležitých podmínek půstu dochází k očistě trávicího systému, jehož vedlejším účinkem je i snížení tělesné hmotnosti. To je zásadní rozdíl, který půst odlišuje od nejrůznějších diet, které  mnohdy trávicí systém naopak doslova „huntují“.
A protože trávicí systém moderního člověka je většinou extrémně přetěžován, může držení půstu přispět k zlepšení všech tělesných funkcí a zlepšení mnoha zdravotních – zejména trávicích a kožních potíží.

Psychologický aspekt

Tak, jako jsme kdysi naslouchali náboženským vůdcům, popřáváme nyní sluchu vědcům. A ti se při posuzování účinku půstu na člověka kupodivu shodují s náboženskými zdroji. Ve chvíli, kdy se lidské tělo zbaví balastu zahnívajících zbytků potravy a toxických látek, které tyto zbytky produkují, dochází k současnému „nastartování“ psychické pohody a k zlepšení většiny duševních schopností. Nebo-li, půst nezlepší jen váš fyzický pocit, ale někdy jen těžko představitelným způsobem nabudí  i psychiku. Přinese pocit „znovuzrození“ a nové síly ke všem životním úkolům a rozhodnutím.

Půst

Minimální doba trvání půstu jsou tři dny. Je ale naprosto nezbytné dodržet následující postup:
Půst zahajujeme dnem, kdy ze svého jídelníčku vyloučíme všechna předpřipravená, nebo již hotová kupovaná jídla, maso, mléčné výrobky / vyjímku tvoří kysané mléčné produkty – ale bez příchutí a dalších přídavných látek /, kávu, černý čaj a koření. Ideální pro takový den je např. rýže se zeleninou připravená na troše olivového oleje apod. Následuje postní den,
tedy den, kdy budeme dobrovolně držet naprostou hladovku. Pokud si na něco takového netroufáme, můžeme hladovku nahradit dnem, kdy budeme konzumovat např. pouze ovoce
/ ideální jsou jablka/,pouze kysané zelí, nebo salát připravený výhradně z čerstvého zelí, s kapkou olivového oleje a dochucený pouze čerstvou citronovou šťávou. Půst uzavřeme dnem, kdy budeme konzumovat opět pouze to, co první den, BEZ  VYJÍMKY.

Dle vlastních pocitů, možností a schopností, můžeme půst prodloužit, ale je nutné pamatovat na to, že kolik dní trvá vlastní půst, tolik dní musí probíhat příprava na půst a hlavně stejný počet dnů musíme z půstu vystupovat. Při nedodržení této podmínky se půst stává velice nebezpečným / do zcela čistého trávicího traktu nemůžete bez následků poslat třeba mastné kuře /.

Pro koho se půst hodí

Základní podmínkou držení půstu je dobrý zdravotní stav, tzn., že pokud berete dlouhodobě jakékoliv léky, musíte se o držení půstu poradit se svým lékařem, který vás může půstem i bezpečně provést. V případě snížené imunity z důvodu běžných virových onemocnění, může půst naopak urychlit celkové uzdravení.
Aby bylo možné půst prožít jako něco příjemného, je důležité dostatečně pít a to čistou vodu bez bublinek, nebo neslazené bylinné čaje. Pak už stačí pouze oddat se zdravým představám o tom, jak se vaše tělo čistí, obnovuje své zdraví, své síly a jak z půstu vystoupíte jako úplně noví, zdravější a krásnější lidé a věřte tomu, že pokud dodržíte pravidla hry, opravdu se tak stane. Poznáte to ve chvíli, kdy se vaše okolí zeptá: „ Co se to s tebou stalo, ty nějak záříš…“

13.12.2007 12:00| autor: Mirka Kolářová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist