Kocour: Jeremy Renner

Patnáct let trpělivě hrál ve filmech, kde si ho nikdo moc nevšiml, a renovoval domy, aby měl aspoň na jídlo. Než ho jediná hlavní role proměnila v celebritu a jednoho z nejobsazovanějších herců dneška.

Někdy stačí jedna jediná role a celý život herce se změní. Jeremy Rennera potkala ve filmu Smrt čeká všude. Původně malé, nenápadné drama z irácké války, které v USA ani nemohlo najít distributora, se stalo vítězem šesti Oscarů, které porazilo i velkolepý Avatar. Rennerovo intenzivní představení v roli špičkového pyrotechnika, který si na nebezpečí mise, kde jde každou chvíli o život, vypracoval nezdravou závislost, nikdo nepřehlédl. Ani americké filmová akademie, která ho nominovala na Oscara. A tak potvrdila, že se stal hvězdou.

Potvrdila to za rok ještě znovu, tehdy herce nominovala za další intenzivní představení tvrdého chlapíka, bankovního lupiče ve Městě, který dokáže děsit jenom pohledem. Renner a jeho umění náznaků znepokojivé narušené mysli za chvíli využije i pokračování populární trilogie o agentu Bourneovi. V poslední úspěšné Mission: Impossible k tomu ukázal, že má kromě fyzické akce a psychologických ponorů cit i pro komiku.

Jeho kariéra teď tedy nevypadá vůbec špatně, zvlášť na kluka z Modesta v Kalifornii, města, které sice dalo světu i tvůrce Hvězdných válek George Lucase, ale to je možná tak nejzajímavější část jeho historie. Jeremy se tam narodil v lednu 1971 dvěma příliš mladým manželům, kteří se do deseti let rozvedli, vzali si někoho jiného, zase se rozvedli a zase si vzali někoho jiného. Dnes má herec pět dalších sourozenců, nejmladší z nich se narodil loni.

Kromě sourozenců vyrůstal i s kozou a s televizí, „docela stydlivé a šťastné dítě“, jak sám říká, v rodině celkem nestabilní ale milující. Nicméně když se v osmnácti dostal ve škole ke hraní, zjistil, že právě to potřebuje, aby mohl vyjádřit pocity, které jinak nemohl ventilovat a které nebyly jen šťastné. „Byla to vlastně terapie. Pak jsem studoval psychologii a lidské chování. Rád jsem pozorovatel.“

Studoval taky sociologii, náboženství nebo kriminalistiku. Když se po škole přestěhoval do Los Angeles, začal se věnovat herectví. Což znamenalo, že trpělivě a odhodlaně hledal příležitosti, tvrdě pracoval a čekal, jestli prorazí. S nejlepším kamarádem si ale radši založil ještě stavební firmu na renovaci domů, aby měl z čeho platit účty. Aby mohl brát jen role, které ho zajímaly. Ve filmech jao S.W.A.T., Její případ, Zabití Jesseho Jamese zbabělcem Robertem Fordem. Přivydělal si i jako lyžařský instruktor nebo maskér.

Nikde jsem neviděl znamení, že to dopadne dobře, že prorazím. Nebyl jsem moc rád, že jsem chudý, že mám deset dolarů na jídlo na měsíc. Ale miloval jsem, co jsem dělal. Ne všichni herci obětují práci svůj život. Pro některé to je jenom práce. Pro mě to je život,“ říká. Proto vydržel. I potom, co jeho první velká role, masový vrah Dahmer v roce 2002, mu sice vynesla nominaci na prestižní cenu ve světě nezávislého filmu Independent Spirit Award, ale film zpátky nevydělal ani svůj skromný čtvrtmilionový rozpočet.

Jenže právě na tenhle výkon v Dahmerovi si vzpomněla Kathryn Bigelow, když obsazovala Smrt čeká všude. A po dalším čekání se to Jeremy Rennerovi konečně podařilo, v 39 letech. A od oscarové nominace už nemá moc času na renovace domů. Teď hraje vedle Toma Cruise, dědí roli po Mattu Damonovi, je jedním ze superhrdinů v superfilmu Avengers, čtyřicetiny slavil s Christinou Aguilerou, Leonardem DiCapriem nebo Scarlett Johansson.

Život se podle jeho slov rozpadl na pětiminutové kusy, zaplněné nabídkami na nové filmy, novými lidmi, novými fanoušky. „Je to lepší než přemýšlet, jestli musím napsat hru a zrežírovat si ji, abych měl práci,“ komentuje svůj nový status. Ale zároveň se někdy podivuje: „Není to normální.

Aspoň, že to vypadá, že ani sláva nezmění nic na tom, že Jeremy Renner je dobrý herec, který dokáže být uvolněný a zábavný jako kluk i soustředěný a intenzivní jako voják, který je zajímavý, nevšední, nebojácný a upřímný. Že si pořád bude každý rok psát tabulku „životního uvědomení“, v níž zreviduje, jak strávil svůj čas a jak by mohl svou existenci zlepšit. „Být v životě při vědomí je zatraceně těžký. Lehčí je ho moc nevnímat, být opilý nebo jiné věci. To bych chtěl. Ale mám tu smůlu, že toužím po tom, abych si byl všeho vědomý… Kruci!

Další fakta o Jeremy Rennerovi:

Od matky má irské předky, od otce německé.

Umí dobře zpívat a hrát na pár hudebních nástrojů. Na začátku kariéry hrál v kapele.

Hodně kamarádi s Colinem Farrellem a s Charlize Theron.

Nedostatek známých milostných partnerek po jeho boku vyvolalo drby, že je gay. To herec odmítá a vysvětluje, že prostě zasvětil svůj život hraní. „Každá žena by byla až na druhém místě.“ Přiznává ale, že je někdy osamělý. Loni si proto pořídil štěně francouzského buldočka, které ale letos náhle umřelo, když Jeremy točil mimo USA.

30.4.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist