Misska Shanna: Chci dodat kuráž muslimským ženám

Muslimských dívek je v soutěžích krásy jako šafránu. Odvážná Shanna Bukhari (24) se probojovala do finále o titul britské Miss Universe a doufá, že bude jako první muslimka v historii zastupovat Albion na světovém klání.

Krásná Shanna vnímá šanci bojovat o britskou korunku Miss Universe jako velkou výzvu; je na sebe patřičně hrdá, že se dostala tak daleko. A obdiv si rozhodně zaslouží – kromě tvrdé konkurence plavovlasých britských dívek musí bojovat také s předsudky své komunity. Islám soutěže ženské krásy zrovna nepodporuje a fakt, že Shanna souhlasila i s tradiční promenádou v plavkách, je pro některé z jejích souvěrců do nebe volající.

Muslimské dívky se do soutěží Miss nehlásí, islám jim to nedovolí, ale není to přece jenom o kráse. V podobných soutěžích musíte projevit také inteligenci a osobnost, a proto jsem se chtěla zúčastnit,“ vysvětluje Shanna, která vystudovala anglickou literaturu na univerzitě v Boltonu. Jejím cílem není pouze modeling – chce se stát živým příkladem pro ostatní muslimské dívky a dodat jim odvahu k naplnění ambicí.

Chtěla bych dívkám z muslimských komunit předat ten pocit, že něco podobného mohou dokázat i ony. Moje rodina mě plně podporuje a podporu jsem našla i na Facebooku – připojilo se ke mě spousta lidí, včetně kamarádek, které si zakrývají vlasy šátkem,“ pochlubila se Shanna. Měla štěstí, že vyrostla v moderní rodině, a rodiče ani sourozenci ji za účast na Miss neodsuzují. Naopak jí přejí úspěch. S negativní reakcí se setkala jen od „cizích“.

Tři muži mi napsali na Facebook, že mě nikdy nepodpoří, protože se oddávám hříchu. Napsali mi doslova, že bych měla shnít v pekle. Nechává mě to klidnou, vždyť oni sami chodí o víkendu popíjet do klubů, a to je taky proti islámu. Takže si akorát protiřečí,“ vysvětluje Shanna, které podobná kritika naopak dodává kuráž. „O to víc si přeju vyhrát. Chci povzbudit muslimské ženy, aby do toho šly také. Není to jen o vzhledu a vystavování se, věřím, že moje účast na Miss může přinést naší zemi jenom užitek.“

Finále britské Miss Universe GB se bude konat prvního května v Birminghamu. Vítězka bude potom v září zastupovat zemi na světové soutěži v brazilském Sao Paulu. Pokud by se sem probojovala Shanna, stala by se první muslimskou dívkou v historii, které se to podařilo. Světová Miss Universe čelila velké kritice islámského náboženství v roce 1996, kdy se její finále konalo v indickém Bangalore. Násilné protesty místních obyvatel tehdy donutily organizátory přesunout promenádu v plavkách na Seychelské ostrovy. Disciplína proběhla za přísných bezpečnostních opatření, jelikož dívky čelily vážným výhrůžkám. Tak uvidíme, jak to dopadne letos.

18.3.2011 2:00| autor: Jana Rysková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist