Kocourek: Hugh Dancy

Jeho původ, vzhled, chování i začátek kariéry ho předurčily k rolím okouzlujících anglických gentlemanů v dobových romancích. Jeho herecké ambice a inteligence ho přiměly se tomuto osudu vzepřít.

Minimálně jeden castingový ředitel mi řekl, že svou kariéru strávím hraním snobských postav v kostýmních dramatech, tak ať si na to zvyknu,“ vzpomíná Hugh Dancy. Nemusíme dlouho přemýšlet, jak na to onen castingový ředitel přišel. Dancy vyrostl v rodině prominentního filozofa a profesora a vydavatelky akademických děl, v mládí ho poslali do drahé internátní školy ve Winchesteru a pak vystudoval Oxford. Mluví s dokonalým britským přízvukem, oplývá nenuceným šarmem a pohledným chlapeckým obličejem, ideálním pro role jemných princů či aristokratů. „Lidi předpokládají, že můj otec je Hamlet a moje matka královna Viktorie,“ ironicky jednou poznamenal.

Ovšem jeho obraz hodného hocha není tak bezchybný, jak se může stát. A k hraní se Hugh Dancy dostal vlastně za trest. Na střední škole se totiž trápil a nespokojenost projevoval porušováním pravidel. Po opakovaných prohřešcích ho jednou učitel poslal ke školnímu divadlu, aby byl aspoň někde užitečný. „Nechtěl jsem hrát. Ale k mému překvapení jsem zjistil, že mám rád své kolegy,“ vypráví. A se stejným překvapením on i jeho rodina zjistili, že mu hraní jde.

Pro otcův klid ale místo herectví vystudoval „pořádný obor na pořádné univerzitě“, angličtinu v Oxfordu, pak pracoval v jednom londýnském baru, než přesvědčil jednoho hereckého agenta, aby si ho vzal za klienta. A pak přišla ona nevyhnutelná dávka kostýmních dramat a romancí, v televizi i ve filmu. Jak dokazuje Vrtěti ženou, komedie o vzniku vibrátoru z viktoriánské Anglie, která má u nás premiéru právě tento týden, Hugh se jim nevyhne dodnes.

Ale dneska už dokázal, že má na víc než na kostýmovky nebo role sympatických milostných objektů hlavních hrdinek romantických filmů typu Báječný svět shopaholiků. Před šesti lety třeba navštívil karlovarský festival s krutým dramatem o genocidě ve Rwandě Jako psi, pak zaujal v náročné roli autisty v dramatu Adam a své místo v americkém nezávislém filmu potvrdil i loni v hitu nezávislé scény Martha Marcy May Marlene, nedávno promítaném na Febiofestu. „Hluboko uvnitř je mnohem komplikovanější než ta společenská osoba, kterou ukazuje světu,“ popisuje Max Mayer, režiséra Adama. A díky tomu dokáže být Dancy lepší herec, než by se mohlo zdát.

Britský rodák dnes žije převážně v New Yorku, kde občas hraje i divadlo, s americkou manželkou Claire Danes, pokud ona zrovna netočí seriál v Los Angeles. Co bude dál, nechává osudu. „Nemyslím, že jako herec si můžete dovolit nějak složitě plánovat. Ale vždycky chci najít něco jiného, než co právě dělám nebo co jsem už udělal.“

Další fakta o Hughu Dancym:

S trojnásobnou vítězkou Zlatého globu Claire Danes se seznámil v roce 2007 na natáčení romantického dramatu Ten večer, vzali se ve Francii o dva roky později. Předtím dlouho chodil s britskou umělkyní Annie Morris.

Je nejstarší ze tří dětí. Jeho bratr Jack je spoluředitel cestovky, jeho sestra Kate pracuje pro nevládní organizaci Sav the Children.

Narodil se v červnu 1975 v Stoke-on-Trent, vyrostl ve střední a v jižní Anglii.

Pár let dělal reklamu pro luxusní britskou oděvní značku Burberry.

Za roli milence královny Alžběty v televizním zpracování s Helen Mirren byl nominován na cenu Emmy.

17.4.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist