Jeremy Irons: Ukázkový Angličan

Narodil se v září 1948 a celý jeho životopis spolu s jeho elegantní postavou, sytým hlasem, nenápadně pohlednou tváří a nápadným talentem si můžou Britové vystavit do vitríny národních pokladů. A nalepit na něj etiketu: pan herec.

Jeho herecké vzdělání bylo klasicky anglické. Dostalo se mu ho na škole přidružené k proslulému divadlu Bristol Old Vic. V roce 1969 začal profesionálně hrát na jevišti a od té doby vytvořil řadu rolí, samozřejmě i shakespearovských, hlavně v Londýně. Když v roce 1984 debutoval na Broadwayi, hned za to dostal cenu Tony.

S filmem začal až na začátku 80. let, ani tam ale na úspěch dlouho nečekal. Populární bylo už romantické drama Francouzova milenka, v roce 1988 překvapil skvělým výkonem v dvojroli dvojčat gynekologů v psychologickém thrilleru Příliš dokonalá podoba od Davida Cronenberga. Za dva roky měl doma Oscara za roli muže obviněného z vraždy manželky Zvrat štěstěny. Letošní romance The Words je jen z další z dlouhé řady položek v jeho stále nekončící filmografii.

Velmi pracovitému herci se dařilo i v televizi. Ta ho vlastně masově proslavila nejdřív, díky seriálu Návrat na Brideshead, kde hrál hlavního hrdinu osudově zapleteného s bohatou rodinou anglických katolíků tak dobře, že byl pár let zaškatulkován pouze jako romantický Angličan potlačující své city. I tady už dokázal vyhrát tu nejprestižnější cenu, kterou svět televize nabízí, tedy Emmy, díky minisérii o Alžbětě I. po boku Helen Mirren. U nás je zrovna na ČT1 k vidění v seriálu Borgiové.

Kromě toho se věnuje charitě, je třeba patronem centra pro postižené děti, zapojil se taky do tažení proti AIDS nebo hladu v rozvojových zemích. Fakt, že jeho podpora skupiny lobující za prosazení alternativní medicíny vyvolává kritiku některých lékařů, jeho image nijak zvlášť nekazí.

Stejně tak na jeho krátké a anulované manželství s herečkou Julie Hallam se už skoro zapomnělo. Od roku 1978 až dodnes je totiž ženatý s jinou kolegyní, irskou herečkou Sinéad Cusack. Soužití dvou umělců sice má svá specifika a bulvár ho nenechá na pokoji, nazývá ho otevřeným manželstvím a za ta léta několikrát obvinil oba z románku s někým jiným. Oficiálně ale svazek trvá a narodili se v něm dva synové, fotograf Samuel a v roce 1985 Max, který se rozhodl taky pro herectví (objevil se třeba po boku Bena Barnese v Obrazu Doriana Graye). Rodina se usadila v Irsku, kde Irons koupil hrad Kilcoe a kde se zapojil do místní politiky.

[[related]]

On sám se narodil na ostrově Wight v Lamanšském průlivu, jako nejmladší dítě ženy v domácnosti a účetního. Později vyrůstal ve východní Anglii. V sedmi letech ho poslali na internátní školu, když mu bylo patnáct, vztah jeho rodičů se rozpadl. Tyto dvě události ho prý nejvíc formovali. „Tehdy se mi rozbil pocit, že mám domov. Snažil jsem se ho znovu najít a ve filmu a na divadle máte pocit, že jste doma,“ řekl jednou. Jeho budoucímu směřování jistě pomohly i „kariéra“ bubeníka a hráče na harmoniku ve školní kapele i zkušenosti z vystupování v komickém duu.

foto: jeremyironsonline.com

19.9.2012 8:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist