Osudoví muži Elizabeth Taylor

Jedna z posledních pravých hollywoodských hvězd, která zemřela tento týden, se proslavila svou krásou, svými filmy a taky svými osmi manželstvími. Připomeňte si nejvýznamnější muže v životě ženy, která žila a milovala naplno.

Nicky Hilton

Manžel č. 1. Když si ho v roce 1950 brala, bylo jí osmnáct a tvrdila, že je to navždy. Svatba to byla velká, krásná a tak slavná, že studio MGM, které drželo Taylor pod smlouvou, ji využilo jako další propagaci své komedie Otec nevěsty, kde Elizabeth taky hrála. Zatímco ve filmu všechno vypadalo jako pohádka, ve skutečnosti se ono navždy proměnilo v pouhých osm měsíců. Při rozvodu si herečka stěžovala, že ji o pět let starší playboy ignoroval už během líbánek, urážel na veřejnosti a hodně pil. Dědic hotelového panství (a prastrýc Paris Hilton) si zase stěžoval, že si „nevzal dívku, ale instituci“.

Michael Wilding

O dvacet let starší britský herec se zdál o tolik sofistikovanější a moudřejší než bohatý floutek. Elizabeth ho požádala o ruku sama, když filmovala v Anglii, kam ji studio MGM poslalo proto, aby zatrhnulo její aférku s režisérem Stanley Donenem. Wilding se rozvedl s první ženou a v roce 1952 si vzal Taylor v Londýně. Do tří let herečka porodila dva kluky, oba císařským řezem. Jenže rozdíl věku a rozdíl kariér (její šla nahoru, jeho upadala, i když mu Elizabeth zařídila smlouvu s MGM) vedly k problémům a když se přidal ještě vliv Mikea Todda, manželství skončilo.

Mike Todd

Energického hollywoodského producenta, který byl ještě o pět let starší než Wilding, si Liz vzala tři dny po rozvodu v roce 1957. Ještě ten samý rok se jim narodila dcera, ovšem během předčasného porodu dalším císařským řezem obě skoro umřely a doktoři herečce doporučili, aby už radši žádné děti neměla. Ještě větší tragédie přišla o v březnu 1958. Toddovo soukromé letadlo Lucky Liz se zřítilo v bouřce a nikdo havárii nepřežil. Liz na palubě nebyla jen kvůli tomu, že měla chřipku. Když se o neštěstí dozvěděla, museli jí dát hned utišující léky, aby si nevzala život. Nakonec se ale dokázala vzpamatovat dost na to, aby dokončila Kočku na rozpálené plechová střeše (a předvedla tam jeden ze svých nejlepších výkonů). A taky aby si našla nového muže.

Eddie Fisher

Tím byl svědek ze svatby s Toddem, Eddie Fisher. Že je ženatý a jeho žena, herečka Debbie Reynolds byl na její svatbě za družičku, Elizabeth nezastavilo. „Přece nebudu spát sama,“ zní její slavný komentář. Zpěvák a herec kvůli neodolatelné Liz pohotově opustil skomírající manželství s Debbie i svou dceru Carrie (budoucí princeznu Leiu v Hvězdných válkách) a poté, co Elizabeth konvertovala k judaismu, si ji v roce 1959 vzal. Taylor se z politováníhodné truchlící vdovy v očích veřejnosti stala odsouzeníhodnou rozvracečkou rodiny. Ale největší milostný skandál jejího života měl teprve přijít.

Richard Burton

Když se Kleopatra začala natáčet, Marca Antonia hrál Stephen Boyd. Ale pak Elizabeth prošla řadou zdravotních problémů, které ji málem stály život, a když se vrátila do práce, velkoprodukce se přesunula do Itálie a místo Boyda už Kleopatřina posledního milence hrál Richard Burton, divoký a vynikající velšský herec.

„Tu elektřinu mezi nimi jste mohli cítit,“ vzpomíná jeden člen štábu. Cítil ji i Fisher, který byl stejně jako všechny děti, psy a kočky a sekretářky s Liz na place. Ani jeho žárlivé scény ale nemohly odvrátit nevyhnutelné. „Na začátku to byl chtíč, ale pak jsem ji poznal a byla to láska,“ komentoval vztah Burton. Následovaly dva rozvody, odsouzení nejen Vatikánu, svatba v roce 1964 v Kanadě.

Z Burtonových se staly celebrity pronásledované novináři, Angelina Jolie a Brad Pitt 60. let. Vzájemně se obdivovali a respektovali, ale jejich vztah byl vášnivý a bouřlivý. Něco z něj se přeneslo do filmů Zkrocení zlé ženyKdo se bojí Virginie Woolfové. Jejich nákladný životní styl, tak luxusní, že Elizabethin nejstarší syn radši odešel žít jako hipík do Walesu, jim vydržel celou dekádu.

V roce 1974 se Taylor s manželem čím dál víc závislejším na alkoholu rozvedla, ale za rok se dali znovu dohromady, znovu se vzali, znovu rozvedli, znovu spolu pracovali. Jejich vztah, během nějž adoptovali dceru, definitivně ukončila až Burtonova náhlá smrt v roce 1984.

John Warner

Na rozdíl od předchozích mužů, ten, kterého si Liz vzala v roce 1976, byl politik. Po jeho boku si tedy Taylor zahrála na oddanou manželku, neúnavně podporující partnerovu kariéru a jeho zvolení do senátu. Neustálé benefice a projevy na veřejnosti ji bavily jenom pár let („Byla to taková nuda! Proto jsem tolik přibrala,“ řekla později). Na začátku 80. let se proto ráda zase vrátila k hraní a pak už se jí na farmu ve Virginii zpátky nechtělo. Manželství skončilo v roce 1982.

Larry Fortensky

Neskončily ale její zdravotní potíže a problémy s alkoholem, kterých se zbavovala na proslulé odvykací klinice Betty Ford. Právě tam potkala i o dvacet let mladšího stavebního dělníka. Protože Taylor vychovaná v předválečná Anglii měla vždycky tendence brát se své milence, v roce 1991 si vzala i tohohle. Nesourodý svazek nepřekvapivě nevydržel. Poslední rozvod, na němž se Fortensky snažil obohatit, jak to šlo, Elizabeth Taylor prožila v roce 1996.

Montgomery Clift, Rock Hudson, Michael Jackson

Ne se všemi muži, které milovala, musela i spát, zvlášť pokud jejich orientace mířila jiným směrem. Elizabeth ale uměla být dokonalá přítelkyně, podporující své blízké až za hrob. Monty Cliftovi, vedle nějž zářila ve filmech Místo na slunci a Náhle minulého léta, dokonce zachránila život, když v roce 1957 jako první přiběhla na místo jeho autohavárie. Když nešťastný Clift v roce 1966 zemřel, založila na jeho památku nadaci na výzkum nemocí srdce.

26.3.2011 12:00| autor: Libuše Burger

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist