Povolání, která za 20 let už nebudou existovat. Není mezi nimi to tvé?

Dráteník, pohodný, plačka, ponocný, šafář, kalkant, adjunkt, palír… to všechno jsou zaniklá povolání. O některých z nich ani nevíš, co znamenají, že? Které pracovní pozice jsou v současnosti nejohroženější a za dvacet let už je děti nebudou znát?

povolani-budoucnost-1100x618.png Zdroj: Shutterstock.com

Řidič nákladní dopravy

Netěš se, že ze silnic zmizí kamióny. To asi nikdy. S největší pravděpodobností nebudou za volantem sedět lidi, ale půjde o samořiditelné automobily. Jejich vývoj momentálně finišuje a je otázkou několika let, kdy přejdou do provozu. Mezi prvními  zájemci o technologie budou výrobci kamionů – už žádné shánění řidičů, a řešení problémů s jejich neukázněností, jen poslušné přesné automaty, které podle předpisů dojedou tam, kam mají. A následovat je budou taxikáři či řidiči Uberu, vzpomeň na Total Recall…

Dispečer

Přeprava je čím dál nezávislejší. K dispozici jsou aplikace pro řidiče, kde si naplánují trasu a navigace je navede spolehlivě na místo. Zároveň podávají zaměstnavateli přesný přehled, kde se které auto nachází. Takže je jasné, že funkce dispečerů za chvilku nebude vůbec potřeba.

Obsluha fastfoodu

Výhodu podniků rychlého občerstvení vystihuje už jejich název – nabídnout jídlo v co nejkratší možné době. Už teď se můžeš na některých pobočkách setkat s automaty, kde naklikáš, na co máš chuť, u automatu zaplatíš, a pak si jen vyzvedneš jídlo u dalšího pultu. V Kalifornii v roce 2017 už dokonce robot jménem Flippy částečně nahradil lidi zodpovědné za přípravu jídel – umí upéct burger a vložit ho do žemle. Jak bude dlouho trvat, než se naučí připravovat celé menu?

Zástupce cestovní agentury

Ruku na srce, kdy jsi naposledy fyzicky navštívila cestovní agenturu? Možná před několika lety… Dříve to byla jediná možnost, jak si sjednat dovolenou, ale teď si sedneš k počítači, naklikáš termín, destinaci, objednáš zájezd, který zaplatíš přes internet a pak se s kufrem dostavíš na letiště. Nebo si pomocí různých vyhledavačů zajistíš ubytování i nejlevnější letenky a jedeš na vlastní triko. Není divu, že velké cestovní agentury začaly omezovat počet poboček a soustředí se na internetový prodej.

Pracovník telemarketingu

Nad touto zprávou možná zaplesáš radostí, ale klid –  tím, že zmizí pracovníci, nezanikne samotný obor. Spíš bude hůř… Už tě nepřekvapí, že tvé volání řídí automat, ale v zahraničí jsou mnohem dál – v některých oblastech obchodu se automaty využívají i na volání klientům. Takže se můžeš těšit na nekonečné diskuze vedené s neosobním neodbytným automatem v kteroukoliv denní a noční hodinu.

Čtěte také:

Pilot

Automatický pilot řídí většinu letu a piloti mohou ukázat své umění při vzletu, přistání či krizových situacích. V asijských společnostech podle některých zdrojů dokonce mají piloti zakázáno zasahovat do přistání a celý proces je v rukou autopilota. Pokrok samořidicích letadel je obrovský a běžná posádka kokpitu byla zredukována ze tří na dva. Zanedlouho bude jistě stačit pouze jediný pilot….

Pokladník v supermarketu

Samoobslužné pokladny už nejsou nic nového a jasně ukazují, že zanedlouho už nebude pokladních potřeba. A co my víme, jak to bude dál? Lidé budou pouze doplňovat zboží, nebo je nahradí roboti a provoz velkých obchodů budou řídit jen dva či tři lidé, kteří budou hlídat zásoby a kontrolovat práci automatů?  Nebo se přejde výhradně na donáškový systém? Už nyní existují lednice, které samy objednají chybějící potraviny…

Co myslíš, která povolání mají na kahánku? Napiš nám do diskuze…

Foto: Shutterstock.com, text: Jana Truksová

15.7.2022 7:00| autor: Jana Truksová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist