Objevte kouzlo zapomenutých tradic adventu

Adventní věnec, Mikuláš, Štědrý den a tím to pro vás končí? Prosinec přitom provází mnohem více tradic a zvyků. Zapomeňte na chvíli na předvánoční shon a objevte s námi kouzlo skoro zapomenutých tradic adventu.

Dlouhé, prosincové noci měly pro lidi vždycky magický nádech. Proto to bývala doba nadpřirozených bytostí a jevů. I to je důvod, proč se právě v tomto období ustálilo tolik tradic, pověr a zvyků. Nechcete si o některé z nich obohatit svůj předvánoční čas?

Barborky nejen pro holky na vdávání

K svátku svaté Barbory 4. prosince se váže hned několik tradic. Všeobecně známé je řezání větviček, které doma rozkvetou. Děvče, které se chce vdát, musí větvičku ukousnout vlastními zuby hned za svítání a doma ji pak zalévat vodou z vlastních úst. Větvička musí být z třešně alespoň deset let staré, a pokud rozkvete přesně na Štědrý den, do roka vdavekchtivá slečna může chystat svatbu.

Rozkvetlé barborky také připomínají zimní slunovrat. Ten postupně ukončí zimu, po které přijde jaro plné kvetoucích stromů.

Barbora dříve trochu fušovala do řemesla i Mikuláši. Večer před Barborou chodily po domech Barborky v bílých šatech, s bílým obličejem, závojem, maskou nebo vlasy sčesanými do obličeje. V jedné ruce měly košík se sladkostmi pro hodné děti a v druhé držely metlu na zlobivé děti. Není škoda, že jsou dnes děti ochuzené o další nadílku?

Mikuláš proti prostituci

V předvečer svátku svatého Mikuláše dříve chodil průvod, kde kromě Mikuláše, anděla a čerta chodíval i třeba obecní policajt, husar, dragoun, kominík apod. Tradice mikulášské nadílky vychází z legendy, podle které poslal zadlužený otec své tři dcery do nevěstince, aby splatily jeho dluhy a vydělaly si na věno. Mikuláš dcerám hodil oknem váčky s penězi a tím je zachránil před nejstarším řemeslem. Dnes už Mikuláš nezachraňuje mladé ženy před prostitucí, ale zpříjemňuje dětem čekání na Ježíška. Hodné děti Mikuláš s andělem obdaruje a chválí, s čertem pak zlobivé děti pokárá.

Na svatou Lucii se nechte hýčkat

Zvyk, který se dodržoval na svatou Lucii 13. prosince, se vám bude líbit. Je to svátek žen a ty by si proto měly odpočinout. V tento den ženy nesměly prát, příst, drát peří apod. Takže dámy, nohy nahoru a nechte se hýčkat. Když to některá žena porušila, tak ji Lucka klepla vařečkou přes prsty.

článek

Lucky chodily po domech v předvečer svého svátku celé v bílém a s bílým obličejem. Luckám šlo o pořádek v domácnosti, proto husím brkem zametly prach, uklidily, všechny učesaly a pak stejně mlčky, jako přišly, tak také odešly. No řekněte, komu by se před Vánocemi taková pomoc nehodila?

Adventní kolo od vozu

K výzdobě domácností patří před Vánocemi jmelí. Přináší štěstí pro celou domácnost, ale jen tehdy, pokud je darované. Když si je člověk koupí sám, už takovou moc nemá. Jmelí přináší štěstí a lásku všem, kdo pod ním projdou. A čím víc kuliček na sobě má, tím více štěstí přinese.

Stejně jako jmelí má své místo v předvánoční výzdobě i adventní věnec. Málokdo ale ví, že první adventní věnec bylo kolo od vozu, na kterém bylo devatenáct malých svíček na každý den a čtyři velké svíce na neděle. Adventní věnec je vlastně adventní kalendář, který pomáhá odměřovat čas do Štědrého dne.

Úžasné nápady na výrobu adventních věnců najdete v naší foogalerii vlevo. Vybrali byste si?

Žádné ustýlání postelí

Asi nejvíce zvyků se váže ke Štědrému dni a taky jsou nejznámější. Mnohem zajímavější je zvyk, který se dodržoval 25. prosince. Na Boží hod se totiž nesmělo pracovat, dokonce i postele musely zůstat rozestlány.

Dnes se většinou na Boží hod navštěvuje rodina a přátelé. Dříve se ale na návštěvy v tento den chodit nemělo, a když už někdo přišel, tak měl přinést něco na zub.

Posledním svátkem v roce pak byl 26. prosinec. Na svatého Štěpána chodili po domech koledníci a přáli lidem zdraví a úspěšný další rok.

Jaké zvyky dodržujete vy? Mají podle vás tradice v dnešní době ještě nějaký smysl? Chodí u vás Barborky, Lucie nebo štěpánští koledníci?

Foto zdroj: profimedia.cz, pinterest.com

28.11.2014 10:00| autor: Hana Dragounová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist