Signály našeho těla: Přečtěte si jeho varování

Cítíte se unavená po fyzické i psychické stránce, ale zdánlivě k tomu není důvod? Nemáte za sebou žádnou vysilující fyzickou námahu a nejste ani vystaveny žádnému extrémnímu stresu a přesto máte pod očima tmavé kruhy jako po nějakém flámu, ačkoli jste na žádném už nebyla ani nepamatujete? Vaše tělo vám tím, chce naznačit, že už toho má dost!

Zkrátka se toho na vás za delší dobu nahromadilo nějak moc a vaše tělo vysílá: „SOS starej se mne, nebo tě zradím!“ Přichází nejvyšší čas jeho signálům naslouchat, nebo se vám nepozornost krutě vymstí v podobě nečekaného selhání a nemoci.

Jste unavená, odkládáte své povinnosti se slovy zítra je taky den a nejraději byste někam zalezla a spala? Chybí vám energie už po chvíli práce? Nesahejte po kávě, skleničce vína nebo něčeho ostřejšího ani po zázračné tabletce, která stoprocentně pomohla kamarádce. Pokud je to možné, vezměte si v práci den dovolené. Vypněte mobilní telefon a nesahejte na počítač. Dosyta se vyspěte, udělejte si něco dobrého k jídlu, nebo jděte do své oblíbené restaurace. Zkrátka se alespoň jeden hýčkejte. Vypadnutí ze stereotypu vám určitě pomůže. Věnujte se alespoň chvilku sama sobě a pečlivě si prohlédněte svoje oči, jazyk, nehty a vlasy. Některá jejich upozornění těla byste neměla podceňovat.

1.  Oko do srdce okno…říká se a je to svatá pravda. Oči mnohé prozradí o vašem zdravotním stavu. Máte pocit, že vaše oční bělmo získalo žlutavý nádech? Příčinou může být zvýšená hladina bilirubinu v krvi, která ukazuje na nemoci jater. Míváte tmavé kruhy pod očima? Možná začínají mít problém vaše ledviny, které zadržují v těle příliš mnoho vody. Snažte se jim pomoct tím, že omezíte solení a nebudete je zatěžovat přemírou kávy a čaje. Odvděčí se vám. Popraskané žilky v očích zase může mít na svědomí velké množství léků obsahujících ibuprofen, který zeslabuje cévy.

2. A co jazyk? Zdravý má být růžový, svědčí o tom, že trávicí orgány jsou čisté. Jemný povlak na jazyku, hlavně zrána, ještě nemusí být důvodem k tomu, se jakkoli znepokojovat. Potom rozeznáváme chronický povlak, který je součástí jazyka a nelze ho odstranit a naopak akutní, který odezní po vyléčení nemoci. Například bílý povlak signalizuje nejrůznější onemocnění od chřipky přes angínu až třeba k trávicím problémům. Nažloutlý směřuje k potížím se žlučníkem. Otok a zčervenání svědčí o zánětu sliznice a s jeho vyléčením odezní. Příčinou bledší barvy může být chudokrevnost, kdy tělo nevyrábí dost červených krvinek.

[[related]]

3. Padají vám vlasy? Normální je přijít za den až o 120 vlasů, ale pokud se při česání děsíte toho, co vám při česání zase utkví v hřebenu, je něco špatně. Nepříznivý vliv na vlasy mají diety, ovšem zajímavé, že se tyto nedostatky začnou projevovat až s mnohatýdenním zpožděním. Prořídnutí vlasů působí i snížená funkce štítné žlázy, která celkově zpomaluje váš metabolismus. Zrovna tak hormonální nerovnováha v těle na sebe upozorní chumáčem vlasů ve vašem kartáči. Nadměrné množství estrogenu nebo testosteronu zkrátka kořínkům škodí.

4. Lámou se vám nehty? Pozor, lámavost může značit i sníženou funkci štítné žlázy. Pokud na nehtech nacházíte podélné rýhování, nejspíš se vám špatně vstřebávají živiny při trávení. Lžícovitě nehty signalizují nedostatek železa, příčné rýhy zase celkově špatnou výživu, případně dlouhodobou nemoc. Bledé upozorňují na chudokrevnost, nahnědlé zase na nedostatek vitamínu B12. Baňaté nehty mívají souvislost s nemocemi plic a srdce. Na srdce ukazují promodralé nehty, žluté oslabení jater nebo přímo žloutenku. Pokud na nehtech občas najdete bílou skvrnku, vaše tělo volá po doplnění bílkovin případně zinku, tak jim ho dopřejte.

5. Trpíte ekzémy nebo akné? Pamatujte, že kvalita pleti je odrazem rovnováhy ve vašem těle. Hromadí-li se v něm odpadní látky, mohou se dostávat ven i pokožkou. Něco přebývá a něco naopak chybí. Krémy, masti a šampony v tomhle nepomohou, je načase přemýšlet o úpravě stravování, abyste dostaly do těla, co potřebujete. Nezapomínejte na vitamíny. I tady hrají velkou roli hormony. Estrogen jí prospívá, vliv na ní mají i stresové hormony jako adrenalin a kortison. Adrenalin ji prokrvuje. A nejlépe kůži regeneruje spánek.

Foto zdroj: profimedia.cz

30.11.2012 10:00| autor: Helena Stejskalová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist