Bérénice Bejo: Jak beze slova prorazit v Hollywoodu

V senzaci této filmové sezóny The Artist si zahrála neznámou herečku, která se stane hollywoodskou star. S oscarovou nominací na kontě něco podobného zažívá i ve skutečnosti. Děkovat za to může i svému manželovi.

Původně pochází z Argentiny, v Buenos Aires se narodila v červenci 1976. Po třech letech se ale rodina v obavě před nebezpečnou politickou situací v zemi radši přestěhovala do Evropy a z malé Bérénice se stala Francouzska.

Na rozhodnutí, že se stane i herečkou, měl jistě velký vliv její otec, filmař a taky filmový fanoušek Miguel Bejo. Začínala na divadle, kterému zůstává stále věrná, ve filmech se objevuje od roku 1993. Její poměrně úspěšná domácí kariéra v kinech i v televizi (třeba v seriálu Julie Lescaut) vystoupila v roce 2001 až k nominaci na prestižní filmvou cenu César za komedii Hvězda ze salonu. Stejný rok se poprvé ukázala i světu, v americké produkci natáčené v Česku Příběh rytíře. V bláznivé středověké romantické komedii se objevila jako přítelkyně princezny, o niž usiluje Heath Ledger.

Důležitější pro její filmový i osobní život ovšem bylo, když o čtyři roky později potkala na natáčení bondovské parodie Agent 117 herce Jeana Dujardina a především režiséra Michela Hazanaviciuse. Právě s těmito dvěma pány loni natočila i nostalgickou komedii The Artist, která ji vynesla nominaci na Oscara. S Dujardinem se přitom spřátelila do té míry, že jsou při četných rozhovorech propagačních teď schopní za sebe dokončovat věty. Hazanaviciuse si vzala za manžela. Další spolupráci jejich soukromý vztah neohrozil. „Pro mě práce s ním znamená prostě práci s režisérem, kterému opravdu věřím,“ ujišťuje herečka.

V roli flirtující hvězdičky němého filmu, která se stane největší star zvukové filmové éry, ji manžel dovedl k ovacím kritiky i kolegů, kromě Oscara byla Bejo nominovaná i na Zlatý globus nebo cenu herecké asociace SAG. „Od premiéry filmu v Cannes mě najednou zavalily scénáře a zájem,“ popisuje Bérénice. V The Artist přitom nepromluví ani slovo, pocta němému filmu je totiž sama němá (a černobílá). „Hrát Peppy ale bylo zábavné, užívala jsem si, že můžu dělat obličeje a nebát se věci trochu přehánět. Navíc ve francouzských filmech tolik mluvíme, že je úleva natočit film, kde nejde o slova ale o tělo a oči a výrazy.

Bejo k profesnímu úspěchu navíc prožívá i šťastné období v soukromí, mezi vším tím zájmem o The Artist stihla v září porodit své druhé dítě, dceru Glorii pojmenovanou po jedné z hvězd němého Hollywoodu Glorii Swanson. Syna Luciena vychovává s Hazanaviciusem od roku 2008.

Už tři měsíce po porodu se ale vrátila do práce a ta pro ni teď znamená nejen další film pod vedením svého manžela, ale i nabídky ze zahraničí, už podepsala mezinárodní projekt, kde bude hrát moderní investigativní novinářku, tedy něco jiného než v The Artist. A ráda přijme nabídku i do amerického filmu. „V USA vzniká víc různých druhů filmů. Ve Francii se točí pořád to samé,“ říká pohledná nová hvězda, která se může vydat ve stopách Marion Cotillard.

9.2.2012 12:00| autor: Aneta K.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa žen?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@femina.cz

TOPlist