Proč vás trápí nedokonalosti pleti?

Nedokonalá pokožka není problémem, který se týká pouze dospívajících, ale může trápit i dospělé. V obou případech je to záležitost nepříjemná a společensky frustrující. Proč tedy vzniká, a co s tím?

Tvorba akné, neboli zanícených mazových pohárků není pro nikoho příjemným překvapením. Zarudlé pupínky prostě nesluší nikomu. Proto, chcete-li tyto hyzditele vaší pleti zničit, je dobré vědět, že „není akné, jako akné“.  Kromě adolescentních vřídků existuje také jiný druh tohoto dermatologického onemocnění. Fyziologické akné – a to vyžaduje zcela jiný přístup při ošetřování postižené pleti.

Tvorba fyziologického akné
Trpíte-li fyziologickým akné, trápí vás pravděpodobně tvorba drobných pupínků, bez ohledu na to, zda máte mastnou, smíšenou či normální pleť.  Fyziologické akné nemá žádné vazby na patologické formy vyskytující se během dospívání, jeho příčiny tkví ve více faktorech a projevuje se různorodě.

Proč se fyziologické akné tvoří?
Životní styl – V tom, že na vašem obličeji propukla válka rudých teček má bezpochyby prsty především vás celkový životní styl – tedy vy (což je dobré si přiznat, neboť pak zjistíte, že také jedině vy můžete svůj styl života změnit k lepšínu).Za škodlivý styl se považuje nedostatek spánku, stres a nevyvážená strava. Tímto způsobem se vyvolá řetězová reakce, která dopadá i na mazové žlázky, čímž je stimuluje, aby nepravidelně produkovaly nadbytečné množství mazu.

Hormony – Zejména v předmenstruačním období se testosteron stimulovaný enzymem pevně váže na specifické receptory androgenů na úrovni chlupových a mazových váčků, čímž nepravidelně zvyšuje sekreci mazu.

Nečistoty – Kouř, smog, páry, dým… To všechno je součástí městského života. Molekuly špíny ukládají na pokožce a ucpávají mazové žlázy, čímž přispívají k zanícení. Pokud si však budete čistícím tonikem pravidelně pleť ošetřovat, zbavíte ji nečistot a póry tak budeou moci dýchat.

Farmakologická léčba – Užití některých léčiv může jako vedlejší efekt spustit fyziologické akné. Patří mezi ně ty, které obsahují „ucpávací“ látky, jako jsou vazelína nebo kortizony.

Špatná péče – Někdy dochází k použití příliš agresivních přípravků bohatých na aktivní tenzidy, zásaditá mýdla nebo přípravky obsahující vysoké procento antibakteriální složky, které i když jsou účinné proti nečistotám, pokožku příliš vysušují.

Jak fyziologické akné poznáte?
Proces tvory fyziologického bývá obvykle provázen různými nedokonalostmi, ale všechny se obecně vyskytují na čele, v dolních partiích obličeje a na bradě. Fyziologické akné se tedy odlišuje od adolescentní patologie, ke které dochází zejména ve střední části obličeje a dále na zádech a hrudi.

Specifické projevy fyziologického akné tedy jsou:

Nepravidelnost kožního povrchu – Mazové žlázky jsou ucpané z důvodu nadměrné sekrece mazu a proces nepravidelné buněčné obnovy vede k hyperkeratinizaci. Toto vše způsobuje tvorbu mikrocyst.


Zarudnutí – Zarudnutí jsou příznakem bývalého nebo zanedbaného kožního zánětu na úrovni mazových žláz.

 

Ucpané póry – Nacházejí se především na čele a nose a vedou k nedostatečnému okyslečení pleti, neboť jí brání v dýchání.

Rozšířené póry – Souvisejí s nadměrnou sekrecí mazu a s hromaděním mazu, který deformuje stěny mazových žláz.
Komedony – Nadměrná sekrece kožního mazu brání odvádění mazu z mazových žláz, čímž se vytvářejí otevřené komedony (při styku se vzduchem mazová žláza zoxiduje a ztmavne) nebo uzavřené komedony, které jsou výsledkem zánětu na úrovni mazových žláz. Ty vypadají jako zvýrazněné výstupky v místě zarudnutí.
Lesklá pleť – Vyskytuje se především na obličeji a nose a je způsoben nadměrnou sekrecí mazu, který vychází z mazových žláz a rozšiřuje se po okolí.

11.5.2011 2:00| autor: El

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist