Lee Miller

Je až neuvěřitelné jak zajímavý a dobrodružný život tato žena měla. Poznala a ovlivnila spoustu slavných mužů. Žila bohémským životem. Stala se pozoruhodnou osobností surrealismu. Byla modelkou, ale především nadanou fotografkou.

Lee Miller se narodila 23. dubna 1907 v Poughkeepsie ve státě NewYork. Jejím otcem byl Théodor Miller, který pracoval jako inženýr v továrně De Laval . Jeho velkým koníčkem bylo fotografování.

Lee Miller byla už jako dítě velmi svobodomyslná a nespoutaná. V sedmi letech byla však znásilněna přítelem rodiny. Kdoví jak hluboce ji to ovlivnilo v jejím dalším životě.

Ve dvaceti letech se stala modelkou časopisu Vogue. Dostala svůj první fotoaparát. Ten se stane její posedlostí. Je jí svěřena první zakázka pro Vogue. Má se odebrat do Evropy a udělat pár zajímavých zpravodajských reportáží.

Lee tedy přijíždí do Paříže a díky své schopnosti, být ve správný čas na správném místě, se zde setkává s umělci, jejichž díla se v budoucnosti stanou nesmrtelná. Jejím blízkým přítelem a učitelem je fotograf Man Ray. Jean Cocteau ji angažuje pro roli Venuše do filmu Krev básníkova, natočeného v roce 1930.

Lee pracuje u Man Raye jako asistentka. Vznikají zde portréty slavných osobností. Seznamuje se zde například s Paulem Eluardem nebo Pablem Picassem.

V jejím ateliéru náhodně vzniká nová fotografická technika, která se nazývá solarizace. Jedná se o převrácení tónových hodnot při nadměrné expozici. Man Ray i Lee začali tuto techniku zdokonalovat a využívat.Avšak vztah mezi nimi začíná mít své trhliny. Konkurují si. V roce 1932 se Lee vrací zpět do New Yorku. Man Ray na ni však nezapomíná. V letech 1934-36 vytváří cyklus fotografií Pozorování zamilovaných. Hlavním motivem je zde Lee, její ústa a nahé tělo v krajině.

Brzy po návratu do Ameriky se Lee seznamuje s egyptským miliardářem Azizem Elonim Beyem. Přijímá jeho nabídku k sňatku. Jejich domovem se stává Alexandrie a Káhira. Život v přepychu ji však po několika letech přestává bavit. Opouští ho a vrací se do Evropy.

Dne 1.září 1939 Hitler napadá Polsko a začíná 2. světová válka. Lee nedokáže jen nečinně přihlížet. V roce 1944 se vylodí v Bretani s jednou americkou divizí jako válečná zpravodajka a fotografka Vogue. Její reportáže zachycují osvobozené koncentrační tábory jako Buchenwald nebo Dachau. Fotografie naturalisticky líčí brutalitu nacismu.

Lee se také dostává do mnichovského bytu Adolfa Hitlera. Odtud pocházejí vzácné fotografie Davida Schermana, Lee v Hitlerově vaně. Byli první novináři, kterým se podařilo vniknout do tohoto opuštěného bytu a tak zdokumentovat běžný život velkého führera.

Po válce se vrátila zpátky do Anglie. Nikdy však už nemluvila o těch hrůzných věcech, které viděla v táborech.

Provdala se za anglického malíře a surrealistického básníka Ronalda Penrose. V roce 1948 se jim narodil syn Anthony. Po zbytek svého života hospodařila na farmě v Sussexu a věnovala se jen své rodině. V roce 1977 ve věku 70let umírá na rakovinu.

Syn Anthony nachází po smrti své matky na půdě krabice plné fotografií a korespondence. Z nich vzniká kniha s názvem Lee Millerová, válečná zpravodajka.

www.leemiller.co.uk

2.1.2005 10:50| autor: Kamila

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist