Kocour: Christian Bale

Sedmatřicetiletého rodáka z Walesu, co vyrostl v Anglii a Portugalsku a žije v Americe nikdy nezajímalo, že má obličej a někdy i tělo lamače srdcí. Svou pozoruhodnou kariéru postavil na náročných rolí psychotiků, do nichž se noří tak intenzivně, až se jeho fanoušci obávají o jeho zdraví.

Teprve letos filmové akademie uznaly, že je za jeho i fyzickým chameleonstvím herecké mistrovství hodné obdivu a doufejme konečně i Oscara. Může za to film Fighter, kde Bale opravdu vypadá jako vyžilý boxer závislý už léta na drogách. Jeho naprostá změna vizáže není nic nového. Kvůli psychodramatu o tíze viny Mechanik vyhubl o 27 kilogramů, o devět víc, než kolik mu doporučila odbornice na výživu. V tomhle filmu vypadá víc jako vězeň z koncentráku než jako Christian Bale.

Přitom hned potom začal rychle nabírat svaly pro roli Bruce Wayne alias Batmana, role co se v jeho filmografii nejvíc podobá klasickému hrdinovu. Jenže i Batman je v podstatě schizofrenik s ne zcela šťastným osudem, zvlášť v podání Christophera Nolana, u nějž se teď Bale chystá na netopýřího muže potřetí. Svaly v neoblíbené posilovně zoceloval i pro roli psychopatického vraha z Amerického psycha, kontroverzní drsné satiry na konzumní kapitalismus 80. let.

Asi se nemůžeme divit, že takhle nějak vypadají typické Baleovy postavy a filmy, když už charakterem zralým pro psychiatra jako herec začal. Jako kluk, kterého život v japonském zajateckém táboře naprosto odnaučí být naivním soucitným dítětem. Válečné drama Říše slunce sice natočil Steven Spielberg, ale nepatřilo zrovna k jeho optimistickým hřejivým filmům. s nimiž byl v roce 1987 ještě spojený.

Možná se něco z osudu hrdiny Říše slunce odrazilo i na duši tehdy třináctiletého Christiana. Po krátké pauze, kdy se dospívající Bale těžce vyrovnával s pozorností veřejnosti, kterou dodneška nesnáší, si vyzkoušel smrt v Shakespearově dramatu Jindřich V. a pak hned udával své rodiče jako člen Hitlerjugend v Swing Kids. To, že v sedmnácti natočil taky disneyovský muzikál o chudých prodavačích novin Newsies, pak vypadá z jeho strany spíš jako omyl. V dalším muzikálu, stejně jako v romantické komedii ho nejspíš nikdy neuvidíme. A přitom Bale tak roztomile zpívá!

Zajímavosti o Christianu Baleovi:

Poté, co v roce 2002 propadly oba větší akční filmy, do kterých se pustil, Království ohně a Equilibrium, propadl i on – depresím. Z nich ho dostalo až natáčení Mechanika a role chlápka, který na to byl ještě hůř…

O soukromí mluví nerad. Ale ví se, že si už před jedenácti lety vzal Sibi Blazic, bývalou osobní asistentku Winony Ryder, a má s ní pětiletou dceru.

I když ho novináři často popisují jako inteligentního a zábavného, má taky prudkou povahu. Nechvalně proslul svým výbuchem nadávek na kameramana, který pokazil jeho záběr během natáčení čtvrtého Terminátora. Taky měl opletačky s policií kvůli napadení své sestry a matky.

Jeho rodiče se rozvedli. Jeho otec pocházel z Jižní Afriky a ke konci života byl známý jako aktivista za práva zvířat a za ekologii.

Jeho debut v Říši slunce tak zapůsobil na členy National Board of Review, že kvůli němu vymysleli cenu pro mladého herce.

Jeho nejlepší filmy:

Temný rytíř
Nový svět
Beze mě: šest tváří Boba Dylana
Fighter
3:10 Vlak do Yumy

21.2.2011 10:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist