Femina.cz » Magazín » Vánoce » Čert a Mikuláš u vás doma?

Čert a Mikuláš u vás doma?

Čert a Mikuláš u vás doma?

Magazín: Vánoce | autor: Mirka Kolářová | vydáno 29. 11. 2007

Chcete svým dětem dopřát tradici, ale přemýšlíte, jak to udělat, aby se ze zábavné tradice nestala noční můra?


5.prosince se v ulicích českých měst a vesnic zase objeví tři pohádkové postavičky – Mikuláš, čert a anděl. Do světa vašich dětí mohou vnést nádherné zážitky, spojené s časem bezstarostného dětství, ale stejně tak mohou toto krásné období jednou provždy narušit a zanechat po sobě koktavost, noční děsy a pomočování, nebo dokonce i fóbii.

Vše je ve vašich rukou


Pravděpodobnost, že návštěva čerta pozvaného náhodně rovnou z ulice dopadne k vaší spokojenosti je velice malá. Mnohem lepší je takovou událost velmi dobře naplánovat i se všemi detaily. V takovém případě to totiž budete jednoznačně vy, kdo rozhodne o tom, jak čert bude vypadat, co bude říkat a dělat – tedy, jakou vzpomínku si vaše děti uloží do své paměti.

„Půjdeš se mnou do pekla ?“


I to nejhodnější dítě ví, že někdy asi  trošku zlobilo. Z tohoto vědomí vyplývá velký pocit nejistoty vůči strašidelné autoritě čerta, jehož rozhodovací pravomoc je náhle jakoby vyšší, než-li moc jeho vlastních ochránců – rodičů. Je to přece právě čert, kdo vyhrožuje : „Tak co, půjdeš se mnou do pekla ?“ Nejlepší ochranou pocitu bezpečného dětství je v takovém okamžiku maminka s tatínkem, kteří se jednoznačně postaví na obranu svého dítěte a pekelnému pánu dají jasně najevo, že jejich dítě si NEMŮŽE odnést, protože…. Důvodů se jistě najde dost – od krásně namalovaných obrázků, přes pomoc v domácnosti až po snahu ve škole. To nejdůležitější poselství ale zní – my tě milujeme a nikomu tě nedáme.

Čeho se děti nejvíce bojí :

Vzhled čerta – má být strašidelný, ale né děsivý. Proto pozor na kupované masky, je možné, že v neočekávaném okamžiku by k smrti vyděsily i vás.
Zvukové efekty – čert obvykle řinčí řetězy, ale nic se nemá přehánět. Například neznámé zvuky lomozícího plechu dokáží děti značně vystresovat.
Čertova moc – může být velká v pekle, ale ne u vás doma. U vás doma musí mít hlavní slovo dobrý Mikuláš, anděl a pochopitelně Vy, rodiče.
Bezpečná vzdálenost – Mikuláš, anděl i čert jsou pro děti cizí, neznámé bytosti, které pro ně navíc mají nadpřirozenou moc. Proto je důležité postavit se mezi toto možné nebezpečí a své dítě a obzvláště čertu nedovolit, aby se k dětem fyzicky příliš přibližoval.

Možná vás během rozhodování nad tím, zda takovou tradici ve své rodině chcete, či nechcete dodržovat napadne, zda to má vůbec nějaký smysl. Původní smysl tohoto svátku má náboženský charakter a jeho tradice vznikla jako oslava možnosti zcela nezištného obdarovávání úplně cizích lidí. Dnes k tomu ale psychologové dodávají, že rodiči správně zvládnutá návštěva čerta s Mikulášem v rodině není důležitá jen pro uvědomění si rozdílu mezi dobrem a zlem, ale je to také nenásilná hra na krizovou situaci v životě.


Jinak řečeno – pokud se vám podaří zinscenovat celou záležitost tak, aby si vaše dítě po celou dobu udrželo svůj pocit základní životní jistoty, pak se vám také mimoděk podařilo vnuknout vašemu dítěti pocit, že dokáže čelit nejistotám života a obstát i v těžkých situacích. Zkrátka, že může věřit samo sobě a svým schopnostem a takové zkušenosti  jsou přece k nezaplacení.

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
12. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
13. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
20. 10. 2011 Daniela76 Čert a Mikuláš (reakcí: 0)
25. 06. 2011 lijan čert a mikuláš (reakcí: 0)
10. 04. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
06. 04. 2011 magic11 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 03. 2017 Horoskop Střelec

Dnes se tě bude snažit kolega v práci vydírat. Nepřistupuj na to, ať už se mezi vámi stalo cokoliv, udělal by ti ze ž... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist