Melissa Leo: Hipísačka s Oscarem

Kdo vlastně je čerstvá oscarová vítězka, která se proslavila nejen svým hereckým umem, ale i tím, že o Oscara žádala v kontroverzních inzerátech a pak při děkovačce jako první člověk v oscarových dějinách pronesla sprosté slovo?

Kirk Douglas, který ji vytouženou sošku předával, už ve svém věku lichotil každé, ale je pravda, že padesátiletá Melissa Leo vypadá ve skutečnosti mnohem lépe než ve filmu Fighter, kde se ukázala s tuctovým blond účesem a upnutými outfity nemajetné paničky ze začátku 90. let.

Není ale pravda, že by před filmem Fighter byla neznámá. Možná u nás, kde si žádný distributor nevšiml mrazivého nezávislého dramatu Frozen River. Ale v USA byla právě za tenhle festivalově úspěšný film nominovaná před dvěma lety na Oscara, což každého herce aspoň na nějakou dobu zbaví aury anonymity. „Nejvíc se změnilo to, že jsem si pak mohla vybírat práci podle toho, který scénář se mi líbí. Do té doby si role vybíraly mě a moji kariéru tvaroval hlavně fakt, že jsem nikdy neřekla ne,“ popisuje sama herečka.

Ve Frozen River hrála svobodnou matku, která se ve snaze zaopatřit své děti zaplete do nelegálního převádění imigrantů do USA a dojede na to. Sama tahle herečka nebezpečně sice nikdy nežila, ale jisté podobné zkušenosti má. I ona je svobodná matka, má syna narozeného v roce 1987 ze vztahu s o patnáct let starším Johnem Heardem. Poměr s hercem známým třeba jako otec Kevina v Sám doma totiž šťastně neskončil.

Melissa k tomu rodinu musela obětovat kvůli práci. „Třicet let jsem žila z jednoho kufru. Strávila jsem sama víc času, než může jakákoliv lidská bytost tolerovat. Doma jsem skoro nikdy nebyla.“ Navíc sama vyrostla v neúplné rodině, po rozvodu otce editora, který se pak stal rybářem, a matky učitelky, která pak vychovávala ji a jejího bratra sama.

Hrát začala Melissa na divadle, v roce 1984 debutovala v televizi, v seriálu All My Children, kde vyfoukla roli Julii Roberts. Občas se pak objevovala i v něčem známějším, třeba jako manželka Benicia Del Tora v dramatu 21 gramů. Ale až do Frozen River si její jméno nikdo moc nepamatoval a na ulici ji nikdo nepoznával. „Nikdy jsem nechtěla být celebrita,“ tvrdila spokojeně tehdy.

Po až trochu neslavně nezapomenutelném vítězství Oscara a mírně hysterických výstupech při každém převzetí ceny, co letos dostávala za nejlepší vedlejší roli, už se ale celebritou stala. Na rok 2011 má naplánované premiéry tří filmů a dvou seriálů. Včetně Treme o životě v New Orleans po hurikánu Katrina, očekávané novinky od tvůrců krimi seriálu Wire.

Další informace o Melisse Leo:

Narodila se v září roku 1960 v New Yorku. Prožila velmi liberální, levicové dětství, zčásti i v hippie komunitě ve Vermontu.

Jednou po ní jeden filmový režisér chtěl, aby mu ukázala prsa, v soukromí. Melissa dodnes lituje, že to udělala, místo aby ho poslala do háje.

Inzeráty s její fotkou, které v časopisech propagovaly, aby získala Oscara, nejdřív prohlásila za svůj nápad. Po kritice tohoto kroku ji ale média citovala, jak tvrdí, že za kampaní stálo studio Paramount.

Její nejlepší filmy:

Fighter
21 gramů
Tři pohřby

2.3.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist