Kocour: Guy Pearce

Hrdina z Mementa se vrátil na scénu po osobní krizi a zase nás překvapuje, jak umí být v každém filmu jiný.

Jak poznal i Matt Damon, úspěch v Americe je věc jenom dočasná. Guy Pearce by to taky potvrdil. Zvlášť před pár lety, kdy nedostával role, co chtěl, a nabízeli mu role, co nechtěl. A když se už objevil v nějakém pořádném filmu, podobnému těm, jaké ho v 90. letech proslavily, tak v něm moc času ani nestrávil. Jako třeba v loňském oscarovém vítězi Smrt čeká všude. Na jeho postavu smrt čekala už po pěti minutách.

Ani aktuální oscarový vítěz Králova řeč není o něm, ovšem jeho slabošský král Edward, neschopný vládnout bez podpory té, co si ho omotala kolem prstu, má zásadní vliv na osud svého bratra Jiřího VI. (tedy Colina Firtha). Stejně tak Pearcova policistu v mrazivé krimi Království zvěrstev, „morální střed“ celého filmu, si zapamatujete, i když jenom sleduje kroky mladého potomka zločineckého klanu. A hlavně, dneska už se Pearce srovnal sám se sebou dost na to, aby nemusel celý den hulit trávu, aby byl schopný čelit jiným lidem.

Jako u každého i jeho osobní problémy, které má po hodinách terapie dobře zmapované, vychází z rodiny. Kvůli tomu, že se jeho otec, testovací pilot, zabil při nehodě, když bylo Guyovi jenom osm, se začal stresoval starostí o druhé a nadměrnou zodpovědnost hlavy rodiny si vypěstoval až do obsese kontrolou.

O to víc ho sebralo, když nemohl kontrolovat svou kariéru, jak by chtěl, protože není taková hvězda, aby si mohl vybírat velké filmy. Chvíli zkoušet přijmout všechno, co by mu mohlo zaručit další práci. Ale propadáky jako Hrabě Monte Christo nebo Stroj času ho přesvědčily, že to nestojí za to.

Filmová hvězda být ovšem nechce a do Los Angeles se z Melbourne přestěhovat nehodlá. Kvůli tomu, že jeho starší sestra je mentálně handicapovaná, pro něj sláva znamená jen nesmyslný a otravný vedlejší efekt jeho práce.

V Guyově případě má ale všechno dvě stránky. Jeho nezájem o svou image mu zase dovoluje překvapovat naprosto odlišnými rolemi. Jako když z populární australské soap opery Sousedi, kde hrál pár let vedle Kylie Minougue, přešel do role transexuála v Dobrodružství Priscilly, královny pouště. A pak se v Americe proslavil jako zase někdo jiný, upjatý policajt, co dostane lekci v noirové krimi L. A. Přísně tajné a jako vzkazy potetovaný a ke všemu odhodlaný muž bez paměti v Mementu.

Zajímá mě psychologické zkoumání lidské povahy,“ odpoví herec, když se ho zeptáte, co ho na filmování baví. Fakt, že díky tomu od Guy Perace nikdo neví, co příště čekat, se možná moc nehodí bojácným hollywoodským producentům. Ale my ho právě za to milujeme.

Další fakta o Guyi Pearcovi:
Narodil se před 43 lety v Anglii, ale rodina se brzo přestěhovala do Austrálie. Svou rodnou zemi si pak dlouho idealizoval. Než mu tamní fanoušci posedlí seriálem Sousedi ukázali, že jsou stejní jako ostatní.
Nejraději ze všech svých filmů má elegický australský western Proposition, natočený podle scénáře Nicka Cavea.

V dospívání začal z problémů utíkat nejdřív do osamělého světa kulturistiky a pak do  filmu.

Oženil se ve třiceti. S psycholožkou.

V roce 2002 hrál ve čtyřech filmech a pak si musel dát rok pauzu, protože už začal filmování nenávidět.

Jeho nejlepší filmy:
L. A. Přísně tajné
Proposition
Dobrodružství Priscilly, královny pouště
Království zvěrstev
Králova řeč

7.3.2011 4:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist