Femina.cz » Magazín » Vánoce » Silvestr ve světě

Silvestr ve světě

Silvestr ve světě

Magazín: Vánoce | autor: Renata Petříčková | vydáno 31. 12. 2007

Leckde už bouchají špunty, někde dříve, někde později. Jó, Země je kulatá a časový posun dělá svoje. Zatímco my chystáme a chladíme lahve, jinde už brzy půjdou spát po bujarých oslavách nového roku… Tak jako tak, v každé zemi se slaví příchod Nového roku trochu jinak.


V Německu se jídlo neuklízí


Zlé duchy se snaží odehnat petardami a ohňostrojem v Německu, ale jinak slaví Silvestra jako my v Čechách. Zátky létají, navzájem si přejí Glückliches Neues Jahr, a na stolech zbývá silvestrovská večeře. Ne, že by byli němci nepořádní, zbytek večeře do popůlnočního času jim zajišťuje dobrou a plnou spíž celý následující rok!

V Rakousku je to samý polibek


Rakušané navíc velmi rádi hází konfety a líbají se přejíc si navzájem A Guads Neichs Johr Olle Mitanand! Na Nový rok je pak již tradičně nahráván velkolepý koncert Vídeňské filharmonie.

V Japonsku zní zvony


V Japonsku se silvestr nazývá Omisoka. V tento den Japonci poslouchají chrámové zvony, aby se jejich duše zbavila zlých vášní. Jedí těstoviny z pohanky a navzájem si přejí jen to nejlepší.

Tibet ve znamení pokory a radosti


V Tibetu je příprava na příchod nového roku dokonce dvoudenní.  Čistí každý kout svého domu, rozsvěcují pochodně a petardami a ohňostrojem též odrazují zlé duchy. Navštěvují kláštery a nosí dary mnichům. První dva dny v novém roce se navzájem navštěvují, uctívají bohy a radují se z toho, co jim život dává.

Židé mají volno


Podle židovské tradice si lidé přeji Shannah Tovah a nový židovský rok se jmenuje Rosh Hashanah a začíná již v září či říjnu. V těchto dnech je zakázáno pracovat a lidé se věnují motlitbám a jí speciální jídla. Takto lidé oslavují v Izraeli.

Brazílie - Slavnosti na pláži


Zde lidé přicházejí na pláž, dívají se na ohňostroje, hází květiny do vody a něco si přejí, oblékají se do bílého nebo skáčou přes sedm mořských vln – to vše jim má zaručit štěstí v příštím roce.  Navzájem si přejí Feliz Ano Novo!

V Argentině pálí „čarodějnice“


Argentinci si navíc vyrábějí papírové panáky, které poslední den v roce spalují, na znamení jejich vlastního očistce. Rozloučí se tak se vším špatným, co jim rok přinesl. A to rozhodně není špatný způsob, jak se rozloučit se starým rokem bez deprese…

Venezuela ve znamení nikdy neodeslaných dopisů


Feliz Año Nuevo! Tak zní přání ve Venezuele. Navíc zde lidé mají jeden krásný zvyk. Píší si své přání do dopisu, který v lednu spálí, aby je nikdo jiný nemohl číst. Oslavují dobrým jídlem, typickým je tzv. „Hallaca“, což je plněné kukuřičné těsto, zabalené v banánovém listu s náplní z kuřecího masa, rozinek, kaparů, oliv, kešu oříšků, mandlí a papriček.

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

25. 03. 2017 Horoskop Lev

Dnes máš šanci potkat velmi zajímavého a výjimečného člověka, se kterým ti bude dobře nejen po pracovní stránce, ale ... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist