Elena Anaya: Nová Almodóvarova múza

Před deseti lety si u Pedro Almodóvara zahrála v hitu Mluv s ní roličku tak malou, že i její otec ji na premiéře přehlédl. Ale ona by pro španělského mistra hrála i „vázu nebo stínítko na lampu, kdyby chtěl“. Po deseti letech se za svou loajalitu dočkala odměny. Hlavní ženské role v jeho novém bizarním melodramatu Kůže, kterou nosím, které k nám do kin přijde 8. září.

„Krev se mi na pár sekund zastavila. Nemohla jsem tomu uvěřit. Všechno bylo součástí snu, z něhož jsem se pořád neprobudila,“ vypráví Elena, když vzpomíná, jak ji Almodóvar zavolal s nabídkou na Kůži. „Pak ale začnete cítit tu neuvěřitelnou zodpovědnost. Myslíte si: musím to udělat dobře. To je naprosto děsivé,“ pokračuje.

Španělská herečka přitom má za sebou už i pár větších mezinárodních produkcí, jako Van Helsing nebo Veřejný nepřítel č. 1. Tam většinou dostala vedlejší role. Doma si ale už díky filmům jako Sex a Lucía vydobyla reputaci herečky, která se neohroženě vrhne do všeho. A právě proto ji Almodóvar potřeboval a chtěl.

„Elena se vyznačuje tím, jak daleko dokáže fyzicky zajít i v těch nejvíc kompromitujících scénách. Je velmi dobrá, když dojde na potíže a napětí. Je velmi otevřená a riskuje,“ chválí ji oscarový režisér proslulý svým zájmem o silné a nekonvenční ženské postavy. Homosexuál Almodóvar je také známý svým dobrým vlivem na herecké výkony a kariéru svých oblíbenkyň, jak by mohla vyprávět hlavně Penélope Cruz, kterou právě Pedro přivedl k herectví, ke slávě i první nominaci na Oscara, za jeden ze svých mistrovských kousků Volver.

Kůže sice není tak dobrý film, ale od premiéry na festivalu v Cannes se o ní ví a už jen proto, že ji natočil Almodóvar, se dostane do kin po světě. A Elena je v roli uvězněné tajemné krásky, kterou si plastický chirurg v podání Antonia Banderase drží doma pokrytou speciálním oblekem chránícím její dokonalou kůži, nepřehlédnutelná.  A taky tak krásná, že se nechce věřit, že se narodila na severu Španělska už před 36 lety.

Do světa se vydala poprvé už ve třinácti, aby se naučila pořádně anglicky, přijala místo jakési au-pair v severní Anglii. Začátky tam byly tvrdé, s první rodinou si moc nerozuměla, nejen jazykově. Za rok se přesto do Anglie vrátila a žila tam s další rodinou uprostřed hřbitova. „Bylo to strašidelné a surrealistické, ale můj život byl vždycky trochu surreálný,“ říká Anaya.

V osmnácti se hlásila na hereckou školu v Madridu, místo toho dostala první roli ve filmu. Od té doby pořád hraje. „Ale není to o nic jednodušší. U prvního filmu jsem byla vystrašená a nervózní, protože jsem herectví nestudovala, ale zároveň mi bylo 18. Teď mi 18 není a každý den je hraní těžší a těžší,“ svěřila se herečka britskému Guardianu.

Almodóvar by ale takhle kritický jistě nebyl. Elenu za její intenzivní výkon v Kůži jen chválí. „Dal mi tolik poznámek, že bych o nich mohla mluvit hodiny. S Pedrem si nesestavujete vaši vlastní roli. Musíte se dostat do jeho hlavy, abyste se k té postavě dostali. Režíruje vás každičký okamžik a vy musíte být poslušný a rychle sledovat, kudy vás vede,“ popisuje Elena Anaya práci na Kůži. S Almodóvarem si ale rozumí, i v soukromí se spřátelili. Teď můžeme čekat, jestli jí to pomůže ke slávě. Ačkoliv ona sama o ni asi moc nestojí, když říká, že „soukromí je právo, které by měli mít všichni“.

Další fakta o Eleně Anaye:

Snaží se, aby veřejnost o jejím soukromém životě věděla co nejmíň. Třeba jenom to, že ráda vaří a patnáct let dělala karate.

Narodila se v červenci 1975, pár měsíců před smrtí španělského diktátora Franca. Je nejmladší ze tří dětí průmyslového inženýra a ženy v domácnosti.

31.8.2011 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist