Femina.cz » Magazín » Vánoce » Než začnete péct cukroví...

Než začnete péct cukroví...

Než začnete péct cukroví...

Magazín: Vánoce | autor: Blanka Málková | vydáno 10. 03. 2000

V dnešní době sice již můžete mnohé vzhledné i chutné vánoční pečivo nakoupit v obchodě, ale přece jen tím především vaše děti ochuzujete o část vánoční poezie. Již samotné pečení vánočního cukroví bývá totiž v mnoha domácnostech jakousi voňavou tradicí, bohužel však mnohdy poznamenanou spěchem a stresem. Poradíme vám, jak se tento každoroční rituál úspěšně připravit.

Pořiďte si seznam.

Na prvním místě je samozřejmě seznam druhů cukroví. Ať již ho nově sestavujete nebo v potu tváře vyhledáte někde v hloubi krabice s recepty, je vhodné se nad všemi položkami znovu zamyslet. Opravdu je ten či onen druh nutně vyžadován? A nejsou oříšková kolečka právě to, co vždycky loni na míse zbývalo? Nebylo by lepší místo nich zkusit něco nového? Doporučuji do seznamu zařadit i několik slaných druhů pečiva a něco nízkokalorického (což rozhodně nemusí být na úkor chuti). A ještě jedno malé doporučení. Rozhodněte se předem, kolik druhů jste maximálně ochotna péct, dejte si pevné číslo a další nové druhy již pak zařazujte pouze místo stávajících. Jinak dopadnete jako v mojí rodině, kde jsme se s obtížemi zastavili na třiceti druzích. Seznam si pečlivě uschovejte, bude se za rok zase hodit.

Jak zjistíme rozpočet?

K seznamu neoddělitelně patří i rozpočet hlavních surovin. Vhodné je provedení tabulkou, kdy si k jednotlivým druhům cukroví připíšete, kolik mouky, cukru, másla, oříšků apod. Konečný součet zaokrouhlujete směrem nahoru. Některé speciální suroviny si můžete poznamenat vedle (jako třeba láhev rumu nebo sklenici marmelády), aby nebyla tabulka zbytečně obsáhlá. Na velký předvánoční nákup si potom vemte seznam, nosiče a auto (pokud máte). Doporučuji nic z toho nezapomenout :-).

Kdy začít?

Cukroví je vhodné napéct s přibližně čtrnáctidenním předstihem (některé speciální druhy jako třeba perníčky i dříve). Jednak je správně odleželé pečivo lepší a jednak tak získáte i časovou rezervu, kdyby se něco nezdařilo. Pokud vše proběhne podle plánu, máte alespoň těsně před vánocemi více klidu a v tomto ohledu klidné svědomí. Při pečení bez rozpaků zaměstnejte celou rodinu. Práce se najde i pro děti, pro které je třeba slepování lineckého marmeládou podstatně zajímavějším dobrodružstvím než pro Vás, i pro manžela, který může alespoň hlídat troubu :-). Je také vhodné mít po ruce nějakého rychlého nákupního posla, kdyby se přece jen vloudila chybička.

Jak cukroví uskladnit?

A když už máme napečeno, musíme cukroví správně uskladnit. Vhodné je nějaké chladné a přiměřeně vlhké místo (aby pečivo neplesnivělo, ale zase aby zůstalo vláčné). Ukládáme třeba do krabic vyložených alobalem, nám se doma například docela osvědčily krabice od klávesnic. Cukroví přikryjeme ubrousky nebo alobalem. Doporučuji neuskladňovat někde, kde se často prochází, neboť to svádí ke stálému ochutnávání :-).
A pamatujte, že více než na počtu druhů a množství cukroví záleží na tom, jakou náladu budete mít při jeho konzumaci. :-)))

Další články z rubriky

Komentáře (0)

Tento článek ještě nikdo nekomentoval.

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

28. 03. 2017 Horoskop Ryby

Partner tě velmi příjemně potěší, nejen, že ti hned ráno vysekne pochvalu, jak moc ti to sluší, ale ještě zajistí rom... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist