Kocour: Jim Carrey

Tragik zakletý v těle komika? Komediant, který umí občas hrát? Jim Carrey je nepřehlédnutelná osobnost, která dokáže překvapit. A za sebou má život plný všech možných filmů, krásných kolegyň, depresí i duševní rovnováhy.

„Jsem hrdý na všechnu svou práci, i když hrdý není to pravé slovo. Je to jako, když máte děti. Nemůžete si za ně připisovat zásluhy. Když jste součástí něčeho krásného jako Věčného svitu neposkvrněné mysli, nemáte pocit vlastnictví. Ale že jste měli štěstí, že jste při tom mohli být,“ říká Jim Carrey. Kanaďan, který se proslavil v Americe jako komik, herec, celebrita a jako muž, jehož přítomnost ve filmu už divákům nezaručuje vůbec nic.

Byly doby, kde film s Jimem Carreym znamenal, že půjde o bláznivou komedii, kde jeho gumový obličej předvede řadu grimas. To bylo po úspěchu zvířecího detektiva Ace Ventury, který v roce 1994 kanadského stand-up komedianta a neúspěšného televizního herce vystřelil ke slávě. Dvě z řady podobných rolí, v MasceLhář, lhář, mu vynesly nominace na Zlaté glóby a Carrey by mohl mít na dlouho o jednouchou kariéru postaráno.

Jenže v roce 1998 nejen kritici zírali, když si ten samý Carrey zahrál v o dost jiné, hořké komedii Truman Show muže, jehož celý život je pouze falešná telenovela, a byl přesvědčivý i bez grimas. O rok později ještě víc zazářil v roli smutného komika Andy Kaufmana v biografii od Miloše Formana Muž na měsíci, i když se do role ponořil až tak, že odmítl během celého natáčení připustit, že opravdu není Andy Kaufman! Tentokrát dva Zlaté glóby rovnou dostal a z gumáka, co si někdy až otravně vyžadoval pozornost, se stal uznávaný pan herec.

Jenže jakmile už obecenstvo šťastně přijalo jeho nové kvality, které dovedl k dokonalosti v milované existenciální romanci Věčný svit neposkvrněné mysli, Carrey už se vracel do lidových komedií (Božský Bruce) a pouštěl se i do dalších experimetnů s podivnými výsledky jako byl numerologický směšný thriller 23.

Jim Carrey se prostě změny nebojí a už ani odlivu přízně. Možná proto, že ve svých 49 letech už našel svou duševní rovnováhu, na návštěvách po spirituálních guru. Sice o ní velmi rád se všemi mluví, ale jak říká režisér Joel Schumacher, který Carreyho zná z Batmana a Robina nebo právě z filmu 23: „Radši budu poslouchat někoho, jak mi vykládá o své duševní cestě, než někoho, kdo si stěžuje, že mu studio nedalo dost velký karavan.“ Navíc podle kolegů je Jim na člověka s kořeny mezi komiky přátelský, pozitivní a i v soukromý vtipný. Ačkoliv i on má za sebou své problémy s depresemi.

Šťastný a odvážný v práci bývá hlavně v období, kdy se mu daří v soukromí. Tedy třeba v letech 2005 až 2010, kdy chodil s bývalou modelkou Playboye a moderátorkou MTV Jenny McCarthy. Což byl jeho nejdelší vztah po prvním manželství se servírkou a herečkou Melissou Womer, s níž má dceru, která ho už udělala i dědečkem.

Vztah s Jenny se sice rozpadl, ale Jimova kariéra zatím pořád ještě drží, i po všech těch hrbolech a propadech, kterými projela. Loni se ukázal v zajímavě zvláštní gay romantické komedii I Love You Phillip Morris, kde dokázal být jak gumový, tak dojemný. Letos tu je zase jako hrdina rodinné nenáročné švandy se zvířátky Pan Popper a jeho tučňáci. Jim Carrey se prostě stal nevyzpytatelným. Což pro herce nakonec není zas tak špatný přívlastek.

Další zajímavosti o Jimu Carreym:

Ženatý byl dvakrát. První svazek vydržel osm let, druhý s kolegyní z filmu Blbý a blbější Lauren Holly necelý rok. Známý je taky jeho roční vztah s Renée Zellweger, ta s ním zase hrála v komedii Já, mé druhé já a Irena.

Narodil se 17. ledna 1962 nedaleko Toronta, jako poslední ze čtyř dětí. Americké občanství si k tomu kanadskému přibral v roce 2004.

Zapojuje se do veřejných témat na různé téma. Veřejně třeba protestoval proti politickým represím v Barmě i proto názoru některých vědců, že očkování dětí způsobuje autismus.

13.6.2011 2:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist