Lady Diana, královna lidských srdcí

Právě dnes uplynulo patnáct let od tragické smrti, která se dotkla miliónů lidí na celém světě, nejvíce pak Britů. 31. srpna 1997 zemřela na následky dopravní nehody princezna z Walesu, Lady Diana. Krásná a jedinečná žena, matka dvou synů, která ve svém srdci našla lásku pro každého.

Narodila se 1. července 1961 do nepříliš fungujícího vztahu svých rodičů. Ti se v době, kdy bylo malé Dianě šest let, rozcházeli opravdu bouřlivě. Diana, její dvě sestry i mladší bratr, kterého neskutečně milovala, zůstali po rozvodu u otce, zatímco matka byla označena za cizoložnici a přišla nejen o svou pověst, ale i o děti, rodinu, majetek a odešla za hlasem svého srdce.

Diana se uzavřela do sebe, zvláště poté, co ji poslali do internátní školy. Těžce snášela i odloučení od milovaného bratra. Školu dokončila bez velkých úspěchů. K otci se vracet nechtěla, protože si nerozuměla s jeho novou ženou. A tak odešla do Londýna, kde začala pracovat jako učitelka v mateřské školce.

S princem Charlesem, následníkem britského trůnu, ji seznámila její starší sestra Sarah, s kterou měl Charles roční vztah. I po rozchodu zůstali přáteli, a tak na jednom dýchánku, na který ho Sarah pozvala, poznal také tichou a zakřiknutou Dianu. Jak plachou dívku postupně poznával, zjišťoval, že ona je přesně ta pravá, ideální nevěsta, a požádal ji tedy o ruku.

A byla svatba veliká
Vzali se 29. července 1981. Jejich svatba se stala událostí století a díky televizním přenosům ji sledovaly milióny diváků po celém světě. Krátce po sňatku Diana otěhotněla. Zatímco Charles se nehodlal vzdát svých společenských povinností a zábavy, z Diany se stala matka. Nejprve syna Williama, o dva roky později Harryho. Nesla velmi těžce, že Charles ji stále nechává samotnou, a upnula se k dětem. Ač mohla mít služebnictvo a vychovatelky, věnovala synům maximum času, učila je a hrála si s nimi.

Neunikla však zájmu médií. Neustálé pronásledování, těžké přivykání královskému protokolu, Charlesův nezájem, to vše spustilo její psychické problémy, deprese i bulimii. Diana o všech svých bolestech, pocitech i zklamáních dokázala otevřeně mluvit, nic netajila ani před novináři, což se příliš nelíbilo královskému paláci. Nakonec se přes odpor královské rodiny rozhodla nefunkční manželství ukončit a vydala se vstříc nové etapě svého života. Postupně prožila několik dalších lásek a zklamání. Média hodně propírala poměr s multimilionářem Jamesem Gildbym nebo s Jamesem Hewittem, který o vztahu s ní dokonce napsal knihu plnou pikantností a intimností. Bulvární tisk sice plnily Dianiny milostné vztahy, avšak nezapomínalo se ani na charitu a dobročinnost, jíž se Diana s velkým zaujetím a láskou věnovala.

[[related]]

Diana, královna lidských srdcí
Bojovala za zákaz nášlapných min, jako vyslankyně Červeného kříže navštěvovala nemocnice, kde rozdávala vlídnost, podpořila milým slovem, dokázala obejmout. Každý z těch smutných lidských osudů ji hluboce zasáhl. V Kalkatě se také setkala s matkou Terezou, která ocenila její práci a jejíž pochvaly si Diana nesmírně vážila. Na své aktivity začala od té doby pohlížet jinýma očima a věnovala se jim ještě více. Angažovala se ve výzkumu nemoci AIDS, podporovala lidi bez domova i ty, do jejichž života krutě zasáhla válka. Práce ji naplňovala a nakonec se jí podařilo také najít dlouho postrádanou lásku.

Po boku Dodiho Al Fayeda byla Diana konečně šťastná. Avšak netrvalo to dlouho. Štěstí skončilo při výletu do Paříže, kdy brzy ráno Dianin vůz narazil do betonového pilíře a tato nezapomenutelná žena zemřela. Kolem její smrti se ihned vyrojila spousta dohadů, avšak jedno je jisté – svět předčasně opustila královna lidských srdcí, která se nebála přenést přes své osobní prohry a pomoci druhým zcela nezištně a s láskou.

31.8.2012 12:00| autor: Petra M.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist