Kocourek: Cillian Murphy

Co se skrývá za jeho výraznýma modrýma očima? Muž neochotný vzdát se kvůli slávě svého soukromí, kvůli hraní normálního života a kvůli ambicím a kariéře obyčejného štěstí. Muž s řadou pozoruhodných filmů a znepokojivých rolí na kontě.

Oscarový Danny Boyle, který s Cillianem pracoval dvakrát, říká, že irský herec disponuje „něčím zvláštním“, co vás přitahuje. Režisér Christopher Nolan, který Murphyho zná z Batmanů a Počátku, dokáže být specifičtější: „Cillian má neobyčejné oči. Pořád jsem vymýšlel důvodu, abych je mohl zabrat v detailu.“ I díky těm velkým modrým očím, ke který patří hubené tělo, dokáže být tenhle herec tak efektivní v rolích šílenců.

Ale omezovat jeho pestrou kariéru jenom na záporné či divné role by nebylo fér. Murphy umí být na plátně i zranitelný, sympatický, váhavý… Když se připravuje na role, obvykle se ponoří do studia všech možných materiálů a historie svých postav. Když se chystal na roli fyzika v scifi Sunshine, sledoval jednoho vědce tak dlouho, až od něj převzal manýry. Když měl hrát transvestitu, chodil namalovaný a patřičně vyšnořený do příslušných londýnských klubů. Za výkon ve filmu Snídaně na Plutu pak získal nominaci na Zlatý globus.

V jiném nočním klubu, v rodném Corku, v polovině 90. let viděl jako 18letý mladík představení Mechanického pomeranče. „Bylo to neuvěřitelně sexy a nebezpečné a všechno to, co přitahuje puberťáka,“ vzpomíná na osudový okamžik. Do té doby nejstarší ze čtyř sourozenců z učitelské rodiny, který v rodném městě studoval práva, plánoval hudební kariéru. S bratrem založil rockovou kapelu, kde zpíval a hrál na kytaru, a která zrovna měla nabídku natočit v Londýně pět alb. Cillian se ale nakonec rozhodl, že herectví ho láká víc.

Že se rozhodl správně, dokazuje už rychlost a úspěšnost jeho kariéry. První roli získal v roce 1996, na divadle v jedné z her tzv. coolness dramatiky Disco Pigs, v roce 1998 se začal stabilně objevovat v irských filmech, 2001 se přestěhoval se do Londýna, se svou budoucí ženou Yvonne McGuinness, moderní výtvarnou umělkyní, kterou potkal ještě na koncertu své kapely. A v roce 2002 dostal hlavní roli v zombie hitu Danny Boyla 28 dní poté.

Od té doby se mu daří čím dál víc. V roli psychopatického doktora Scarecrowa se objevil ve všech nových Batmanech (včetně toho připravovaného), ve světovém sci-fi hitu Počátek se Leonardo DiCaprio vloupával do jeho snu, tenhle týden v americkém sci-fi thrilleru Vyměřený čas honí Justina Timberlaka. Do toho točí pořád i irské filmy, třeba Zvedá se vítr, kontroverzního vítěze jednoho z festivalů v Cannes.

A přitom pořád žije spořádaným životem s Yvonne v Londýně, teď už i se dvěma malými syny. Prý často zažívá momenty, kdy nevěří svému hereckému štěstí, ovšem ví, že hlavní je pro něj rodina. „Miluju hraní, ale rodina mi ukázala, že v mém životě jsou i důležitější věci. Nevěřím, že musíte trpět, abyste byli schopní vytvořit skvělé dílo. Já chci přijímat s každou rolí nové výzvy a neopakovat se. Ale nemyslím, že bych se kvůli tomu musel mučit,“ říká 35letý herec. Jeho děti prý stejně neví, co dělá. „Myslí si, že se živím vyndáváním nádobí z myčky.“

Jeho neochota stát se celebritou ale neznamená, že by neměl žádné profesní ambice. „Ale nemám žádnou velkou strategii. Řekl bych to tak. Vím, co nechci dělat mnohem jasněji, než to, co chci.“


Další zajímavosti o Cillianu Murphym:

Jeho jméno se čte s K na začátku.

Rád běhá, předloni uběhl pařížský půlmaratón.

Mezi jeho dobré kamarády patří jiný irský herec, Colin Farrell.

Narodil se v květnu 1976 v jihoirském Corku, kam pořád často jezdí a kde se pořád cítí jako doma.

1.11.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist