Kocour: Gary Oldman

O jeho talentu nikdy nikdo nepochyboval, o jeho příčetnosti možná. Po padesátce ale britská hvězda obrousila hrany a letos se Oldman dočkal své první oscarové nominace, paradoxně za roli pro něj naprosto netypickou.

Skoro se nechce věřit, že nominace na Oscara, kterou získal za špionážní drama Jeden musí z kola ven, je teprve jeho první. Ani, že se postava George Smileyho stala jeho první hlavní rolí po řadě let a že si pro ni musel oprášit i řádný britský přízvuk, který rodákovi z Londýna už poněkud ztlumil život v Los Angeles.

Ne že by Gary Oldman na plátnech chyběl. Jako Sirius Black se přece objevil v příbězích o Harry Potterovi a jako komisař Jim Gordon se letos potřetí vrátí v zakončení Nolanovy batmanovské trilogie. Ale to byl Oldman jako spolehlivý spoluhráč, ne jako ta nepředvídatelná výbušná přírodní síla, která ohromila poprvé před šestadvaceti lety. Tehdy dostal roli tragické ikony punku, divokého člena Sex Pistols Sida Viciouse v biografii Sid a Nancy a kritici si ho zapsali jako jednoho z nejnadanějších britských herců.

V 90. letech si Oldmana přivlastnil i Hollywood, který si ho popsal jako expresivního psychotika (stačí si vzpomenout na Drákulu nebo Leona). Sám herec svou nespoutanou image naštvaného rváče přiživoval soukromým životem, bouřlivými milostnými vztahy, mezi něž patřilo i krátké manželství s Umou Thurman, a náklonností k alkoholu, které se zbavil až na léčení před patnácti lety.

Dost bouřlivě skončilo i jeho třetí manželství, když ho jeho žena nařkla z násilí, nicméně z rozvodové bitvy vyšel vítězně Oldman. Dostal do péče dva malé syny a kvůli nim svou kariéru na čas odsunul na druhou kolej. „Oni jsou moje nejlepší dílo, jsem na ně pyšnější než na cokoliv jiného,“ říká dnes hrdě o svých klucích na začátku puberty.

Sám Oldman se narodil v chudé londýnské čtvrti jako syn svářeče a alkoholika, který rodinu opustil po dalších sedmi letech a nejspíš to bylo dobře. Gary se z tohoto prostředí dostal díky talentu, nejdřív to vypadalo na dráhu pianisty či zpěváka. Když ale viděl jednou film s Malcolmem McDowellem, hercem proslaveným démonickými výkony, rozhodl se pro herectví. Získal stipendium na školu dramatu, kde v roce 1979 dostal bakalářský titul, a začal hrát v divadle.

Po víc než třiceti letech této profese přiznává, že za tu dobu i pro něj bylo herectví občas jenom prací nutnou na zaplacení nájmu nebo škol pro děti. Role v Jeden musí z kola ven ale mezi zapomenutelné zakázky jistě nepatřila. Oldman v ní za potlesku obecenstva předvedl jeden ze svých nejlepších výkonů, určitě svůj nejtišší a nejkontrolovanější.

Znamená to, že se po padesátce a po svatbě s o dvacet let mladší zpěvačkou Alexandrou Edenborough na Silvestra 2008 snad už konečně a definitivně zklidnil? „Asi se dá říct, že jsem vyhladil nějaké ty ostřejší hrany. Ale nějaký život.v tom staříkovi ještě pořád je,“ tvrdí herec.

Další informace o Gary Oldmanovi:

Poprvé se oženil v roce 1987, s herečkou Lesley Manville, kterou můžete znát z filmů Mike Leigha jako Další rok. Opustil ji po dvou letech, tři měsíce po narození jejich syna.

Po rozvodu s Umou Thurman pár let žil s o šest let starší herečkou Isabellou Rossellini. Svou třetí ženu potkal na setkání anonymních alkoholiků, modelka a fotografka Donya Fiorentino za sebou měla už rozvod s režisérem Davidem Fincherem.

Miluje umění a doma má sbírku obrazů zahrnující díla Toulouse-Lautreca, Rembrandta nebo Renoira.

Svým dospíváním v Londýně se inspiroval při psaní a natáčení svého zatím jediného autorského filmu Nil by Mouth z roku 1997.

Narodil se jako Leonard Gary Oldman v březnu 1958.

7.2.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist