Kocour: Michael Fassbender

Irovi s německými kořeny a se svůdně nebezpečným charismatem, který kritiky dostal, už když radikálně zhubnul kvůli roli, se letos konečně dostává takové pozornosti, jakou si zaslouží.

Raného filmového vzdělání se Michaelovi dostalo od matky, pozdějšího na Drama Centre v Londýně, vysoké škole akcentující tzv. method acting, tedy velké ponoření herců do role. Michaela to tam naučili pořádně. Nebo by ho jinak napadlo, aby kvůli roli umírajícího severoirského hladovkáře Bobby Sandse v uměleckém dramatu Hlad zhubnul až na kost? (Při svých 185 cm vážil jenom 59 kilogramů!)

Možná ale vlastně napadlo. Kromě toho, že k otázce severoirské nezávislosti má osobní vztah (matka pochází ze Severního Irska, dokonce je praneteří slavného revolucionáře Michaela Collinse), morálku jít do všeho naplno mu vštípil už německý otec. „Když jsem napsal ve škole test na 80%, táta se zeptal: a co se stalo s těmi zbylými 20%?“ vzpomíná Fassbender.

Byl to jediný způsob, jak to udělat tak, aby to bylo přesvědčivé,“ tvrdil pak o své radikální dietě kvůli Hladu. O tom, že mu to vyšlo, svědčí řada různých ocenění a chvála kritiky. To ho provází často. Víc než zájem médií, pro které Fassbender zatím hrál v moc malých (ovšem většinou výborných!) filmech, nebo vedle o moc slavnějších kolegů. Jako v Hanebných panchartech, kde oprášil svou němčinu do role britského filmového kritika, který se za války živí jako špion. Po letošních X-Men už to ale neplatí. „Chtěl jsem udělat studiový film. Jestli uspěje, získám víc moci, abych mohl víc kontrolovat svou kariéru,“ vysvětloval herec, proč kývl na tuhle nabídku.

[[related]]

Ovšem, ne že by si na svou kariéru musel stěžovat, i přes propadáky jako Jonah Hex či Centurion. Vysoký hubený zrzek umí být svůdný, sympatický i chlípný a nebezpečný a většina režisérů tuhle dvojznačnost využívá. A tak už z něj byl slabošský malíř, který se ožení pro peníze (Angel). Sympatický, nezodpovědný muž, o nějž se zajímá patnáctiletá dcera jeho přítelkyně (Fish Tank). Nebo letos militantní mutant, který se mstí za smrt rodičů, v První třídě X-Men a dávným tajemstvím sžíraný pan Rochester v nové Janě Eyrové. „Snažím se lidi, které hraju, nesoudit. K tomu, abych jim rozuměl, je nejdůležitější mít je rád. Navíc je zajímavější, když postavy působí jako lidi, ať už to jsou vrazi nebo chůvy,“ říká Fassbender.


Příště se ukáže jako Carl Jung, zakladatel psychoanalýzy, který si přes všechny rady kolegy Freuda začne s labilní pacientkou, nebo jako muž závislý na sexu. Fassbender momentálně o práci nouzi opravdu nemá. Zájem si může užívat o to víc, že ví, jaké to je být bez nabídek a živit se jinak, třeba jako vykladač zboží z náklaďáků, zásobovač v restauraci svých rodičů, barman nebo průzkumník trhu. „Dělal jsem dost normálních prací, zažil jsem normální život,“ může aspoň tvrdit.

Další fakta o Michaelu Fassbenderovi:

V dubnu 1977 se narodil v Heidelbergu. Když mu byly dva roky, rodina se přestěhovala do města Killarney na severozápadě Irska.

Dost jeho rolí bylo fyzicky náročných. „Nejspíš v tom je něco masochistického, ale mám rád fyzickou stránku herectví. Můžete použít své tělo, abyste vyřádili odstavec dialogu,“ komentuje to Fassbender.

Během natáčení X-Men vyměnil partnerku. Bývalou přítelkyni producenta Hanebných panchartů, které nějaký čas pomáhal vychovávat malého syna, za mladou dceru Lenny Kravitze Zoë. Ta v X-Men hrála mutantku Angel.

25.7.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist