Javier Bardem – Citlivý milovník i sexy macho

Nejslavnější španělský herec současnosti, který si vzal nejslavnější španělskou herečku současnosti, je přitažlivý chlap i vynikající herec.

Věří víc v Al Pacina než v Boha. Vyrostl totiž sice v katolickém Španělsku, ale taky ve filmařské rodině. Matka i starší bratr a sestra jsou herci, strýc byl režisér, na jehož jméno byste narazily v každém přehledu historie španělského filmu. Volba povolání byla tedy pro Javiera jasná? Ne úplně. Než se podvolil tomu, že bude následovat geny, zkoušel to jako malíř, spisovatel, stavební dělník a prý někdy pro peníze udělal i striptýz. Jistě mu dobře zaplatili.

Jako živočišný sexy macho se proslavil pak i pro větší publikum, než co se vejde od jednoho klubu. Díky erotikou nabitým filmům Bigase Luny jako Šunka šunka, kde se mimochodem seznámil s tehdy 18letou Penélope Cruz. Hrál taky u dalšího, ještě slavnějšího domácího režiséra Pedra Almodóvara.

Co se týče jeho kariéry, má jedno přání: „Chtěl bych, až budu starý, shromáždit všechny své postavy v jedné místnosti a uvědomit si, že se spolu nemůžou bavit, protože nemají nic společného.“ Takže hraje kde co: kvadroplegika bojujícího za právo na důstojnou smrt (Hlas moře), kubánského homosexuálního básníka pronásledovaného režimem (Než se setmí) nebo nelidského vraha s děsivým účesem a ještě děsivější jateční pistolí (Tahle země není pro starý). Za Než se setmí dostal jako první španělský herce v historii nominaci na Oscara, za Tahle země není pro starý Oscara jako první španělský herec vyhrál.

I díky této sošce má teď Bardem pověst herce, co dokáže cokoliv (snad jen kromě role stárnoucího milovníka se směšným make-upem v trapně nepovedené adaptaci Láska za časů cholery). Dokáže i získat nominaci na Oscara za zcela španělsky mluvenou roli v mexicko-španělském krimi dramatu Biutiful. To tenhle týden přijde do našich kin a stojí za vidění jenom kvůli Bardemovi.

Točit s ním chtějí všichni, Miloš Forman (Goyovy přízraky) i Woody Allen. U jeho ironické komedie Vicky Cristina Barcelona se opět potkal s kolegyní Penélope Cruz a už se od ní neodloučil. A asi dlouho ani neodloučí, když se v červenci vzali a nedávno přivedli na svět syna. V jednačtyřiceti je Javier Bardem na vrcholu.

Další zajímavosti o Javieru Bardemovi:

Narodil se na Kanárských ostrovech.

Anglicky se naučil do své bývalé dlouholeté přítelkyně překladatelky.

V mládí hrál rugby a dotáhl to až do španělského národního týmu.

Svého Oscara při děkovačce věnoval nejdřív matce, pak všem španělským hercům a nakonec celému Španělsku. Roli vraha v Tahle země není pro starý přitom nechtěl přijmout, protože mu připadalo, že se na ni nehodí. Bratři Coenové to naštěstí odhadli lépe.

31.1.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist