Kocour: Daniel Craig

Proslavil se tím, když převzal roli nejslavnějšího špiona na světě a udělal z něj akčního cynika naší doby. Už dlouho před Jamesem Bondem byl ovšem tenhle anglický herec oblíbenec kritiků i žen.

Dneska, po úspěchu Casina Royale a Quantum of Solace, který Daniela Craiga katapultoval mezi nejobsazovanější herce současnosti, nám to už ani nepřijde. Ale když padlo na podzim 2005 rozhodnutí, že nového Bonda bude hrát právě on, zdvihla se proti tomu i vlna nespokojenosti. Která anglickému herci vyčítala třeba to, že má moc velké uši nebo je moc blond. Craig se tím nicméně nenechat zdeptat. Naopak. „Všechna ta kritika zesílila moje odhodlání. Ranila mě, ale taky mě donutila, abych se snažil ještě víc.“

Nejspíš takový postoj bude mít co dělat s tím, že Craig byl vždy v první řadě herec, co svou práci bere vážně. A už před Bondem se dokázal působivě převtělit do mnoha různých rolí, většinou poněkud zvláštních lidí na hraně, v nichž se střetávají protichůdné vlastnosti jako zkaženost a nevinnost, láska a vypočítavost, násilnost a zranitelnost. I agenta 007 proslulého jako šarmantního sukničkáře (i díky celému novému přístupu tvůrců) pojal jinak. Jako cynického, nelítostného depresivního workholika, tak, jak si ho prý pamatoval z knížek Iana Fleminga. Fakt, že uspěl, dokládá, že ho britská filmová akademie jako prvního Bonda nominovala na cenu BAFTA.

S hraním budoucí hvězda začala už okolo šesti let v Liverpoolu, kam se Daniel přesunul po rozchodu rodičů. Podporován matkou s uměleckými sklony a nevlastním otcem, malířem Maxem Blondem, a nespokojený s běžnou školní docházkou, v šestnácti následoval svůj sen do National Youth Theatre a do Londýna. Za další čtyři roky, během nichž se živil i jako číšník a cestoval s divadlem po světě, ho konečně přijali na prestižní Guildhall School of Music and Drama (kde měl za spolužáka třeba Ewana McGregora).


Pak si prošel televizními seriály, z nichž ho nejvíc zviditelnila v roce 1996 ceněná dramatické série BBC Our Friends in the North. Ve filmu, kde debutoval v roce 1992, ho za začátku rádi obsazovali do historických či životopisných snímků, víc na sebe dokázal upozornit v nezávislých filmech. Začal se o něj zajímat i Hollywood, akorát ten si ho po Laře Croft zapamatoval jako záporáka. Tahle image se ho držela ještě v časech prvního Bonda. A Craig ji zase využil ve svůj prospěch. „Jedna z věcí, za kterou mě kritizovali, byla, že vypadám jako zloduch. Ale za to jsem byl rád. Chtěl jsem, aby lidi zpochybňovali Bondovu morálku a jeho soudnost.“

Ne že by ale před Bondem neměl výrazné role a filmy. Stačí si vzpomenout na debut Matthew Vaughna, gangsterku Po krk v extázi, nebo Spielbergův politický thriller Mnichov. Slavný agent ale přece jenom Craigovi kariéru přeťal v půl na dobu před a poté a na tu druhou půlku svítí mnohem silnější reflektor. Jak ukazuje novinka Kovbojové a vetřelci, teď ho Hollywood chce vidět hlavně jako nebezpečného samorosta. O každé jeho roli se taky informuje dlouho dopředu, takže už měsíce se na něj můžeme těšit v remaku švédské krimi Muži, kteří nenávidí ženy a ještě déle vyhlížíme jeho třetího Bonda, roli, která mu přece jenom sluší nejvíc.

Další zajímavosti o Danielu Craigovi:

Narodil se 2. března 1968 v Chesteru na severu Anglie. Měří 178 centimetrů.

Díky své muskulatuře se Craig dostává do různých anket o sexy muže. Sám ale sebe-propagaci nesnáší. „Pro mě to je jako návštěva zubaře,“ tvrdí.

Jak citlivý je na své soukromí dokládá jeho malá, rychlá a tajná svatbaRachel Weisz, dlouholetou kamarádkou, do níž se zamiloval na podzim na natáčení hororu Dream House. Opustil pro ni snoubenku, americkou producentku Satsuki Mitchell, s níž byl pět let.

Ženatý byl ale už dřív, na začátku 90. let dva roky. Z tohoto vztahu má dnes devatenáctiletou dceru. Sedm let strávil s německou herečkou Heike Makatsch (známou z Lásky nebeské) a románky si prožil prý i se Siennou Miller a Kate Moss.

29.8.2011 10:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist